Dekorasyon Blog Arama

Küçük Yatak Odaları İçin Ferah bir Dekorasyon

Küçük yatak odası dekorasyonu ve öneriler 2020

Yatak odanızın küçük olması istediğiniz dekorasyonu uygulama konusunda önünüze bir çok farklı engel çıkarabilir. Özellikle mobilya seçimi küçük yatak odaları için oldukça önemli bir konu, mekanın kullanışlı ve rahat bir görünüme sahip olmasında en önemli etkendir.

Küçük bir yatak odasına sahipseniz ve yerleşim konusunda soru işaretleriniz varsa yazımızın devamında küçük yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı konusunda size ilham verecek dekorasyon ipuçları sizi bekliyor.

Küçük Yatak Odaları İçin Rahat ve Ferah bir Dekorasyon

Küçük yatak odaları dekorasyon anlamında zorlayıcı yaşam alanları haline gelebilir, fakat bu engelleri ortadan kaldırmanın bir çok farklı ve etkili yolu var. Dar bir alanı dekore ederken, önceliğiniz her zaman rahat kullanabilir olması ve ferah bir atmosfere sahip olmasıdır. Peki küçük yatak odaları için bu etkiler nasıl sağlanabilir, işte işinizi kolaylaştıracak öneriler..

Küçük yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır

Küçük yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır

Doğru mobilya seçimi

Küçük bir yatak odasını dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta doğru mobilya seçimi olmalıdır. Elinizdeki alanı verimli şekilde kullanmak, küçük bir mekanı daha rahat ve ferah göstermek için mobilya seçimi ve yerleşimi ilk önceliğiniz. İhtiyacınızı belirlemeli ve bu yönde seçimler yapmalısınız. Örneğin yalnız yaşıyorsanız büyük bir gardırop yerine, ihtiyacınızı karşılayacak küçük bir dolap tercih edebilirsiniz.

Büyük ve abartılı mobilyalar küçük yatak odaları için doğru bir seçim değildir, odayı daha kalabalık gösterebilir ve odanın akışını engeller. Yatak, komodin yada komodin görevi gören şık bir sehpa ve şifonyer oda için yeterli olacaktır.  Yatağınızın yanında mutlaka bir şifonyer olsun, hem küçük kalabalıkları ortadan kaldırır, hemde işinizi kolaylaştırır.

Açık renkler kullanın

Yatak odanız küçük olabilir fakat bu durumu doğru renk tonları kullanarak ikinci plana atabilirsiniz. Tavanda ve duvarda açık renk tonları kullanabilirsiniz, bu sayede odada derinlik sağlayabilir, hemde daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.  Bu konuda İskandinav yatak odası dekorasyon örnekleri size fikir ve ilham verecektir. Zeminde, tavanda ve duvarda açık tonları bir arada kullanarak mekanın daha aydınlık, ferah ve büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak odanızın zemininde açık renk duvara paralel şeritli parkeler yada seramik karolar doğru bir seçim olacaktır. Duvara paralel şeritler kullanmanın nedeni mekanın göz hizasını daha fazla uzatmak ve odanın uzun olduğu algısını yaratmaktır.

Yatak seçimi ve yerleşimi

Küçük bir yatak odasına sahipseniz yatak başı ve yatak uçlarından vazgeçmelisiniz. Özellikle yatak başlıkları yatak ile duvar arasında ki mesafeyi uzatacaktır. Bu durum odanın akışını olumsuz etkileyebilir. Küçük bir ayrıntı gibi görünebilir fakat amaç odanın her santimini kullanmak ve rahat bir akış sağlamak. Yatak başı kullanmak yerine bu alana şık bir tablo yada dekoratif bir duvar rafı ile değerlendirebilirsiniz.

İsteğe göre yere yakın yataklar seçebilirsiniz, bu görsel açıdan odanın daha ferah ve düzenli görünmesinde etkili olacaktır. Ancak çok fazla kalabalığınız varsa ve depolama alanlarına ihtiyaç duyuyorsanız bazalı yataklar seçebilirsiniz.

Detayları kaçırmayın

  • Oda içinde kalabalığa yol açan puantiye, ekose yada çiçek gibi desenleri varsa mümkün olduğu kadar azaltın. Bu desenler küçük bir yatak odasında odanın dolu görünmesini sağlar, göz yorabilir. Düz renkleri tercih edebilirsiniz, pastel tonlar mekanda rahatlatıcı bir etki yaratır.
  • Perde yatak örtüsü yada halı gibi önemli tekstil ürünleri seçerken abartılı renk ve desenlerden mutlaka kaçının. Sade seçimler yapın, daha zarif ve rahat bir atmosfer yaratın.
  • Dolap içi düzenleme sistemlerini kullanın, daha rahat ve kullanışlı bir yatak odası için ufak ama etkili bir fikirdir.
  • Duvarlarda kalabalık yaratan detaylardan kurtulun,  mekanda ferah bir atmosfer yaratmak için boş duvarlar tercih edin.
  • Aydınlatma konusunda seçici davranın, odanın büyüklüğüne ve tarzına uygun dekoratif aydınlatmalar kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Yatak Odası Dekorasyonu İçin Stil Önerileri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478