Ana Sayfa Renkler Mavi Koltuk Dekorasyonu ve Uyumlu Renkler

Mavi Koltuk Dekorasyonu ve Uyumlu Renkler

Mavi soğuk renkler grubunda yer alabilir, fakat yaşam alanlarına kazandırdığı sakinleştirici etki ve metalik renkler ile açığa çıkan lüks etkisiyle son yılların en favori renkleri arasında yer alıyor. Özellikle mobilya markalarının son yıllarda öne çıkardığı koltuk takımı modellerinde mavi ve tonları en çok tercih edilen ve sevilen renklerin başında geliyor. Renkli ve dikkat çekici salonlar son dönemde bu kadar öne çıkmışken mavi koltuk dekorasyonu ve detayları hakkında hazırladığımız önerilerin ve örneklerin ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Salonunuzu dekore ederken mekanda oluşturmak istediğiniz atmosfere göre farklı mavi tonları kullanabilirsiniz. Mavi ile yaşam alanınıza sakin ve rahatlatıcı bir hava kazandırabilirken, mavinin farklı tonlarını kullanarak mekanda daha çarpıcı ve hareketli bir tarz oluşturmanız mümkün. Bu noktada oturma odanız için işe mavi koltuk dekorasyonu ile başlayabilirsiniz.

Mavi Koltuk Dekorasyonu

Yaşam alanınıza dahil edeceğiniz mavi bir koltuk takımı mekanın atmosferini bir anda değiştirebilir ve istediğiniz etkiyi mekana kolayca yansıtmanızı sağlayabilir. Mavi hem klasik hemde modern iç mekan stilleri için rahatça kullanılabilen şık bir renktir. Ayrıca farklı ve dikkat çekici iç mekan tarzları düşünüyorsanız mavi koltuk dekorasyonu yapmak için yardım alabileceğiniz bir çok uyumlu ve şık renk seçeneği bulunuyor.

Mavi koltuk dekorasyonu renk kombinasyonları
Mavi koltuk dekorasyonu renk kombinasyonları

Örneğin oturma odanızda sakin ve rahat bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız mavi koltuklarınızı tamamlamak için kahve tonları, krem yada vizon gibi renkleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu renklere alternatif olarak mavi yanında beyaz, bej ve gri tonları ile mekanda hem şık hemde dikkat dağıtmayan bir stil oluşturabilmeniz mümkün. Bu noktada mavi koltuk takımı dekorasyonu yapmadan önce uyumlu renkleri analiz etmek, istediğiniz tarza yönelik bol bol dekorasyon örnekleri incelemek işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Mavi ile Uyumlu Renkler Neler?

Evinize mavi rengi dahil etmenin bir çok farklı yol, ancak önemli olan nokta maviye yakışan renkleri kullanarak dekorasyonda bir denge, uyum yaratmaktır. Mavi duvarlar, mavi koltuklar yada mavi bir perde, maviyi nerede kullanırsanız kullanın, onun etkisini en iyi şekilde hissedebilmeniz için maviyle uyumlu renkleri mekan içinde kullanmanız gerekiyor. Mavi tonlarını inceleyecek olursak kısaca;

Çivit mavisi , gece mavisi : Yatıştırıcı etkisiyle bilinen mavi tonlarıdır.

Açık maviler : Duygusallığı ve duyarlılığı ortaya çıkaran mavi tonlarıdır.

Deniz Mavisi : Disiplini ve düzeni simgeler

Lacivert, Koyu maviler  :  Otoriteyi ve sonsuzluğu simgeleyen mavi tonlardır.

Mavi ile Uyumlu 10 Popüler Renk Tonu

Yaşam alanlarınızda mavi ve tonlarını kullanmak istiyorsanız galerimizde listelediğimiz maviye uyumlu renkler konusu size ilham verebilir. Aynı zamanda bu renkler arasından bir kaç farklı tonu bir araya getirerek daha renkli ve hareketli bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. İşte maviyle uyumlu renkler

Mavi Beyaz Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler BEYAZ
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler BEYAZ

Evinizde dinlendirici, rahat bir atmosfer yaratmak istiyorsanız mavi yanında beyaz kullanabilirsiniz.
Beyaz temizliğin ve saflığın rengidir aynı zamanda mavinin dinlendirici etkisini en iyi şekilde açığa çıkaran renktir. Ayrıca bu renk açık mavi ile uyumlu renkler arasındadır.

Mavi Siyah Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler SİYAH
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler SİYAH

Maviye yakışan renkler arasında siyah ve tonları geliyor.
Özellikle evde koyu mavi tonlara ter vereceksiniz mekan içinde aşırı kaçmadan siyah detaylara yer verebilirsiniz.

Mavi Kırmızı Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler KIRMIZI
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler KIRMIZI

Çoğu zaman detaylarda karşımıza çıkan kırmızı tonlarını mavi yanında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kırmızıyı küçük detaylarda öne çıkarabileceğiniz gibi, tek bir parçada kullanarak odak noktası haline getirebilirsiniz.

Mavi Turuncu Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler turuncu
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler turuncu

Mavi yanında turuncu kullanarak mekanda daha enerjik bir stil ortaya çıkarabilirsiniz.
Turuncu ve tonlarını özellikle mekan içindeki tekstil ürünlerinde kullanarak mavi ile taze bir stil yaratabilirsiniz.

Mavi Sarı Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler sarı
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler sarı

Mavi kullanarak evinizde canlı, enerjik bir tarz yaratmak için sarı ve tonlarını dekorasyona dahil edebilirsiniz.
Bu şekilde çok daha dikkat çekici ve şık bir iç mekana sahip olabilirsiniz.

Mavi Gri Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler gri
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler gri

Gri tıpkı mavi gibi dinlendirici etkiye sahip bir renk tonudur.
Mavi ile birlikte gri kullanarak evinizde daha sakin bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Mavi Kum Beji Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler kum beji
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler kum beji

Evinizde mavinin çok açık tonlarını kullanmak istiyorsanız size önerimiz onu tamamlamak için kum beji rengi deneyebilirsiniz.
Bu ikili hem modern hemde klasik iç mekanlarda kullanılabilir.

Mavi Yeşil Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler yesil
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler yesil

Maviye yakışan renkler arasında yeşil, evde tropikal bir hava estirmek isteyenler için harika bir seçimdir.
Mavi ile yeşilin ortaya çıkarttığı rahatlatıcı ferah atmosferi mutlaka denemelisiniz.

Mavi Altın Rengi Renk Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler altin
Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler altin

Mekanda lüks bir etki yaratmak için mavinin yanında altın tonlarını dahil edebilirsiniz.
Altın dışında parlak metal detaylarda mavi ile son derece uyumlu ve güçlü bir tema yaratacaktır.

Mavi ile renk önerileri

Maviye yakışan renkler arasında yukarıda sıraladığımız beyaz, bej, krem, gri tonları, vizon ve kahve tonlarının yanı sıra, daha çarpıcı ve hareketli bir iç mekan stili için canlı ve enerjik renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin, bir retro, eklektik yada endüstriyel tarzı bir iç mekanda maviye yakılan renkler listesine, altın ve metalik parlak renkleri, sarı, bal ve hardal tonlarını, mercan, fuşya yada turuncu gibi iddialı renkleri ekleyebilirsiniz.Ayrıca maviye uyumlu renkler modelleri ve civit mavisine uyan renkler tercih edebilirsiniz.

Mekanda doğallığı vurgulamak ve daha taze bir atmosfer yaratmak için ayrıca yeşil tonlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer daha feminen ve hareketli bir salon dekorasyonu düşünüyorsanız gri mavi koltuk dekorasyonu için pembe detaylar kullanmayı düşünebilirsiniz.

Mavi koltukların enerjisini ve şıklığını gölgede bırakmamak adına bu çarpıcı renkleri mekan içinde özellikle aksesuarlar ile, yani küçük detaylarda öne çıkarmayı düşünebilirsiniz. Canlı renklere sahip küçük aksesuarlar, hem mekana yansıtmak istediğiniz enerjiyi ve hareketi sağlayacak, hemde dekorasyonun bütünlüğünü bozmadan daha dengeli ve şık bir görünüm yaratacaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra mavi ile hangi renk uyumludur öğrenmiş olacaksınız.

Mavi Koltuk Kombinasyonları

Mavi koltuklarınıza uygun renkleri belirleme aşamasında sonra en önemli nokta bu renkleri nerede ve nasıl kullanacağınız. Zemin, duvar, perde ve mobilyalarda yapacağınız renk seçimleri mekanda oluşturmak istediğiniz stile ve atmosfere sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken bir aşamadır. Bu noktada adım adım ilerlemek ve bir plan doğrultusunda ilerlemek gerekebilir. Örneğin işe duvar rengini belirleyerek başlayabilirsiniz ve mavi koltuk kombinleri başlayabiliriz. Mavi koltuk kombinasyonları ile evinizin görüntüsünü bir anda değiştirebilirsiniz.Mavi renk koltuk kombinleri sizler için derledik.

Mavi Koltuk Dekorasyonu İçin Duvar Rengi Seçimi

Mavi Koltuk Takımına Uygun Duvar Rengi Nedir?

Mavi mobilyaya uygun duvar rengi için sizlere hiç risk almadan krem tonlarını kullanmanızı öneririz. Krem rengi mavi koltuk takımları ile mükemmel bir uyuma sahiptir ve uyumlu şık bir görünüm  garantidir. Aynı şekilde mavi koltuklara uyum sağlayan ve en risksiz duvar renkleri arasında bej, kırık beyaz, toprak ve kapuçino ve kahve tonları yer alıyor. Koltuk takımınızın mavi tonuna göre bu listelediğimiz renkleri hiç korkmadan rahatça kullanabilirsiniz.mavi koltuk takımına uygun duvar boyası için buradan güzel bir seçim yapabilirsiniz.

Burada beyaz duvarlardan bahsetmedik fakat hayalinizde sahil temalı, ferahlık uyandıran bir salon dekorasyonu varsa beyaz duvarlar ve deniz temalı aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Mavi koltuklar için duvar rengi konusunda kararsız kalıyorsanız ve bu noktada risk almak istemiyorsanız garanti şıklığın anahtarı olan beyaz rengi tercih edebilirsiniz. Beyaz tüm renklerle uyumlu olduğundan şık bir ve dengeli bir dekorasyon için ideal bir renktir. Diğer bir yandan beyaz duvarlar, diğer renklere göre koyu mavi koltuk takımını daha belirgin şekilde vurgular. Ayrıca beyazın mekanı daha ferah ve büyük gösterdiği gerçeğini unutmamak gerekir. Bu noktada mavi beyaz uyumu garantidir ve hem klasik hemde modern tarz salonlar için mükemmel bir renk kombinasyonudur.

Peki beyaz dışında mavi koltuklara uygun duvar renkleri neler? Bu noktada dekorasyon tarzınızı göz önünde bulundurmak duvar rengi seçerken işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin mavi koltuklar ile modern bir stil oluşturmak istiyorsanız gri ve bej tonlarını mutlaka listenize eklemelisiniz. Eğer duvarda gri kullanmayı düşünüyorsanız mekanın aldığı doğal ışık miktarını göz önünde bulundurmalısınız. Diğer yandan gri duvarlar için doğru ve güçlü aydınlatma yöntemleri tercih edilmelidir.

Klasik tarzda bir salon için duvar rengi arayanlar hiç düşünmeden krem, açık bej tonları, açık krem tonları ve tabi ki beyaz tonları şık bir stil için tercih edilebilecek renkler arasında yer alıyor. Bu noktada iç mekanın tarzına göre bu renklerin daha koyu tonlarını tercih edebilirsiniz. Fakat mekanın daha ferah ve aydınlık görünmesi için maviye yakışan renkler arasından perde, halı ve aksesuar seçimleri yaparak salonu daha davetkar ve şık bir stile çevirebilirsiniz.

Alternatif duvar renkleri arayanlar için diğer önerebileceğimiz duvar renkleri arasında kapuçino, toprak tonları, kahve tonları ve ekru rengi yer alıyor. Bu sıraladığımız renkler mavi koltuklara  uyum sağladığı gibi yenilikçi bir salon dekorasyonu içinde güçlü renk seçenekleridir.

Fakat şunu belirtmeliyiz ki genele baktığımızda mavi koltuklara yakışan duvar renkleri arasında krem rengi duvarlar geliyor. Krem rengi ile maviyi farklı kombinasyonlar içinde kullanabilirsiniz, fakat söz konusu duvar rengi olunca, hem modası hiç geçmeyecek bir renk olması, hemde uzun yıllar sıkılmadan kullanabilir olmasından dolayı oldukça popülerdir.

Mavinin çok açık tonları, yumuşak pastel tonları yine duvar rengi olarak tercih edilebilir ve mavi ile uyumludur. Bu noktada duvarda kullanacağınız mavi tonunu koltuk takımınızın renk ve desen yoğunluğa göre seçebilirsiniz. Örneğin koyu mavi koltuk takımları için çok açık pastel mavi duvar boyaları mekanda ferah olduğu kadar şık bir etki yaratır. Üstelik pastel mavi duvar boyaları dekorasyonda rahatlığı ve dinginliği açığa çıkarır.

Maviye yakışan perde renkleri

Mavi Koltuğa Uygun Halı Renkleri

Mavi halı dekorasyonu rengi belirlerken mekanın genel renk dağılımının yanı sıra, dekorasyon tarzını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin klasik bir iç mekan için mavi koltuklara uygun renkler arasında vizon, bej ve krem renkleri akla ilk gelen renk tonlarıdır. Aynı zamanda kahve ve toprak tonları da bu tarz iç mekanlar için uygun ve şık seçimlerdir.

Fakat daha az geleneksel seçimler yapmak isteyenler özellikle halı rengi çin siyah ve gri tonlarını tercih edebilirler. Bu tonlar mekana daha modern bir hava kazandırabilir. Son olarak halı rengi konusunda çok kararsız kalıyorsanız içinde koltuk takımınızın renklerini barındıran mavi beyaz halı modelleri uygun bir seçim olabilir.

Mavi Koltuklara Ne Renk Halı Yakışır?

Mavi koltuklara uygun halı seçimi yaparken öncelikle salonun dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu noktada klasik çizgilere sahip bir tarza sahipse, bu noktada daha sade, şık bir görünümü garanti eden renk tonlarına yönelmelisiniz. Bu noktada hiç riske girmeden salonda özellikle bej, vizon ve kahve tonları içeren dekoratif halılar kullanabilirsiniz.

mavi koltuğa uygun halı
mavi koltuğa uygun halı

Bu renkler geleneksel tarzda dekore edilmiş bir salonda mavi koltuklara yakışan renkler arasındadır. Aynı zamanda kırık beyaz yada ekru gibi renkler maviye yakışır ve saha sakin, şık bir görünüm ortaya çıkarır. Diğer yandan daha az geleneksel bir salon dekorasyonu için halı renkleri arıyorsanız size önerimiz gri, yada siyah beyaz halıları tercih etmeniz olacaktır. Siyah beyaz halı modelleri mavi koltuklarla birlikte modern ve heyecan verici bir atmosfer oluşturabilir. Aynı şekilde gri ağırlıklı bir halı salonda daha modern ve davetkar bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi,  halı seçimi yaparken mekanın tarzına uygun renk ve desen seçimleri yaparak daha dengeli ve şık bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bu noktada salonda oluşturmak istediğiniz atmosfer çok önemli. Örneğin ilk bakışta ferah, rahatlatıcı bir salon görünümü elde etmek istiyorsanız mavi beyaz halıları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde salonunuzda tam bir sahil evi havası yaratabilir, huzur veren bir stil oluşturabilirsiniz.

Mavi koltuklara yakışan halı renkleri

Halı rengi konusunda kararsız kalıyorsanız ilk önce maviye yakışan renkler ve dekorasyondaki etkilerini biraz araştırmanızı öneririz. Vizon, bej, gri, kahve & Toprak renkleri, siyah beyaz ve farklı mavi tonları salon halıları için uygun ve çoğu günümüzde hala çok popüler olan renklerdir. Bu noktada seçeceğiniz halının klasik yada modern tarzlar için birden fazla renk ve desen içerebileceğini unutmamalısınız.

Mavi koltuklara yakışan halı renkleri
Mavi koltuklara yakışan halı renkleri

Ne renk olursa olsun salon için seçtiğiniz halının koltuk takımına uygun olmasının dışında salon aksesuarları ile dengeli bir görünüme sahip olması görsel estetik açısından çok önemlidir. Örneğin mavi beyaz bir halı kullanmayı düşünüyorsanız ve salondaki ferahlık hissini yükseltmeyi düşünüyorsanız beyaz salon aksesuarları tercih edebilirsiniz. Yada modern gri salon halıları yanında parlak metalik aksesuarlar her açıdan dengeli kaliteli görünecektir.

Mavi koltuğa yakışan halı renkleri
Mavi koltuğa yakışan halı renkleri

Aksesuar renkleri

Mavinin soğuk renkler grubunda olduğundan bahsetmiştik, bazıları için bu tamda istenen bir etkidir fakat bazı kişiler mekanda sıcaklık isteyebilir. İşte bu noktada mavi koltuk dekorasyonu için mekanda sıcak ve enerjik bir atmosfer arayanlar hiç düşünmeden turuncu, pembe, mercan, fuşya yada yeşil gibi çarpıcı renk tonlarını rahatlıkla kullanabilir. Diğer bir yandan parlak renklere yer verilebilir, altın ve gümüş gibi. Bu metalik renkler mekana aynı zamanda daha modern ve çarpıcı bir hava kazandıracaktır.

Mavi yanında mavinin tonları koltuk takımları kullanarak zahmetsizce mekana hareket katabileceğinizi unutmamalısınız, koyu mavi koltukların yanında daha açık parlak maviler kullanabilir mekanda ki tek düzeliği rahatça ortadan kaldırabilirsiniz. Canlı sarılar, parlak kırmızılar yada parlak siyahlar aksesuar rengi olarak değerlendirebileceğiniz renkler arasındadır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz