Dekorasyon Blog Arama

Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mavi koltuk dekorasyonu nasıl yapılır

Mavi ve tonlarını yaşam alanlarınıza dahil etmek ve bu rahatlatıcı renk tonunu öne çıkarmak istiyorsanız duvar rengi dışında mavi koltuk takımları tercih edebilirsiniz. Mavi koltuklarınızı hangi renklerle tamamlayacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız yazımızın devamında size ilham verecek mavi koltuk dekorasyonu önerileri ve uyumlu renkleri inceleyebilirsiniz.

Mavi ve tonları bir çok yaşam alanı için günümüzde hala en çok tercih edilen renkler arasında geliyor. Mavi, mekanda rahatlatıcı ve ferah bir etkiye sahip olmasından dolayı özellikle salon ve banyolar için ilk akla gelen renklerden. Son yıllarda mavi tonları sadece duvar renginde değil, mobilyalarda ve aksesuar modellerinde öne çıkan bir renk.

Mavi Koltuk Dekorasyonu Önerileri / Uyumlu Renkler

Soğuk renkler grubundan olan mavi, kullanıldığı mekanda yarattığı rahatlatıcı ve ferah etkisiyle dekorasyonda sevilen ve popüler bir renktir. Söz konusu salon dekorasyonu olunca maviyi ön plana çıkarmak için bir çok farklı seçenek mevcut. Bu seçenekler arasında mavinin etkisini en güçlü şekilde hissettiren mavi koltuk takımları diyebiliriz.

Etkileyici mavi koltuk dekorasyonları

Etkileyici mavi koltuk dekorasyonları

[galeri_url]

Salonunuz için mavi koltuk takımı seçmeniz için bir çok neden var, mavi hem modern hemde klasik iç mekan dekorasyonları için uygun bir renktir. Mavi oturma takımları arasından ister modern ister klasik tasarımlar seçin, mavinin sakinleştirici ve ferah etkisini rahatlıkla hissedebilirsiniz. Peki mavi koltuk takımları ile uyumlu renkler nelerdir, işte maviye en çok yakışan renkler.

Mavi koltuklara en çok yakışan renkler

Mavi koltuk takımının yer aldığı bir salonda korkmadan kullanabileceğiniz, maviye yakışan renkleri hemen sıralayalım: krem rengi, bej, sarı, kahverengi, vizon renk, beyaz ve gri.

Elbette bu renkleri çeşitlendirmeyi düşünmelisiniz, bal rengi, metalik gri, altın sarısı, hardal sarısı, çikolata rengi gibi renkleri koltuk renginize göre seçebilirsiniz.

Duvar Rengi: Mavi koltuklarla birlikte krem rengi duvar en çok tercih edilen duvar rengidir. Kremin yanı sıra kırık beyaz, ekru, bej, kapuçino, toprak tonları ve kahverengi tonları da yine duvarda kullanılabilir.

Mavi beyaz birlikteliğinin sahil evlerini çağrıştıran ve ferahlık veren bir havası vardır. Mavi koltuklar beyaz aksesuarlarla tamamlanabilir. Deniz temalı aksesuarlar her zaman bu ikiliye çok yakışacaktır. Ne de olsa mavi, denizin ve gökyüzünün rengi!

Halı Seçimi: Mavi koltuklara uygun halı ararken kararsız kaldıysanız vizon, bej veya kahve tonlarında bir halı imdadınıza koşacaktır. Daha az geleneksel bir görünüm için gri ya da siyah-beyaz halılar da kullanabilirsiniz. Mavi-beyaz renklerde ya da çeşitli mavi tonlarını içeren halılar da mavi koltuklara uygun olabilir.

Mavinin farklı tonlarını bir arada kullanarak, salonda fazla renge ihtiyaç duymadan hareketlilik elde edebilir, tek düzeliği bozabilirsiniz. Açık mavi kanepe ile lacivert sandalyeler ya da lacivert bir kanepe ile açık mavi desenli halı tercih etmek gibi seçenekleriniz var.

Mavi, kahverenginin pek çok tonuyla yakışan bir renktir. Çikolata rengi de bunlardan biridir. Açık ya da koyu mavi ile, kendi zevkinize göre, koyu kahveyi bir araya getirebilirsiniz. Mavi renk, hem kahverengi hem de beyaz mobilya ile uyumlu olabilen bir koltuk rengidir.

Aksesuar Rengi: Mavi soğuk renk grubundandır demiştik. Mavinin yarattığı mesafeli hava kimilerinin hoşuna giderken, kimileri biraz sıcaklık arar. Bu durumda mavi ile birlikte yeşil, fuşya ya da turuncu gibi bir rengi kullanarak daha renkli, daha sıcak bir hava yaratılabilir. Gerçi yeşil de soğuk bir renktir ama iki renk yan yana geldiğinde ortaya çıkan enerji renk gruplarından öte, hoş bir görünüm ortaya çıkarır.  Altın ya da gümüş rengi parlak renkte ya da parlak yüzeyli aksesuarlar da maviye yakışır.

Perde Rengi: Mavi koltuklarla açık renk üzerine mavi desenli perdeler kullanılabilir. Koyu mavi koltuklarla açık mavi perde gibi farklı tonlar bir araya getirilebilir. Bej, krem, açık gri gibi sade renklerle koltuklar tamamlanabilir. Siyah-beyaz desenli perdeler mavi koltuklara çok yakışır. Bunun dışında maviye yakışan renkler de her zaman perdede değerlendirilebilir. Pembe, yeşil, kiremit rengi içeren perdeler kullanılabilir.

Mavi ve sarının yakıştığından söz etmiştik. Açık sarı, bal rengi, altın rengi, koyu krem gibi tonlar da sarı renk ailesindendir. Bu renkleri perde ve aksesuarda rahatça kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Bej Rengi Salon Dekorasyonu ve Öneriler 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478