Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Harika Mermerit Tezgah Modelleri

Harika Mermerit Tezgah Modelleri

Mermerit Nedir?

Mermerit isminden de anlaşıldığı gibi mermer malzemesinden üretilen bir cisimdir. Mermer, özel yöntemler uygulanarak, makineler veya teçhizatlar tarafından ocaklardan çıkarılan doğal bir taştır. Bu doğal taş bazı faaliyetler ile parçalanır ve mermer tozu elde edilir. Mermer tozları ile polyester malzemeler arasında gerçekleşen reaksiyonlar sonucunda mermerit üretilmiş olur.

Mermerit Tezgah,Mermerit Lavabo,Mermerit Kullanım Özellikleri, Mermerit Kullanışlı mı

Mutfak tezgahlarında, mutfak dolaplarında, mobilyalarda, banyo dolaplarında kullanımına sık sık rastladığımız  mermerit malzeme yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Mermeritin özellikle mermerit mutfak tezgahı ve mermerit banyo lavabosu yapımlarında tercih ediliyor olmasını etkileyen birçok sebep vardır. Bu sebeplerin başta gelenleri şu şekildedir; Mermerit üzerine dökülen dış etkenlerden ( yağ, kola, çay, asit vs.) etkilenip zarar görmez. Mermerit sıvıları emmez, görünür lekelerin ve hastalık yapıcı kirlerin, bakterilerin üremesine izin vermez. Mermerit mutfak tezgahları ve Mermerit banyo lavaboları yapımında suyu emmeyen yapısından dolayı mermerit çok tercih edilen bir malzemedir.

mermerit tezgah fiyatları
mermerit tezgah fiyatları

Mermerit tezgah ve lavabo kullanımı sağlıklı mıdır sorularına cevap ise mermerit tezgah ve mermerit lavaboların kullanım sırasında insan ve çevre sağlığına zararı yoktur şeklindedir.

Kolay üretilebilirliği sebebi ile özel şekillerde ve tercih edilen boyutlarda hazırlanabilir. Mermerit lavabolar okul, kuaför, lokanta, turistik yerler, hastaneler gibi çoklu insan hizmeti veren yerlerde üretim şeklindeki özelleşebilme sebebiyle lavabo malzemesi olarak çokca tercih edilmektedir. Mermerit hammadelerine renklendirici çeşitli malzemeler eklenerek farklı renk seçenekleri hatta özel renk çalışmaları bile üretilebilir. Yüzeyi pürüzsüzdür, ışıltılıdır. Görece estetik ve şık bir görsele sahiptir.

Çatlama, kırılma ve renk solması gibi sorunlar yapmaz. Direkt temaslar hariç 220 derece ısıya kadar dayanıklı ürünlerdir. Yaklaşık olarak 10 sene kullanılabilirler  ve yıllarca ilk yılki özelliklerini korurlar.

Mermerit mutfak tezgahı ve mermerit banyo lavabosu kullanımının diğer malzeme tercihlerine göre olabilecek bazı olumsuz yanları da elbette blunmaktadır. Bunlarınn bazıları şu şekildedir; Mermerit malzeme olarak diğer tezgah ve lavabo yapımında kullanılan malzemelere göre daha yumuşak bir malzeme olduğu için zedelenmesi, yaralanması, çizilmesi diğer tezgah ve lavabo modellerine göre daha kolaydır. Mermeritin en belirgin zayıf noktasından biri de, keskin aletlerin mermeri kolaklıkla çizebilmesi durumudur.

mermerit tezgah fiyatları 2020
mermerit tezgah fiyatları 2020

Mermerit Modelleri, Mermerit Tezgah Modelleri ve Mermerit Lavabo Modelleri

Mutfak tezgahları ve banyo lavaboları için mermerit mutfak tezgahlarında ve mermerit banyo lavabolarında çok çeşitli renk, desen ve boyut alternatifleri bulunmaktadır. Mermerit tezgah ve lavabolardaki çok çeşitlilik, zengin renk, desen ve boyut çeşitliliği sayesinde mermerit çok tercih edilen bir tezgah ve lavabo çeşididir. 

Siyah, beyaz, gri ana renklerinden oluşan mermerit malzemeler, polyester ve mermer tozu karışımı içine ilave edilen çeşitli başka renklerdeki parçacıklar ile farklılaşır. Mutfak ve banyolarınız için dekoratif bir ürün özelliği taşır.

İstenilen ölçü, renk ve desende kolay imalatı yapılabilen mermerit tezgah ve mermerit lavabolar kullanım ve tasarımlara uygunlukta rahatlık sağlar.

Mermerit mutfak tezgahları ve mermerit banyo lavaboları renk kartelaları son derece çeşitlidir. Beğenilen mermerit modelleri için desen, renk, sim yoğunluğu gibi bir çok özellik kişinin isteği doğrultusunda artırılabilmektedir.

Mermerit Tezgah Fiyatları/m2

Mermerit malzemeden yapılmış tezgah ve lavabolar öncelikli olarak diğer tezgah ve lavabo malzemeleri ile kıyaslandığında ekonomik maaliyeti düşük tercihlerdir. Mermeritin tercih edilmesinin ana nedenlerinden biride ekonomik rahatlığıdır. Mermerit malzemesinin sahip olduğu birçok olumlu kullanım ve görsel özelliğinin mermerit mutfak tezgahları ve mermerit banyo lavaboları kullanışını artırdığı aşikardır. Doğal ve kullanışlı mermerit malzemesinin diğer malzemelere kıyasla oldukça ucuz fiyatlar ile elde edilişi kullanım tercihini artırmaktadır.

Mermerit fiyatları hakkında genel tutum ise 2020 yılında, 1 metretül alçı ölçüler için adet başına fiyat verilmesi şeklindedir. Seçilen mermeritin boyutu, rengi, deseni gibi özellikler fiyata yansıyabilmektedir. Tercihlere uygun fiyat hesapları yapılarak mermerit tezgah ve mermerit lavabolar satışa sunulmaktadır.

M2 kare oranlı genel bir fiyat ortalamasından bahsetmek gerekirse diğer malzeme tercihlerine oranla çok daha ekonomik rakamlar görülmektedir. Mermerit metrekare fiyatı farklı özelliklerine göre 100 TL den başlayarak 600 TL ye kadar yükselebilir diyebiliriz.

mutfak tezgahı mermerit
mutfak tezgahı mermerit

Mermerit Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır

Isıya dayanıklı yapıdaki mermerit malzemeler yine de yüksek ısı konusunda dikkat etmemizi gerektiren cisimlerdendir. Mermerit malzemeler kullanımı sırasında aşınmalara başlar. Kullanım süresini aşan mermeritler de çatlamalar görülebilir. Mermeritin çatlaması durumu kalitesi ile doğrultulu görülmemelidir. Her mermerit doğal sebepler ile çatlama gösterebilir. Peki çatlamış mermerit tezgahlar ve lavabolar için nasıl tamir yolları uygulanmalıdır?

Derz dolgusu çatlak mermerit tedavisinde akla gelen ilk yöntemlerden bir tanesidir. Derzi parmağınızı kullanarak çatlağın olduğu bölgeye sürerek kullanabilirsiniz fakat çok fazla derz kullanarak mermerite yeni zararlar vermemeye özen göstermelisiniz. Çalışma alanınızın dışına çıkan derzleri kuru bez yardımıyla temizlemelisiz.

Bşka bir yöntem ise mermerit yapıştıcılardır. Çatlaklı bölgeyi iyi bir şekilde temizleyip kuruttuktan sonra yapıştırıcıyı çatlağın üzerine sürebilirsiniz. Yapıştırıcı sürmeden önce temizliğini yaptığınız mermerit parçasının tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız. Mermeritin çatlak kısmına yapıştırıcıyı döktükten sonra yardımcı malzemeler ile iyice yedirip zımpara yapmanız gerekecektir. Yapıştırıcı çabuk kuruyan bir malzeme olduğu için tüm düzeltmelerinizi yapıştırıcı kurumadan spatula ve zımpara ile yapabilirsiniz. Yapıştırıcı kuruduktan sonra mermerit tezgah veya lavabonun çatlak olup yapıştırıcı uyguladığınız alanını kolonya ile silebilirsiniz.

Mermerit Tezgah Nasıl Temizlenir

Rutin mermerit tezgah ve mermerit lavabo temizliklerinde halk arasını tarifi dolaşan bir çok kire çare olduğu düşünen doğal metotlardan biri olan tuzlu limonlu karışım kullanmamanızı öneririz. Çünkü Mermeritler bu karışım ile ciddi aşınmalara maruz kalmaktadır. Ve daha kalıcı mermerit üzerinde kalıcı lekelenmelerin oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca mermerit üzerinde çizikler bunlara bağlı olarak kirliliklerde artacaktır. Oksijenli su, mikrofiber bez ve temizlenmiş sprey şişe ile günlük mermerit utfak tezgahı ve mermerit banyo lavabosu temizliklerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sararan ve kirlenen mermerit mutfak tezgahlarınız veya mermerit bayno lavabolarınız için hemen oksijenli suyunuzu hazır etmelisiniz. Oksijenli suyunuzu daha önce temizlediğiniz bir sprey şişe içerisine koyup mermerit tezgahınızın üzerine sıkarak uygulamalısınız. Sıkma işlemini bitirdikten sonra 5-10 dakikalık bir süre kadar oksijenli suyu mermerit tezgah üzerinde bekletiniz. Sonrasında temiz bir bez yardımı ile mermerit tezgahınızı oksijenli sudan arındırınız.

Mermerit Üzerindeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Mermerit üzerinde oluşmuş lekeleri, sarı lekeleri çıkarmak için her evde bulunacak basit malzemeleri doğru uygulamalar ile kullanabilirsiniz. Örneğin Beyaz sabun ovalaması veya karbonat ile zahmetsiz bir mermerit temizliği yapılabilir. Mermerit malzemeden yapılmış mutfak tezgahı ve mermerit malzemeden yapılmış banyo lavabosu için uygulanabilir karbonat temizliği örneği şu şekildedir:

-Mermerin temizlemek istediğiniz lekeli kısmını su yardımıyla nemlendirmelisiniz.

-Bir kap içinde karbonat ve suyu karıştırarak lapa haline getirmelisiniz.

-Hafif nemli hale getirdiğiniz lekeli mermerit parçalarına hazırladığınız lapayı sürün ve streç film ile alanı  üzerini kapayın.

-Mermeriti bu şekilde 24 saat bekletin ve 24 saat sonra ıslak bir bez ile lapayı temizleyin.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz