Dekorasyon Blog Arama

Küçük Mutfağı Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Küçük bir mutfağa sahip olan her ev sahibinin hayali daha büyük bir mutfağa sahip olmaktır. Çoğu kişi rahat hareket alanına sahip, geniş, ferah bir mutfak hayali kurar. Ancak bu tarz mutfaklar modern şehir yaşamında ne yazık ki sık karşımıza çıkmıyor. Küçük Mutfağı Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Özellikle ülkemizde mutfaklar için küçük bölümler ayrılmış durumda, hal böyle olunca mutfaklar evin en az ilgi gösterilen alanlarından biri haline geliyorlar.  Oysaki mutfak evin en çok trafik alan bölümlerinden biridir, özellikle kadınlar için çalışma ve aynı zamanda dinlenme alanı olarak kullanılır.

Küçük Mutfağı Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Küçük bir mutfağı olduğundan daha geniş ve ferah göstermenin bir çok farklı yolu vardır. Bunun için bilinen ve etkili dekorasyon hileleri ve ipuçları ile gözle görülür bir değişim sağlanabilir. Zemin kaplamasından, duvar boya renklerine bir çok önemli unsur mutfağın ferah ve rahat bir atmosfere sahip olmasında önemli rol oynar. İşte küçük bir mutfağı büyük ve ferah gösterecek dekorasyon önerileri.

Küçük mutfağı büyük gösterecek dekorasyon fikirleri 2020

Küçük mutfağı büyük gösterecek dekorasyon fikirleri 2020

Doğru renkleri seçin

Bunu sıkça duydunuz biliyoruz fakat mutfağınızı daha ferah ve geniş göstermek için beyaz tonlarını tercih etmelisiniz. Bir dekorasyonun kalitesini ve rahatlığını ortaya çıkaran en büyük etken yapılan renk seçimleridir. Bu anlamda beyaz mutfaklar her zaman daha temiz ve düzenli bir görünüme sahiptir. Mutfağın küçüklüğü, beyaz duvarlar ve açık renk zemin kaplamaları ile ikinci planda kalacaktır. Beyazı kullanmanızın nedeni ise alanın olduğundan daha genişmiş algısını yaratmaktır.

Işıktan faydalanın

Mutfağın doğal ışıktan faydalanması çok önemlidir. Güneş alan bir mutfak, açık duvarlarla daha ferah ve rahat bir atmosfere sahip olacaktır. Eğer güneş alamayan bir mutfağa sahipseniz, doğru aydınlatmalardan yararlanmanız gerekebilir. Örneğin spot ışıklar, hem tavanda hemde mutfak dolapları için doğru bir aydınlatma seçeneğidir.

Ayrıca mutfağınızda doğru perde seçimi yapmanız gerekebilir, hem ışığı geçiren hemde rengiyle mutfakta rahatlatıcı bir hava yaratacak modellere yoğunlaşabilirsiniz.

Doğru yerleşim yapın

Küçük bir mutfakta alanı en iyi şekilde kullanmak en önemli nokta. Mutfakta yer alan beyaz eşyaları mümkün olduğunca bir araya toplamaya çalışın. Özellikle fırın, ocak ve buzdolabı gibi mutfağın olmazsa olmaz ögeleri birbirlerine mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Birbirlerinden uzak şekilde durduklarında kalabalık, göz yoran bir tablo ortaya çıkacaktır. Bu açıdan bakarsak bu eşyaları bir arada toplamak için mutfak dolaplarına gömme fikrinden yararlanabilirsiniz.

Mutfak dolaplarına odaklanın

Küçük bir mutfak için en doğru mutfak dolabı seçimi cam kapaklı olan modellerdir. Cam kapaklar mutfakta derinlik hissi yaratacaktır, özellikle beyaz mutfak dolapları ile şık bir görüntü oluşturur. Temizlik açısından cam kapaklı mutfak dolapları sorun olabilir fakat küçük mutfağınızı daha ferah göstereceği bir gerçek..

Boş alanları değerlendirin

Küçük mutfaklardaki en büyük sorun depolama sorunudur. Bu sorunu kolayca aşmak için mutfağınızdaki boşlukları tespit edip, mümkün oldu kadar duvara monte yeni depolama alanları oluşturabilirsiniz. Örneğin mutfakta elinizin altında olması gereken araç gereçleri asabileceğiniz dekoratif askılıklar kullanabilirsiniz. Hem kullanım hemde görsel açıdan mutfağınız için yararlı bir fikir.

Parlak zemin kaplamaları

Mutfağınız için açık renk parlak zemin kaplamaları seçerseniz genişlik algısı yaratabilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gereken bir başka nokta ise yer karolarının yerleşimidir. Mutfağınızı olduğundan yüksek göstermek istiyorsanız yer karoları dikey olarak yerleştirilmelidir. Daha geniş göstermek için yatay şekilde yerleştirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Bakır Detaylı Işıltılı 10 Mutfak Dekorasyonu 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478