Ana Sayfa Ev Dekorasyonu En Trend Minimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

En Trend Minimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Oldukça karmaşık olan hayatınıza , ev karışıklığını dahil etmek istemiyorsanız çareyi minimalist ev dekorasyonu yaparak bulabilirsiniz. Kendi özel alanınızda, evinizde minimalist bir yol izlemek, oluşturduğu ferahlık nedeniyle size huzur verir. Peki nedir bu minimalistlik?

Minimalist yaşam; en basit tanımıyla az ,sadece gerekli eşyalarla bir düzen kurmadır. Basit, sade ve ferahlık üzerine kurulan minimalistlik, ev dekorasyonunda da sıkça tercih edilir. Az eşya ile ev dekorasyonu sağlanır. Minimalist bir dekorasyon tercih edenler, gereksiz tüm eşyalardan kurtulur, sadece ihtiyacı olan eşyalarla bir bütünlük içinde yaşarlar.

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 Minimalist bir dekorasyon isteyenler ilk olarak evlerindeki gereksiz eşyalardan kurtulmalıdır. İşe yaramayan ve kullanılmayan eşyaları ihtiyacı olan kişilere vermeli, isterse ikinci el uygulamalardan satmalıdır. Evin temel ihtiyaçlarına göre uzun seneler kullanabilecek eşyalar tercih edilmeli ve bu eşyaların kaliteli olanlarından seçmelidir. Bunun nedeni ise eşyaların uzun sene zarar görneden kullanılması, gerekli eşyalara bir kez para harcanmasıdır. Evin büyük bölümünü kaplayan minimal salon dekorasyonu, minimalist düzene geçmek isteyenler için iyi bir başlangıç adımıdır. Evin içerisinde daha küçük bir odayı minimal dzenle dekore etmek isteyenler de , günün büyük yorğunluğunu attıkları yatak odasını tercih edebilirler.

Minimalist Ev Dekorasyonu 2021

Minimalist oda dekorasyonu için en önemli maddelerden biri de kullanılacak eşyaların belirli bir tonda seçilmesidir. Örneğin salonda gri duvarlar, yeşil koltuklar, siyah halılar kullanmak bir minimalistin tercih etmeyeceği türdendir. Bunun nedeni ise göz toran renklerin bir arada kullanılmasıdır. Kişide ferahlık hissi uyandıran bir renk seçilip, bu rengin iki farklı tonu ile ev düzenlenebilir. Böylece tüm ev bir bütün içerisinde, oldukça sade ve ferah görünür.

Evin belirli bir alanında minimalistlik tercih edilmek istenirse, bu salon veya oturma odası olabilir. Kişinin en çok zaman geçirdiği, tüm misafirlerini ağırladığı bu yerler minimalist dekorasyonla ferah bir hale getirilebilir.

Minimal Salon Dekorasyonu Önerisi

Günümüzün büyük çoğunluğunu salonumuzda geçirdiğimizden ,salonumuzu nasıl dekore ettiğimiz gün içerisindeki ruh halimizi de nispeten belirler. Bu nedenle kendimize konforlu ve huzurlu bir ortam yaratmak hayat tarzımızı da etkiler. Az, kullanışlı ve ferah eşyaların hayat tarzımızı olumlu yönde etkileyeceğine karşı ise hiç şüphemiz yok!

İlk olarak salonda bulunan gereksiz eşyalardan kurtulmakla işe başlanabilir. Gerçekten işe yarayan ve kaliteli ürünleri kullanmak size yardımcı olacaktır. Minimal salon dekorasyonu uygulamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan biri de  eşyaların birbiriyle olan uyumudur. Açık renk tercih edilecek mobilyalar, duvar renkleri minimalist bir düzene çok yakışır, evdeki karmaşayı azaltır. Evde kullanılacak gri renkte bir L koltuk, beyaz yastıklar, gri tonlarda ve küçük desenli halı , açık renk tül perdeler, LED ampuller, ve beyaz dekorasyon ürünleri ile sakin ve huzurlu bir ortam yakalayabilirsiniz. Duvarlarınızda kullanacağınız size huzur veren tablolar, fotoğraflar bu huzurlu ortama daha da huzur katacaktır. Salonun orta kısmını boş bırakmak minimalist bir dekorasyon için idealdir. İsterseniz salonunuzun istediğiniz bir bölgesine hareketlilik katıp, başka bir bölgesini de boş bırakabilirsiniz.

Minimalist Yatak Odası Dekorasyon Önerisi

Hayatın karmaşıklığına büyük ölçüde tanık olduğumuz yatak odası, yoğun iş temposundan sonra herkesin sığınmak istediği yerdir. Durum böyle olunca, bu odayı karmaşık bir şekilde dekore etmek kişinin gözünü yorar, fazla gelir. Sakin, huzurlu ve ferah bir yatak odası için minimalist dekorasyondan yardım alabilirsiniz.

Minimalist bir yatak odası dekorasyonu için, odanın açık renklerden oluşması gerekir. Minimal görünümü en iyi yansıtacak seçim yataktır. Temiz, düzenli, hiçbir şeyin ayak altında olmadığı bir yatak görüntüsü minimal düzen için idealdir. Yatakta kullanılacak beyaz çarşaflar da minimal görünümü destekler. İnce tül perdeler ve doğru aydınlatma ile hem şık hem sade bir görünüm sağlanır. Yılın favori geometrik desenlerinden de yardım alarak, keskin hatlı bir oda dekore edebiliriz. Özellikle dekorasyon ürünlerinde bu desenlerden yararlanırsak hem odaya farklı bir hava katarız, hem de minimalist düzenden yararlanmış oluruz.

Minimalist ev dekorasyonu hakkında aklınıza takılan konularda bizlere yorum yazabilirsiniz. Ayrıca minimalist üzerine yazılmış oldukça güzel kitaplar bulunmaktadır. Okuduklarımı sizlerle paylaşabilirim. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz