Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Küçük metrekareli yaşam alanlarını dekore etmek çoğu zaman karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Mobilyaların yerleşim aşaması oldukça zahmetlidir, küçücük bir alana bir çok eşyayı sığdırmaya çalışırken aynı zamanda  mekanın görsel zenginliğini de hesaba katmak gerekir. Eğer sizde bu konuda farklı çözümler arıyorsanız yazımızda küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı, küçük evleri dekore ederken nelere dikkat edilmeli gibi önemli soruların yanıtlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu konuda ilham alabileceğiniz küçük ev dekorasyonu fikirleri ve size yol gösterecek 12 farklı dekorasyon önerisi yazımızın devamda sizi bekliyor..

Elbete küçük bir evi dekore ederken karşınıza bir çok zorluk çıkacak, bu durum aman zaman içinden çıkılmaz gibi görünse de bir takım değişiklikler ile daha kullanışlı, rahat ve şık bir ev dekorasyonu ortaya çıkarabilirsiniz. Bu noktada yazımızda yer verdiğimiz küçük ev dekorasyon fikirleri ile hem işlevsel hemde stil sahibi yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz..

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle evinizi dekore ederken tarzınızdan ödün vermeyecek şekilde adımlar atmalısınız. Yaşam alanlarınız küçük olabilir, fakat bu sizin önünüzde bir engel değil, istediğiniz renkleri kullanabilir, istediğiniz tarz mobilyalar seçebilir ve yaşam alanlarınızı daha kişisel bir hale getirebilirsiniz. Bu noktada göz önünde bulundurmanız ve özellikle dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var.

Küçük Oda Dekorasyonu Püf Noktaları

Söz konusu küçük oda dekorasyonu püf noktaları olunca doğal olarak açık renklerin ferahlığını yaşam alanlarına yansıtmayı düşüneceksiniz. Bu noktada aklınızda bembeyaz bir dekorasyon hayali gelebilir ve bu gayet normal bir durum. Ancak yaşam alanlarınızı ferah ve geniş göstermek adına sadece beyaza odaklanırsanız bir süre sonra eviniz gözünüzde tekdüze ve sıkıcı şekilde görünebilir.

Siyah beyaz küçük ev dekorasyonu
Siyah beyaz küçük ev dekorasyonu

Bu noktada ikinci bir rengi dekorasyona dahil etmeyi düşünebilirsiniz, bu şekilde yaşam alanlarınızı sadelikten kurtarabilir ve hareket katabilirsiniz. Seçeceğiniz ikinci bir renk hem mekana derinlik katmalı, hemde beyaz ile mükemmel bir uyuma sahip olmalıdır, örneğin siyah gibi..  Dekorasyon uzmanlarına göre beyaz yanında her zaman ikinci bir koyu renk kullanımı gerekir. Siyah bu noktada hem beyazla uyumlu hemde yaşam alanını daha modern gösterebilecek bir renktir.

Doğal ışıktan faydalanın

Küçük ev nasıl dekore edilir için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri ise doğal ışıktan faydalanmaktır. Evinizin daha ferah ve aydınlık görünmesi için bu nokta çok önemli. Unutmayın ki aydınlık bir ev her zaman daha ferah ve şık bir görünüme sahip olacaktır.

Aynı zamanda yaşam alanlarınızı daha geniş göstermek için çok etkilidir. Salon, mutfak, oturma odası ve yatak odası gibi odalarda koyu renk perdeler yerine güneş ışığını geçiren açık renk perdeler kullanmaya dikkat edin.

Tezgah seçiminde kaliteye önem verin

Küçük bir mutfağı dekore ederken oldukça seçici olmak gerekir, en küçük detaylar bile bu alanda büyük farklılıklar yaratabilir. Bu noktada işe kaliteli bir mutfak tezgahı seçimi ile başlayabilirsiniz. Küçük ev dekorasyonu ile mutfak tezgahının ne alakası olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz, fakat unutmayın ki dekorasyon sadece görünümle alakalı değildir, işte bu noktada işlevsellik ön plana çıkar. Tezgah, mutfak dekorasyonu için hayati öneme sahip bir çalışma yüzeyidir ve kaliteli bir seçim yapılmalıdır.

Mutfağınızın tarzına göre farklı malzemelerden üretilmiş tezgahları tercih edebilirsiniz, fakat önemli olan nokta seçtiğiniz tezgah malzemesinin dayanıklılığıdır. Çizilmez ve leke tutmayan mutfak tezgahlarına yoğunlaşabilirsiniz. Mutfağınızın stiline göre Granit, mermer, çelik , beton, hatta ahşap tezgah modelleri arasından uygun bir seçim yapabilirsiniz. Tabi ki her malzemenin kendine has artıları ve eksileri olacaktır, bunları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Oturma odanıza odaklanın

Küçük bir eviniz var ve bu evin en geniş alanı muhtemelen salon bölümüdür. Küçük ev dekorasyon salon örnekleri aşağıdadır.Bu noktada salonu en iyi ve akıllıca şekilde değerlendirmek için salonu tek bir amaç için kullanmayın. Mesela odanın bir bölümünü sadece oturma, dinlenme ve sohbet alanı için, bir bölümünü ise yemek alanı olarak değerlendirin. Oda içinde bir sınır belirleyin ve bu alanı amaca yönelik olarak dekore edin.

Büyük bir halı seçin

Salonu bölme fikri hoşunuza gittiyse, bu alanın sınırlarını belirlemek için büyük bir halı tercih edebilirsiniz. Hatta biraz daha cesur davranarak, dikkat çekici renk ve desene sahip bir halı kullanabilirsiniz. Bu şekilde he halınız odanın sınırlarını belli edecek, hemde büyük ebatları ile mekanın olduğundan daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Banyo için minimalist bir stil

Küçük ev dekorasyonu yaparken banyo ve mutfak gibi alanlarda mümkün olduğunca minimalist bir yaklaşıma sahip olabilirsiniz. Küçük bir alanı daha kalabalık ve göz yorucu bir tabloya çevirmemek için sadece ihtiyaca yönelik seçimler yapılmalıdır. Yani küçük banyonuzu dekore ederken alanın açık ve ferah olması çok önemli. Bu noktada banyo içinde kalabalık yaratacak her türlü malzemeden kurtulmalısınız.

Banyo dolabı seçiminde, özellikle küçük banyolarda çok hassas ve seçici davranmakta yarar var. Depolama kapasitesi yüksek bir banyo dolabı tüm kalabalığı rahatlıkla ortadan kaldırabilir. Duş perdesi banyoyu daha küçük göstereceği için onun yerine açık cam bir kapı tercih edilebilir. Banyo fayans seçimlerinde ise açık renk tonları tercih edilirse banyo daha ferah ve aydınlık görünecektir.

Ayna kullanarak odalarınıza derinlik katın

Aynalar iç mekanları daha şık ve zengin gösteren dekoratif tasarımlar, fakat aynaların dekorasyonda çok farklı etkileri de var, alanı geniş göstermek gibi. Evet, aynalar doğru şekilde konumlandırılırsa küçük alanları olduğundan daha geniş gösterebilir, bunun için özellikle pencere karşısı alanları tercih edebilirsiniz. Ayna pencereden gelen doğal ışığı yansıtır, mekan hem daha aydınlık görünür hemde derinlik kazanır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz