Ana Sayfa Yatak Odası Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonu yenilenirken her odanın ayrı bir önemi vardır. Yatak odamız ise bir rahatlama alanıdır. Küçük yatak odası dekorasyonu ettiğinizde bazı önemli faktörlere dikkat etmek gereklidir. Yatak odası dekorasyonunda zevkin ve tasarımın yanı sıra daha çok dinlenme alanı olduğu için sakin ve dingin bir şekilde dekore edilmelidir.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Tasarlanır ?

Yatak odası tasarlanırken, belirli bir tarz ve ona uygun olacak şekilde alt temalar üzerinde durmak daha yararlı olacaktır. Dekore ederken estetik elbette önemlidir fakat işlevsellik daha önemli olabilir. Eğer yatak odanızda depolama için alana daha çok ihtiyaç duyuyorsanız tasarımı depolama alanlarına göre yapmanız gerekecektir.

Küçük Yatak odası dekorasyonunda popüler olan bazı tarzlardan bahsedebiliriz. Modern yatak odaları elde edebilmek için gri, siyah ve beyaz gibi daha basit, temel renkler tercih edilmelidir. Duvarlar geometrik baskılar ve soyut desenler için bir fon görevi görmektedir. Mobilyaların üzerinde bulunan örtüler yorucu detaylardan uzaktır. Yatak başları ve çelik somyalar ise bunlara eşlik etmektedir. Odanın bazı bölümlerine dağıtılmış iddialı renkler ise görsel olarak dikkat çekecektir. Eğer bir küçük yatak odası elde etmek istiyorsanız aksesuarları minimal düzeyde tutmanız gerekiyor.

küçük yatak odası dekorasyon fikirleri
küçük yatak odası dekorasyon fikirleri

Eğer country tarzı bir küçük odalar için yatak odası dekorasyonu istiyorsanız boyalı duvarlarda yer alan nötr tonlar, kır yatak odaları için vazgeçilmez olanlardandır. Bu tarzda çiçek desenli duvar kağıtları da tercih edilebilir. Her çeşit beyaz mobilya da bu tarz yatak odası dekorasyonu için uygun bir seçim olacaktır.

Eğer küçük yatak odası dekorasyonu püf noktaları düşünüyorsanız bu konuda en önemli unsur, elbette masif ahşaptır. Duvarda, yatak mobilyalarında, zeminde ve tavanda bile kullanabilirsiniz. Kahverengi, gri, bej ve açık yeşil gibi bazı sıcak tonları harmanlayarak daha da hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Taş duvarlar tercih ederek de çok güzel bir rüstik tarzı yatak odanızda yakalayabilirsiniz. küçük genç yatak odası dekorasyonu, aynı modern yatak odalarında olduğu gibi minimal tasarımlar kullanılarak daha da güzel bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır.

Küçük yatak odası dekorasyonunda zemin de önemlidir. Küçük bir halı veya bir kilim tercih ederek güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz.

tek kişilik küçük yatak odası dekorasyonu
tek kişilik küçük yatak odası dekorasyonu
küçük çatı katı yatak odası dekorasyonu
küçük çatı katı yatak odası dekorasyonu
küçük odalar için yatak odası dekorasyonu
küçük odalar için yatak odası dekorasyonu
küçük yatak odası fikirleri
küçük yatak odası fikirleri
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu
küçük yatak odası tasarımları
küçük yatak odası tasarımları
küçük yatak odası düzeni
küçük yatak odası düzeni
küçük yatak odaları modelleri
küçük yatak odaları modelleri

Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir ?

Yatak odanızın küçük olması istediğiniz dekorasyonu uygulama konusunda önünüze bir çok farklı engel çıkarabilir. Özellikle mobilya seçimi küçük yatak odaları için oldukça önemli bir konu, mekanın kullanışlı ve rahat bir görünüme sahip olmasında en önemli etkendir.

Küçük bir yatak odasına sahipseniz ve yerleşim konusunda soru işaretleriniz varsa yazımızın devamında küçük yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı konusunda size ilham verecek dekorasyon ipuçları sizi bekliyor.

Küçük Yatak Odası Dizaynı Nasıl Yapılır ?

Küçük yatak odası dizaynı anlamında zorlayıcı yaşam alanları haline gelebilir, fakat bu engelleri ortadan kaldırmanın bir çok farklı ve etkili yolu var. Dar bir alanı dekore ederken, önceliğiniz her zaman rahat kullanabilir olması ve ferah bir atmosfere sahip olmasıdır. Peki küçük yatak odaları için bu etkiler nasıl sağlanabilir, işte işinizi kolaylaştıracak öneriler..

Doğru mobilya seçimi

10 metrekare oda dekorasyonu edilirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta doğru mobilya seçimi olmalıdır. Elinizdeki alanı verimli şekilde kullanmak, küçük bir mekanı daha rahat ve ferah göstermek için mobilya seçimi ve yerleşimi ilk önceliğiniz. İhtiyacınızı belirlemeli ve bu yönde seçimler yapmalısınız. Örneğin yalnız yaşıyorsanız büyük bir gardırop yerine, ihtiyacınızı karşılayacak küçük bir dolap tercih edebilirsiniz.

Büyük ve abartılı mobilyalar küçük yatak odaları için doğru bir seçim değildir, odayı daha kalabalık gösterebilir ve odanın akışını engeller. Yatak, komodin yada komodin görevi gören şık bir sehpa ve şifonyer oda için yeterli olacaktır.  Yatağınızın yanında mutlaka bir şifonyer olsun, hem küçük kalabalıkları ortadan kaldırır, hemde işinizi kolaylaştırır.

Dar Yatak Odaları İçin Çözümler

Yatak odanız küçük olabilir fakat bu durumu doğru renk tonları kullanarak ikinci plana atabilirsiniz. Tavanda ve duvarda açık renk tonları kullanabilirsiniz, bu sayede odada derinlik sağlayabilir, hemde daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.  Bu konuda İskandinav yatak odası dekorasyon örnekleri size fikir ve ilham verecektir. Zeminde, tavanda ve duvarda açık tonları bir arada kullanarak mekanın daha aydınlık, ferah ve büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak odanızın zemininde açık renk duvara paralel şeritli parkeler yada seramik karolar doğru bir seçim olacaktır. Duvara paralel şeritler kullanmanın nedeni mekanın göz hizasını daha fazla uzatmak ve odanın uzun olduğu algısını yaratmaktır.

Yatak Seçimi ve Yerleşimi

Eğer 9 m2 yatak odası dekorasyonu yapacaksanız yatak başı ve yatak uçlarından vazgeçmelisiniz. Özellikle yatak başlıkları yatak ile duvar arasında ki mesafeyi uzatacaktır. Bu durum odanın akışını olumsuz etkileyebilir. Küçük bir ayrıntı gibi görünebilir fakat amaç odanın her santimini kullanmak ve rahat bir akış sağlamak. Yatak başı kullanmak yerine bu alana şık bir tablo yada dekoratif bir duvar rafı ile değerlendirebilirsiniz.

İsteğe göre yere yakın yataklar seçebilirsiniz, bu görsel açıdan odanın daha ferah ve düzenli görünmesinde etkili olacaktır. Ancak çok fazla kalabalığınız varsa ve depolama alanlarına ihtiyaç duyuyorsanız bazalı yataklar seçebilirsiniz.

10 m2 yatak odası nasıl döşenir

  • Dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonunda oda içinde kalabalığa yol açan puantiye, ekose yada çiçek gibi desenleri varsa mümkün olduğu kadar azaltın. Bu desenler küçük bir yatak odasında odanın dolu görünmesini sağlar, göz yorabilir. Düz renkleri tercih edebilirsiniz, pastel tonlar mekanda rahatlatıcı bir etki yaratır.
  • Perde yatak örtüsü yada halı gibi önemli tekstil ürünleri seçerken abartılı renk ve desenlerden mutlaka kaçının. Sade seçimler yapın, daha zarif ve rahat bir atmosfer yaratın.
  • Dolap içi düzenleme sistemlerini kullanın, daha rahat ve kullanışlı bir yatak odası için ufak ama etkili bir fikirdir.
  • Duvarlarda kalabalık yaratan detaylardan kurtulun,  mekanda ferah bir atmosfer yaratmak için boş duvarlar tercih edin.
  • Aydınlatma konusunda seçici davranın, odanın büyüklüğüne ve tarzına uygun dekoratif aydınlatmalar kullanın.
  • Ayrıca beyaz yatak odası dekorasyonu yazımızı okuyabilirsiniz.
Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz