Ana Sayfa Renkler Lila Rengi Ev Dekorasyon Fikirleri ve Öneriler

Lila Rengi Ev Dekorasyon Fikirleri ve Öneriler

Dekorasyonda öne çıkan zarif, feminen renklerin arasında yer alan lila rengi, bir iç mekanda pek çok farklı şekilde kullanılabilecek özel bir renktir. Daha çok zarif tarzlarıyla dikkat çeken yaşam alanlarında öne çıkar. Lila, kız çocuk odalarında kullanımı popüler bir renktir, aynı zamanda yatak odası dekorasyonu içinde son derece etkili bir rol üstlenebilir. Bugün yazımızda evinizin farklı alanları için size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden etkileyici lila rengi ev dekorasyon fikirleri ve çeşitli önerilere yer veriyoruz.

Yazımızda lila rengi dekorasyon fikirleri yanı sıra, lila ile uyumlu renkler neler?  lila hangi renk? ve lila rengi duvar boyaları konusunda bir çok detayı inceleyebilirsiniz.

Lila rengi dekorasyon

Makale Başlıkları

Lila rengi genel olarak leylak rengi yada mor olarak bilinen, içinde mavi ve kırmızı barındıran ne soğuk nede sıcak bir renktir. Lila rengi yumuşak, göz yormayan ve rahatlatıcı bir renk olarak tanımlanabilir, kısacası pastel bir renk tonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada çocuk odası, bebek odası, yatak odası ve oturma odaları için rahatlıkla kullanılabilir.

Lila rengi ev dekorasyon fikirleri 2019
Lila rengi ev dekorasyon fikirleri 2019

Pastel bir renk olmasına kaşın lila, mekanda nasıl ve nerede kullanılırsa kullanılsın kolayca fark edilebilen bir renktir. Bu anlamda bu rengi mobilya, aksesuar ve tekstil ürünlerinde rahatlıkla öne çıkarılabilir. Diğer yandan feminen bir renk olduğundan dolayı romantik ve masalsı dekorasyon stillerinde öne çıkabilir. Bu tarz bir stil için lila yanında parlak altın ve gümüş tonları, ışıltılı aksesuarlar, açık pembe tekstil ürünleri rahatlıkla tercih edilebilir.

Fakat lila rengi aynı zamanda modern iç mekan tasarımları içinde güçlü bir seçenek olabilir. Bu rengin romantik etkilerini bastırmak için modern tasarım mobilyalar, aksesuarlar ve çeşitli geometrik desenler kullanılabilir. Modern bir tarz için modern desenlerin yer aldığı lila rengi duvar kağıtları, dresuar, sehpa, tekli koltuk yada kanepe gibi bir çok farklı tasarıma yer verilebilir. Ancak lila açık pastel bir ton olduğundan genellikle duvar rengi olarak tercih edilir.

Lila ile uyumlu renkler

Hem soğuk hemde sıcak renk grubunda yer alan lila rengi bir iç mekanda bir çok farklı renkle rahatlıkla uyum sağlayabilir. Bu renkler arasında başta mor olmak üzere, yeşil tonları (hem koyu hemde açık yeşiller), gri tonları, siyah, bej,krem, mürdüm, pembe, sarı tonları, parlak altın tonları geliyor. Bu renkler ile lila rengi genel olarak bakıldığında hem klasik hemde modern iç dekorasyonlar için rahatlıkla kullanılabilir.

Lilaya yakışan renkler: Örnek olarak lila rengi mobilyalara yada lila rengi duvarlara sahip bir iç mekanda aksesuar renkleri olarak bej, krem, fildişi ve siyah gibi renkler yer alabilir. Ancak mekanın ihtiyacı olan enerjiyi aksesuar modelleri sağlayacak ise lila yanında, mercan, pembe, yeşil, altın sarısı, turuncu ve mavi gibi dikkat çekici renk tonları kullanılabilir.  Ayrıca aksesuar seçimi olarak cam yada nötr renklere sahip ışığı yansıtan tarzda dekoratif ev aksesuarları tercih edilebilir.

Mobilya seçimlerinde tercihini kahverengiden yana kullananlar rahatlıkla mekan içinde lila tonlarını öne çıkarabilirler. Yani içinde sarının baskın olduğu kahverengi mobilyalar her lila tonuyla uyumlu bir görünüme sahip olacaktır. Diğer yandan sakin bir renk olan lila rengine biraz daha hareket katmak isteyenler beyaz mobilya modelleri tercih edebilir.

Lila rengi koltuklara yakışan duvar renkleri : Eğer oturma odanızda lila rengi koltuklara sahipseniz başta beyaz olmak üzere, açık gri tonları, bej, fildişi, krem gibi renkleri duvar rengi olarak belirleyebilirsiniz.

Lila rengi koltuklara yakışan halı renkleri : Eğer halı seçiminizde sadelikten yanaysanız beyaz, açık gri tonları, krem rengi gibi tonları tercih edebilirsiniz. Eğer daha renkli ve mekana hareket katacak bir halı modeli düşünüyorsanız, içinde mürdüm, mor yada yeşil tonları içeren desenli halılar inceleyebilirsiniz. Ayrıca modern tarzlardan hoşlananlar lila rengi koltukları siyah beyaz halılarla rahatlıkla tamamlayabilir.

Lila rengi yemek ve yatak odası önerileri

Lila renginin kullanıldığı alanlara bakarsak salon dışında en çok yemek ve yatak odasında tercih edildiğini görüyoruz. Bu noktada bu özel rengi bu alanlara dahil etmek için bir çok farklı dekorasyon fikrinden yararlanabilirsiniz.  Eğer yemek odasından başlayacak olursak, lila rengini en zahmetsiz şekilde öne çıkarmak için sandalyelerden başlayabiliriz. Lila rengi sandalyeler, yemek odasına zahmetsizce şıklık ve hareket kazandıracaktır.

Diğer yandan yemek odasında duvar rengi olarak lilayı kullanabileceğiniz gibi farklı mor tonlarını da öne çıkarabileceğinizi unutmayın. Duvar rengi dışında, perdelerde, halılarda ve aksesuarlarda bu şık rengi tercih edebilirsiniz. Hiç zorlamadan ve hesaplı şekilde lila rengi yemek odası dekorasyonu için şık bir lila rengi masa örtüsü, masa üstünde dekoratif lila rengi çiçekler ve duvarda farklı mor tonları içeren dekoratif tablolara yer verebilirsiniz.

Bu tarz bir yemek odasına küçük lüks dokunuşlarda yapabilirsiniz, bu noktada parlak gümüş ve altın tonları aksesuarlar tercih edilebilir. Bu tarz aksesuarlar ile yemek odası daha ihtişamlı ve lüks bir görünüme sahip olabilir.

Bu tarz bir düzen ve aksesuar seçimi lila rengi yatak odası dekorasyonu içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Nevresim takımları, yastıklar, perde ve halılar arasında bu ton geçişlerini yaparak zarif bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz