Ana Sayfa Salon Küçük Salonları Geniş Göstermenin Farklı Yolları

Küçük Salonları Geniş Göstermenin Farklı Yolları

Ev hayatının en önemli yaşam alanı olan salonları dekore ederken nelere dikkat edilmeli? özellikle bu salon dar ve küçük ise hangi yollara başvurulmalı? İşte en çok merak edilen konulardan biri olan küçük salonları geniş göstermenin yolları ve birbirinden farklı dekorasyon önerileri yazımızın devamında sizleri bekliyor..

Şehir hayatının beraberinde getirdiği zorluklardan biride küçük metrekareli yaşam alanlarında yaşama zorunluluğu. Hiç şüphe yok ki bir çok insanın hayalinde büyük ve ferah dairelerde yaşamak var. Fakat ne yazık ki metropol hayatında bu hayali gerçekleştirmek bir hayli zor. Bu noktada bu küçük yaşam alanlarını dekore ederken, mekanın daha büyük ve ferah gözükmesini sağlamak adına bir çok farklı yönteme başvurulabilir. İşte bu konuda size ilham vereceğini düşündüğümüz evi geniş gösteren dekorasyon önerileri.

Küçük salonları geniş göstermenin yolları

Salon bir evin merkezidir ve genellikle en çok zaman geçirilen başlıca mekandır. Bu anlamda evde yaşayanların ortak buluşma alanı olduğu gibi aynı zamanda bir dinlenme odasıdır. Diğer yandan salon bir misafir ağırlama mekanı olduğundan, gelen misafirlerin evin diğer bölümleri hakkında ilk izlenimleri edinebilecekleri bir alandır. Kısacası salonlar bir çok görevi aynı anda üstlenebilen yaşam alanları olduğundan işlevsel olduğu kadar görsel zenginliği ile de dikkat çekmelidir.

Açık renkleri tercih edin

Küçük bir salon dekore ederken göz önünde bulundurmanız bir çok farklı nokta var, bunlardan en önemlisi renk seçimidir. Evet, açık renkler küçük alanları olduğundan daha ferah ve geniş göstermenin en etkili yoludur. Özellikle açık renklerin etkisinden büyük ölçüde yararlanmak istiyorsanız işe bu renkleri duvar ve zemine uygulamakla başlayabilirsiniz.

Küçük Salonları Geniş Göstermenin Farklı Yolları
Küçük Salonları Geniş Göstermenin Farklı Yolları

Örneğin, duvar ve tavan rengi olarak beyaz tercih ederseniz, salonunuz hiç olmadığı kadar ferah ve aydınlık bir görünüme sahip olacaktır. Aynı zamanda açık renklerin psikolojik olarak rahatlatıcı özelliğe sahip oldukları bilinir. Tabi ki sadece beyaz kullanmak zorunda değilsiniz, salonu geniş göstermek için açık maviler, açık krem tonları, açık yeşiller hatta çok açık griler kullanabilirsiniz.

Tabi ki bir iç mekanda renklerin gücünden faydalanırken aynı zamanda mekanda bir bütünlük elde etmekte çok önemlidir. Örneğin duvarda ve tavanda aynı renk tonu tercih ederseniz hem görsel açıdan şık bir görünüm elde etmiş olursunuz, hemde salonu geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Bu şekilde tek bir renk seçimi tavanın daha yüksek görünmesini sağlar ve mekanın daha geniş olduğu hissi yaratır.

Duvarları en iyi şekilde değerlendirin

Evi Ferah Gösteren Boya Renkleri

Mekanın sınırlarını belirlemesi dışında duvarların üstlendiği farklı görevlerde bulunuyor. Evi ferah gösteren boyalar duvarların hayati önem taşıdığını bilmeli ve duvarları en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Unutmayın ki mekana atılan ilk adımda, gözler duvar boyunca ne kadar yükseğe doğru bakarsa, mekanda bir o kadar geniş şekilde algılanır.

Bu noktada küçük adımlar ile büyük farklılıklar elde edebilirsiniz, mesela perdeleri uzun seçebilir ve onları olabildiğince tavana doğru asabilirsiniz. Çeşitli kartonpiyer süslemeleri yada tavana kadar uzanan dekoratif kitaplıklar tercih ederek tüm dikkatleri bu alanda toplayabilir. Aynı şekilde duvar boyunca ilerleyen ve dikkat çeken çeşitli dekoratif ögeler ilk bakışta bir göz yanılgısı yaratacak ve salonu daha büyük gösterecektir.Ayrıca evi ferah ve geniş gösteren boya renkleri seçerek daha geniş bir oda elde edebilirsiniz.Evi genis gosteren boya ve küçük evi büyük gösteren boya için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Zemine doğru şekilde odaklanın

Küçük salonları geniş göstermek için zemine odaklanmak ve onu en iyi şekidle kullanmak çok önemli bir noktadır. Örneğin zemin dekorasyonu için halı, parke, seramik vb tek bir malzeme tercih etmeye çalışın. Eğer zemin malzemesini açık renklerde tercih ederseniz mekanın ferahlığını büyük ölçüde arttırmış olursunuz.

Aynı zamanda salona bitişik odaların zemin malzemesiyle aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde zemin hiç kesintiye uğramadan, genişleyen bir görünüm ortaya çıkaracak ve salonunuz olduğundan daha geniş görünecektir.

Eşyaları doğru şekilde yerleştirin

Daha ferah ve rahat bir salon dekorasyonu için eşya seçimi ve yerleşimi çok önemli bir noktadır. Ne kadar az eşya, o kadar iyi, bu noktada eşya seçiminde minimalist bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Diğer yandan mekanda rahat bir hareket alanı oluşturmak, salonun daha büyük ve rahat görünmesini sağlayacak önemli bir etkendir. Koltuk, yemek masası, konsol gibi parçalar odanın hareket alanını kısıtlamayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Açık renkleri salon eşyaları içinde tercih edebileceğinizi unutmayın. Büyük göz yorucu desenlere sahip tasarımlar yerine, daha küçük, düz, açık renkli eşyalar seçmek salonu büyük göstermek için etkili bir yoldur. Önemli noktalardan biri ise mobilyaların zemine sıfır değilde, yüksek ayaklara sahip olmasıdır. Bu şekilde mobilyalar dikkat çekse dahi aynı kare içinde zeminde görünecek ve mekanın daha geniş olduğu algısı oluşacaktır.

Salonda bir odak noktası belirleyin

Mekanda bir odak noktası belirlemek salonu büyük göstermenin yolları arasında oldukça etkili bir yöntemdir. Odanın herhangi bir bölümünde belirleyeceğiniz odak noktası tüm gözleri bu alana çevirir ve mekanın ölçülerini geri plana atar. Bir odak noktası oluşturmanın bir çok farklı yolu olabilir, dikkat çekici bir duvar dekorasyonu, yada duvarla kontrast oluşturan şık bir kanepe rahatlıkla mekanın odak noktası haline gelebilir.

Tabi ki sadece duvar yada eşyalara ihtiyacınız yok odak noktası belirlemek için, aksesuarlarla da çok rahat şekilde dikkat çekebilirsiniz. Tarzınıza yönelik, ilgi çekici ve farklılık yaratacak dekoratif objeleri kullanabilirsiniz. En basitinden tek parça parlak renkli bir sehpa, puf, dresuar gibi bir tasarım mekanın cazibe merkezi haline gelebilir. Üstelik bu noktada tarza bağlı kalmak zorunda değilsiniz, modern dekore edilmiş solanda klasik, vintage bir parçaya yer verebileceğiniz gibi, klasik bir mekanda modern, sanatsal bir parça kullanabilirsiniz.

Aynaların gücünden yararlanın

Aynalar, dekorasyon tarihi boyunca farklı tarzların vazgeçilmez dekoratif parçaları olarak günümüze kadar popülerliğini sürdürebilmiş parçalardır. İç mekanlara kattığı kaliteli ve şık etkisinin dışında, üstlendikleri çok önemli bir görevleri daha bulunuyor. Aynalar, mekanda duvarları geriye itmesi ve ışığı yansıtmalarından dolayı küçük mekanları olduğundan daha büyük gösterirler.

Ancak aynanın konumu ve büyüklüğü bu noktada önemlidir, aynanın neyi yansıttığına dikkat etmek gerekir, aksi taktirde ortaya ferah bir görünüm yerine, göz yorucu, kalabalık bir iç mekan görünümü çıkabilir. Ayna boş bir duvarı yansıtmamalıdır, özellikle pencere karşısında konumlandırılmalı, ışığı en etkili şekilde yansıtmalıdır.

Örneğin, bahçeyi, ağaçları, salon bitkilerini yada pencereyi yansıtacak bir duvara ve yüksekliğe asılmalıdır. Salon duvarlarında büyük çerçeveli aynalar kullanılabilir, hatta büyük boy aynaları salonda zemine ve duvara dayalı şekilde yerleştirilebilir. Bu şekilde bir ayna dekorasyonu mekana daha modern ve estetik bir hava katacaktır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz