Dekorasyon Blog Arama

Mavi Koltuk Dekorasyonu ve Uyumlu Renk Kombinasyonları

Mavi koltuk dekorasyon örnekleri
Mavi soğuk renkler grubunda yer alabilir, fakat yaşam alanlarına kazandırdığı sakinleştirici etki ve metalik renkler ile açığa çıkan lüks etkisiyle son yılların en favori renkleri arasında yer alıyor. Özellikle mobilya markalarının son yıllarda öne çıkardığı koltuk takımı modellerinde mavi ve tonları en çok tercih edilen ve sevilen renklerin başında geliyor. Renkli ve dikkat çekici salonlar son dönemde bu kadar öne çıkmışken mavi koltuk dekorasyonu ve detayları hakkında hazırladığımız önerilerin ve örneklerin ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. Salonunuzu dekore ederken mekanda oluşturmak istediğiniz atmosfere göre farklı mavi tonları kullanabilirsiniz. Mavi ile yaşam alanınıza sakin ve rahatlatıcı bir hava kazandırabilirken, mavinin farklı tonlarını kullanarak mekanda daha çarpıcı ve hareketli bir tarz oluşturmanız mümkün. Bu noktada oturma odanız için işe mavi koltuk dekorasyonu ile başlayabilirsiniz.

Mavi Koltuk Dekorasyonu

Yaşam alanınıza dahil edeceğiniz mavi bir koltuk takımı mekanın atmosferini bir anda değiştirebilir ve istediğiniz etkiyi mekana kolayca yansıtmanızı sağlayabilir. Mavi hem klasik hemde modern iç mekan stilleri için rahatça kullanılabilen şık bir renktir. Ayrıca farklı ve dikkat çekici iç mekan tarzları düşünüyorsanız mavi koltuk dekorasyonu yapmak için yardım alabileceğiniz bir çok uyumlu ve şık renk seçeneği bulunuyor.
Mavi koltuk dekorasyonu renk kombinasyonları

Mavi koltuk dekorasyonu renk kombinasyonları

Örneğin oturma odanızda sakin ve rahat bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız mavi koltuklarınızı tamamlamak için kahve tonları, krem yada vizon gibi renkleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu renklere alternatif olarak mavi yanında beyaz, bej ve gri tonları ile mekanda hem şık hemde dikkat dağıtmayan bir stil oluşturabilmeniz mümkün. Bu noktada mavi koltuk dekorasyonu yapmadan önce mavi ile uyumlu renkleri analiz etmek, istediğiniz tarza yönelik bol bol dekorasyon örnekleri incelemek işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Mavi ile uyumlu renkler ve öneriler

Maviye yakışan renkler arasında yukarıda sıraladığımız beyaz, bej, krem, gri tonları, vizon ve kahve tonlarının yanı sıra, daha çarpıcı ve hareketli bir iç mekan stili için canlı ve enerjik renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin, bir retro, eklektik yada endüstriyel tarzı bir iç mekanda maviye yakılan renkler listesine, altın ve metalik parlak renkleri, sarı, bal ve hardal tonlarını, mercan, fuşya yada turuncu gibi iddialı renkleri ekleyebilirsiniz. Mekanda doğallığı vurgulamak ve daha taze bir atmosfer yaratmak için ayrıca yeşil tonlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer daha feminen ve hareketli bir salon dekorasyonu düşünüyorsanız mavi koltuk dekorasyonu için pembe detaylar kullanmayı düşünebilirsiniz. Mavi koltukların enerjisini ve şıklığını gölgede bırakmamak adına bu çarpıcı renkleri mekan içinde özellikle aksesuarlar ile, yani küçük detaylarda öne çıkarmayı düşünebilirsiniz. Canlı renklere sahip küçük aksesuarlar, hem mekana yansıtmak istediğiniz enerjiyi ve hareketi sağlayacak, hemde dekorasyonun bütünlüğünü bozmadan daha dengeli ve şık bir görünüm yaratacaktır.

Mavi koltuk dekorasyonu ve renk kombinasyonları

Mavi koltuklarınıza uygun renkleri belirleme aşamasında sonra en önemli nokta bu renkleri nerede ve nasıl kullanacağınız. Zemin, duvar, perde ve mobilyalarda yapacağınız renk seçimleri mekanda oluşturmak istediğiniz stile ve atmosfere sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken bir aşamadır. Bu noktada adım adım ilerlemek ve bir plan doğrultusunda ilerlemek gerekebilir. Örneğin işe duvar rengini belirleyerek başlayabilirsiniz.

Mavi koltuk dekorasyonu için duvar rengi seçimi

Duvar rengi konusunda kararsız kalıyorsanız hiç risk almadan krem tonlarını kullanmanızı öneririz. Krem rengi mavi koltuk takımları ile mükemmel bir uyuma sahiptir ve uyumlu şık bir görünüm  garantidir. Aynı şekilde mavi koltuklara uyum sağlayan ve en risksiz duvar renkleri arasında bej, kırık beyaz, toprak ve kapuçino ve kahve tonları yer alıyor. Koltuk takımınızın mavi tonuna göre bu listelediğimiz renkleri hiç korkmadan rahatça kullanabilirsiniz. Burada beyaz duvarlardan bahsetmedik fakat hayalinizde sahil temalı, ferahlık uyandıran bir salon dekorasyonu varsa beyaz duvarlar ve deniz temalı aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Maviye yakışan halı ve perde renkleri

Mavi koltuk dekorasyonu için akla ilk gelen sorulardan biri perde ve halı renkleri ne olmalı? sorusudur. Kararsız kalanlar için en ideal perde renkleri bej, vizon ve kahve tonlarıdır. Mekanın renk dağılımına uygun şekilde bu renklerden arasında en doğru seçimi yaparak daha dengeli ve görünüm elde edebilirsiniz. Açık renk perdeler arasında üzerinde koltuk takımızın rengi ile aynı yada benzer tonlarda desenler içeren tasarımlarda seçebilirsiniz. Maviyi yine mavi ile tamamlanabilir, örneğin koyu mavi koltuk takımı için açık mavi perdeler, açık mavi koltuk takımı içinse koyu mavi perdeler tercih edilebilir. Açık gri ve bej rengi seçimler ile mekanda daha şık bir etki yaratabilirsiniz, bunun yanı sıra mavi koltuk dekorasyonu için siyah beyaz desenli perdeleri mutlaka seçenekleriniz arasında yer vermenizi öneririz. Tüm bu sıraladığımız renkler maviye yakışan renklerdir, bu anlamda mavi koltuk takımına uygun perde rengi konusunda maviye yakışan tüm renkleri değerlendirebileceğinizi unutmamalısınız.

Halı renkleri

Halı rengi belirlerken mekanın genel renk dağılımının yanı sıra, dekorasyon tarzını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin klasik bir iç mekan için mavi koltuklara uygun renkler arasında vizon, bej ve krem renkleri akla ilk gelen renk tonlarıdır. Aynı zamanda kahve ve toprak tonları da bu tarz iç mekanlar için uygun ve şık seçimlerdir. Fakat daha az geleneksel seçimler yapmak isteyenler özellikle halı rengi çin siyah ve gri tonlarını tercih edebilirler. Bu tonlar mekana daha modern bir hava kazandırabilir. Son olarak halı rengi konusunda çok kararsız kalıyorsanız içinde koltuk takımınızın renklerini barındıran mavi beyaz halı modelleri uygun bir seçim olabilir.

Aksesuar renkleri

Mavinin soğuk renkler grubunda olduğundan bahsetmiştik, bazıları için bu tamda istenen bir etkidir fakat bazı kişiler mekanda sıcaklık isteyebilir. İşte bu noktada mavi koltuk dekorasyonu için mekanda sıcak ve enerjik bir atmosfer arayanlar hiç düşünmeden turuncu, pembe, mercan, fuşya yada yeşil gibi çarpıcı renk tonlarını rahatlıkla kullanabilir. Diğer bir yandan parlak renklere yer verilebilir, altın ve gümüş gibi. Bu metalik renkler mekana aynı zamanda daha modern ve çarpıcı bir hava kazandıracaktır. Mavi yanında mavi kullanarak zahmetsizce mekana hareket katabileceğinizi unutmamalısınız, koyu mavi koltukların yanında daha açık parlak maviler kullanabilir mekanda ki tek düzeliği rahatça ortadan kaldırabilirsiniz. Canlı sarılar, parlak kırmızılar yada parlak siyahlar aksesuar rengi olarak değerlendirebileceğiniz renkler arasındadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478