Ana Sayfa Renkler Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Renkleri 2020

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Renkleri 2020

Salon dekorasyonu söz konusu olduğunda genel olarak en çok tercih edilen renklerin başında mavi ve tonları geliyor. Mavi koltuk takımları hem klasik hemde modern tarz salonlarda sıkça karşımıza çıkan oturma gruplarıdır. Mavi kullanımının bu kadar popüler olmasının bir çok nedeni var elbette fakat, mekanda yarattığı ferah, dingin ve rahatlatıcı atmosfer en önemli nedenlerden biri. Bugün yazımızda mavi koltuk takımına yakışan renkler ve özellikle meak edilen diğer bir konu olan mavi koltuk takımına uygun perde renkleri ve önerilere yer veriyoruz.

Koltuk takımları gerek tasarımları gerekse renk ve desenleri ile salonların görsel estetiğini ve kalitesini belirleyen mobilyalar. Dolayısı ile ortak yaşam alanları için yapılan her mobilya seçiminde olduğu gibi koltuk takımı seçimleri dekorasyonda büyük bir önem taşıyor. Bu noktada seçim yaparken oturma grubunun tasarım çizgileri ve tarzı kadar önemli bir konu varsa oda renk ve desen seçimidir. Mavi ve mavinin bir çok farklı tonu yaşam alanlarında tercih edilen popüler renklerdir. Mavi renk tonları iç mekanlarda rahat, dingin ve ferah bir atmosfer oluşturur.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Renkleri

Mavi dekorasyonda çok popüler bir renktir, özellikle oturma odaları gibi ortak kullanım alanlarında mavi koltuk takımları kullanımı çok yaygındır. Çünkü mavi tonlar yaşam alanlarında sakinleştirici bir atmosfer yaratır, her mavi tonu aynı etkiyi vermez fakat özellikle açık maviler salonda ferah ve rahatlatıcı bir hava yaratır.

Mavi ile uyumlu perde renkleri 2019 2020
Mavi ile uyumlu perde renkleri 2019 2020

Mavi koltuk takımları sevenlerin salon dekorasyonu yaparken en çok kararsız kaldıkları aşama perde renk seçimleridir. Mavi koltuk takımına uygun perde renkleri nelerdir, hangi tarz için hangi renkleri seçmek gerekir, yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını inceleyebilir ve sıraladığımız salon perde renkleri arasından tarzınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

Mavi koltuk takımına uygun perde renkleri

Salonunuz için koltuk rengine göre perde seçimi yaparken öncelikle salonda oluşturmak istediğiniz atmosfere karar vermelisiniz. Evet, mavi koltuk takımı seviyorsunuz, fakat mavi ile enerjik ve hareketli bir dekorasyon mu yapacaksınız, yoksa daha sakin, klasik rahatlığı vurgulayan bir dekorasyon mu istiyorsunuz? İşte bu soruya vereceğiniz yanıta göre mavi koltuk takımına uygun perde renkleri arasından doğru seçimi yapabilirsiniz.

Diğer bir soru ise hiç riske girmeden garanti şıklık peşinde misiniz? Eğer cevabınız evetse mavi koltuklarınız için beyaz, krem, vizon, çok açık bej yada açık gri gibi perde renkleri kullanabilirsiniz. Bu renkler salonda hiç riske girmeden garanti şıklık elde edebileceğiniz renklerdir.

Klasik bir tarza yakışacağı gibi, modern, yenilikçi salon dekorasyonları içinde son derece ideal renk seçimleridir.

Mavi Koltuk Perde Kombinleri

Mavi koltuklara perde ya da mavi koltuğa perde rengi seçmeden önce maviye yakışan renkler konusunda biraz araştırma yapabilirsiniz. Çünkü maviye yakışan tüm renkleri perde rengi olarak kullanabilirsiniz, fakat tekrarlamakta fayda var, salonun tarzına ve oluşturmak istediğiniz atmosfere göre maviye yakışan bir renk seçimi yapmalısınız.

Örneğin, beyaz, gri, krem yada bej gibi renklerin yanı sıra yeşil, pembe, kiremit, mercan gibi renklerde maviye yakışan renkler arasında gelir. Eğer salonda canlı ve dinamik bir stil oluşturmak istiyorsanız perde rengi seçiminizi bu iddialı ve çekici renklerden yana kullanabilirsiniz. Mavi perde kombinleri de seçebilirsiniz.

Farklı mavi tonları bir arada

Yine hiç risk almadan mavi koltuklara uyumlu perde renkleri arasında farklı mavi tonlarını bir arada kullanmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, açık mavi tonlarına sahip, üzerinde koltuk takımınızın mavisine yakın tonda desenler içeren perde modelleri şık bir görünüm oluşturabilir.Ayrıca buz mavisi fon perde de güzel gider.

Mavi desenli perdeler mavi koltuk takımı ile şık ve dengeli bir stil oluşturabilir. Hiç risk almak istemiyorum diyorsanız beyaz, krem ve açık bej rengi gibi sade renkteki perdeler salonunuz için uygun  seçimlerdir. krem mavi koltuk da seçebilirsiniz.

Siyah beyaz perdeler

Mavi renk koltuk takımı vurgulayacak ve salonda çarpıcı bir etki yaratacak bir renk kombinasyonu arıyorsanız siyah beyaz ikilisini deneyebilirsiniz. Siyah beyaz desenli perdeler mavinin odak noktası olduğu bir iç mekanda şık bir etki yaratır.

Fakat siyah beyaz bir perde için desen konusunda dikkatli olmanızı öneririz, göz yoran, dikkat dağıtan desenler yerine, daha klasik, örneğin yatay çizgiler gibi desenler seçebilirsiniz. Dikey çizgilere sahip  bir perde ile salonun yüksekliğine vurgu yapabilirsiniz, yatay çizgiler ise mekanı daha geniş göstermek için doğru bir seçimdir.

Klasik mavi koltuk takımları için perde renkleri

Salonunuzda daha klasik, hatta birazda gösterişli bir stil oluşturmak istiyorsanız mavi koltuklarınızı tamamlamak için sarı tonlarında perdeler kullanabilirsiniz. Örneğin hardal sarısı mavi koltuk takımına yakışan perde renkleri arasında son derece şık bir seçim olabilir. Diğer yandan daha avangard, gösterişli bir tarz için altın sarısı detaylara sahip şık perde modelleri kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak bal rengi perdeler maviyle uyum sağlayabilir. Mobilya tarzına göre altın sarısı yerine metalik gri tonları da şık ve dikkat çekici bir görünüm ortaya çıkarabilir.  Kahverengi tonları mavi koltuk takımlarına yakışan renk tonlarıdır, salondaki tarza göre çikolata rengi perde modelleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Enerjik bir salon dekorasyonu için

Mavi soğuk renkler grubunda yer alan bir renktir, bu noktada kimileri mavinin mekanda daha soğuk ve mesafeli bir hava oluşturduğunu düşünüyor. Eğer sizde aynı şekilde düşünüyorsanız ve mekana sıcaklık katma peşindeyseniz, hem perde hemde aksesuar seçimi konusunda cesur ve çarpıcı renkler tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Örneğin, fuşya, pembe, turuncu, yeşil hatta mercan gibi.. Bu çarpıcı renkleri aksesuarları yada perdeleri vurgulamak için rahatça kullanabilirsiniz.

Konuyu okuduğunuz için teşekkür ederiz bu sayede aşağıdaki sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

  • Mavi renk koltuklara hangi renk uyar?
  • Mavi koltuklara hangi renk fon gider?
  • Açık mavi koltuğa ne renk perde?

2021 Dekorasyon Trendi : Duvar Çıtası yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ev dekorasyonu kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz