Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2021

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2021

Küçük mutfak dekorasyonu her ev sahibinin hayali daha büyük bir mutfağa sahip olmaktır. Çoğu kişi rahat hareket alanına sahip, geniş, ferah bir mutfak hayali kurar. Ancak bu tarz mutfaklar modern şehir yaşamında ne yazık ki sık karşımıza çıkmıyor. Küçük Mutfağı Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Özellikle ülkemizde mutfaklar için küçük bölümler ayrılmış durumda, hal böyle olunca mutfaklar evin en az ilgi gösterilen alanlarından biri haline geliyorlar.  Oysaki mutfak evin en çok trafik alan bölümlerinden biridir, özellikle kadınlar için çalışma ve aynı zamanda dinlenme alanı olarak kullanılır.

Küçük Mutfağı Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Küçük bir mutfağı olduğundan daha geniş ve ferah göstermenin bir çok farklı yolu vardır. Bunun için bilinen ve etkili dekorasyon hileleri ve ipuçları ile gözle görülür bir değişim sağlanabilir. Zemin kaplamasından, duvar boya renklerine bir çok önemli unsur mutfağın ferah ve rahat bir atmosfere sahip olmasında önemli rol oynar. İşte küçük bir mutfağı büyük ve ferah gösterecek dekorasyon önerileri.

Küçük mutfağı büyük gösterecek dekorasyon fikirleri 2020
Küçük mutfağı büyük gösterecek dekorasyon fikirleri 2020

Küçük Mutfak Dizaynı İçin Doğru Renkleri Seçin

Küçük mutfak dizaynı nı sıkça duydunuz biliyoruz fakat mutfağınızı daha ferah ve geniş göstermek için beyaz tonlarını tercih etmelisiniz. Bir dekorasyonun kalitesini ve rahatlığını ortaya çıkaran en büyük etken yapılan renk seçimleridir. Bu anlamda beyaz mutfaklar her zaman daha temiz ve düzenli bir görünüme sahiptir. Mutfağın küçüklüğü, beyaz duvarlar ve açık renk zemin kaplamaları ile ikinci planda kalacaktır. Beyazı kullanmanızın nedeni ise alanın olduğundan daha genişmiş algısını yaratmaktır.

Işıktan faydalanın

Mutfağın doğal ışıktan faydalanması çok önemlidir. Güneş alan bir mutfak, açık duvarlarla daha ferah ve rahat bir atmosfere sahip olacaktır. Eğer güneş alamayan bir mutfağa sahipseniz, doğru aydınlatmalardan yararlanmanız gerekebilir. Örneğin spot ışıklar, hem tavanda hemde mutfak dolapları için doğru bir aydınlatma seçeneğidir.

Ayrıca mutfağınızda doğru perde seçimi yapmanız gerekebilir, hem ışığı geçiren hemde rengiyle mutfakta rahatlatıcı bir hava yaratacak modellere yoğunlaşabilirsiniz.

Doğru yerleşim yapın

Küçük mutfak yerleşimi alanı en iyi şekilde kullanmak en önemli nokta. Mutfakta yer alan beyaz eşyaları mümkün olduğunca bir araya toplamaya çalışın. Özellikle fırın, ocak ve buzdolabı gibi mutfağın olmazsa olmaz ögeleri birbirlerine mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Birbirlerinden uzak şekilde durduklarında kalabalık, göz yoran bir tablo ortaya çıkacaktır. Bu açıdan bakarsak bu eşyaları bir arada toplamak için mutfak dolaplarına gömme fikrinden yararlanabilirsiniz.

Mutfak dolaplarına odaklanın

Küçük bir mutfak için en doğru mutfak dolabı seçimi cam kapaklı olan modellerdir. Cam kapaklar mutfakta derinlik hissi yaratacaktır, özellikle beyaz mutfak dolapları ile şık bir görüntü oluşturur. Temizlik açısından cam kapaklı mutfak dolapları sorun olabilir fakat küçük mutfağınızı daha ferah göstereceği bir gerçek..Ayrıca küçük mutfak için dekorasyon örnekleri bölümünü inceleyiniz

Boş alanları değerlendirin

Küçük mutfak önerileri ve küçük alanlarda mutfak dekorasyonu en büyük sorun depolama sorunudur. Bu sorunu kolayca aşmak için mutfağınızdaki boşlukları tespit edip, mümkün oldu kadar duvara monte yeni depolama alanları oluşturabilirsiniz. Örneğin mutfakta elinizin altında olması gereken araç gereçleri asabileceğiniz dekoratif askılıklar kullanabilirsiniz. Hem kullanım hemde görsel açıdan mutfağınız için yararlı bir fikir.

Parlak zemin kaplamaları

Mutfağınız için açık renk parlak zemin kaplamaları seçerseniz genişlik algısı yaratabilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gereken bir başka nokta ise yer karolarının yerleşimidir. Mutfağınızı olduğundan yüksek göstermek istiyorsanız yer karoları dikey olarak yerleştirilmelidir. Daha geniş göstermek için yatay şekilde yerleştirilmelidir.

Küçük Dokunuşlarla Mutfak Dekorasyonu

Küçük bir mutfaktan maksimum şekilde yararlanabilmeniz için size ilham vereceğini düşündüğümüz 9 farklı kullanışlı fikir yazımızda sizleri bekliyor.. İşte küçük mutfaklar için dekorasyon için ilham veren fikirler. Bir mutfağın gerekli tüm eşyaları barındıracak ve iyi görünecek kadar büyük olması gerekmez. Bu yazıda, görsel ve pratik olarak en küçük bir mutfaktan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi 9 örnekle gösteriyoruz.

Çekmeceler ile yerden tasarruf edin

Açık kapılar özellikle küçük mutfaklarda engel teşkil etmektedir. Bununla birlikte, uygun olan, bu örnekte olduğu gibi dışarıya çekilebilen bölmeler ve çekmeceli dolaplardır. Çok sayıda çekmecesi bulunan karmaşık mini mutfak, mutfak eşyaları için bol miktarda depolama alanı sunar ve gerçek bir yer tasarrufu sağlar.

Akıllı küçük mutfak dekorasyon fikirleri 2020
Akıllı küçük mutfak dekorasyon fikirleri 2020

Açık bir görünüm için Parlak renkler

En küçük mutfağa bile açıklık hissi vermenin püf noktası renk seçimidir. Koyu renkler küçük bir alanı sıkışık hale getirirken, parlak tonlar bunun gibi açık ve dostça bir atmosfer yaratır. Özellikle tezgahın etrafındaki beyaz dolaplar mutfağa modern bir görünüm kazandırıyor.

Açık renkler ile küçük mutfak dekorasyonu
Açık renkler ile küçük mutfak dekorasyonu

Cam cepheli mutfak

Cam cepheli mutfaklar da açık ve modern görünüyor. Burada cam kapılı bir dolap görüyoruz. Porselen veya diğer mücevherleri göstermek için kullanılabilirler. Bu örnekte, bir şarap rafı mutfağa zarif ve nostaljik bir hava katmaktadır.

Cam cepheli mutfak dekorasyonu
Cam cepheli mutfak dekorasyonu

U şeklinde Mutfak

U şeklindeki mutfak, küçük mutfak tasarımları klasikleri arasındadır. Taban dolapları, tezgahlar, duvar üniteleri ve raflar sıkıca birbirine bağlıdır, ancak sıkışık görünmez. Antrasit renkli taş tezgah ve kayın dolapları modern bir görünüm sağlar.

U tipi mutfak dekorasyon fikirleri
U tipi mutfak dekorasyon fikirleri

Minimalist Mutfak Dekorasyonu

Bu mutfak, küçük odalardan nasıl çok yararlanabileceğini gösteriyor. Taban dolapları, mutfak ünitesi, lavabo ve pişirme yüzeyi minimalist bir şekilde dekore edilmiş odaya mükemmel bir şekilde yerleştirilmiştir, böylece alan en iyi şekilde kullanılabilir.

Minimalist mutfak dekorasyon fikirleri 2020
Minimalist mutfak dekorasyon fikirleri 2020

Tamamen gizli bir mutfak

İşte saklanmayan bir mutfak. Bir dolabın içine yerleştirilmiş küçük bir mutfak ve her şey mini fırın ve küçük bulaşık makinesi gibi oldukça küçük ve pratiktir. Bu mutfak gerçekten küçük mutfak severler için bir şey.

modern küçük mutfak dekorasyonu
modern küçük mutfak dekorasyonu

Küçük Rustik Mutfak Dekorasyonu

Rustik kır evi tarzında küçük mutfakların bile gerçekleştirilebildiği gerçeği bu örnekle gösterilmiştir. U şeklindeki mutfak kısmen tuğla, doğal taş ve kısmen tahtadan oluşmaktadır. Odanın konforu için ayrıca açık mavi aksesuarlar ve altında bir yakacak odun yığını ile kırmızı optik eski bir soba katkıda bulunur.

Rustik mutfak dekorasyonu 2020
Rustik mutfak dekorasyonu 2020

Retro Mutfak Dekorasyonu

içinde mutfaklar Retro optik artık modern mutfaklarda çok popülerdir. Mutfak barı ve portakal bar tabureleri bulunan bu mutfak, vahşi 70’lerin gösterişli renk seçimini hatırlatıyor. Sarı turuncu renkli kareler ve siyah çizgiler içeren desen duvar kağıdı ve sarı kapılı buzdolabı, bu etkinin altını çizer.

Retro tarzı mutfak dekorasyonu 2020
Retro tarzı mutfak dekorasyonu 2020

Kullanışlı bir Mutfak

Her şeyden önce, küçük mutfaklar bir şey olmak zorunda: pratik. Ancak bu, tasarımın ihmal edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu örnekte, her ikisinin de mümkün olduğunu görüyoruz. Modern beyaz cephelere sahip küçük, pratik L şeklinde bir mutfak. L şeklinde ayrıca ana dolaplar ve üst duvar dolaplarıdır. Yeşil aksesuarlar ek bir göz alıcı sağlar.

Kullanışlı küçük mutfak dekorasyon fikirleri 2020
Kullanışlı küçük mutfak dekorasyon fikirleri 2020

Ayrıca kucuk mutfak icin dekorasyon,

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz