Ana Sayfa Kendin Yap Mobilya Boyama Nasıl Yapılmalıdır?

Mobilya Boyama Nasıl Yapılmalıdır?

Eski bir ahşap mobilya seçtiniz ve bunu boyamak üzere rengiyle beraber kararınızı verdiniz. Elbette ilk başta evin kirlenmemesi için bir ön hazırlık yapmanız şart. Yerlere büyük ölçülerde geniş boy çöp torbası kesip yayarak ardından da yapıştırarak ortalığı batmaktan kurtarabilirsiniz. Bunu ihmal etmenizin sonucu olarak evinizin batmasına neden olabilir ve bu yüzden pişman olup hevesinizin kaçmasına neden olabilir. Es geçilmeyecek en önemli bir konu.

Temizlik önleminizi aldıktan hemen sonra üşenmeyip mobilyayı güzelce temizlemeniz lazım.Üzerindeki bulunan çıkarılabilecek bütün parçaları çıkarın;raflar,çekmeceler,kapaklar ve kulplar. Hafif nemli bir bezle silin ardından tozunu kirini üzerinden iyice temizleyin.Havalandırmayı unutmayın.Bu işlemleri yaparken kesinlikle sabırsızlık etmeyin.Kirli, tozlu ve yağlı ahşap yüzeylerin üstünden boya ile asla geçilmez.

Mobilya Boyama Tasarımları

Ahşap mobilya boyamaya geçmesinden öncesinde bir zımpara işlemi yapılmalıdır. Bunu yapmak zorunda mısınız ya da yapmalı mısınız?O mobilyasına ve durumuna göre değişir. Çok kaygan, cilalı, pürüzsüz bir yüzeyi varsa;rengi çok koyu ise ve siz açık renge dönüştürecekseniz, mutlaka zımpara yapmaya çalışın. Mobilya çok eski ise, iyi bir zımpara ile bazı kusurları da yok edebilirsiniz.

Elbette bir mobilya ustası değilsiniz ve olamazsınız da, profesyonel zımparanız da yoktur.Eğer elinizde Profesyonel zımpara makinesi varsa videolardan yardım alarak ilk baş hiç kullanmadığınız çöp olan ahşapta deneme yaptıktan sonra uygulayabilirsiniz.Sonuçta ilk önce elimizi alıştırmalıyız.

Mobilya Boyama Tasarımları
Mobilya Boyama Tasarımları

Zımpara düz ve sadece bir yöne,dikkatlice, aşırı baskı uygulamadan, rahat hareketlerle yapılması gereken bir işlemdir. Eğer mobilya kalın cilalı ise önce ince zımpara ile sonra kalın zımpara ile zımparalamak doğru olur. Yüzeyi iyice mat hale getirmelisiniz ki süreceğiniz boya yüzeye tutunsun. Cilalı yüzeye boya tutunsa bile bir süre sonra dökülme riski olur.

Bazı boyalar, zımpara yapmadan da tutabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu tarz bir boya edinebilir ya da boyaya derz karıştırarak kendiniz bu tip bir boya elde edebilirsiniz.

Mobilya Boyama Tasarımları
Mobilya Boyama Tasarımları

Mobilyalara Astar Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Zımpara işleminden sonra mobilya boyama işleminde sıra astara atmaya gelir. Astar boyası, sonra üzerine süreceğiniz boyanın kaliteli durması için uygulanan bir işlemdir. Astar boyayı,düz yüzeylere ince rulo yardımı ile uygularken,detay kısımlara ile ince fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri kademeli olarak yaptıktan sonra iyice kurumasını beklemeli ve kuruduktan sonra da ince bir zımpara yardımı ile hafifçe pütürleri almanız gerekiyor.

Mobilya Boyama Tasarımları

Ahşap Boyamada En Son Boyama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Bu aşamaya kadar epey işlemlerden geçen mobilya son ve asıl amacımızı uygulayabiliriz. Mobilyayı istediğimiz rengi seçerek boyayabiliriz. Bunun için de yine düz yüzeylerde rulo fırça yardımı ile boyayabilir iken,ince detay ve kenar kısımlarda klasik fırça kullanabilirsiniz. Nalburdan ya da yapı marketten alacağınız mobilya boyalarını,mobilyayı boyamak için uygun boyalar seçmeli ve arasından da istediğiniz renk seçimlerini yapabilirsiniz.Kutunun üzerindeki talimata göre boyanızı kullanabilirsiniz. Renk karışımları da yapabilirsiniz.

Tek kat boya genellikle istenen sonucu vermez.İlk kat kuruduktan sonra birkaç saat beklemeli ve ikinci katı da uygulamalısınız. Genellikle iki kat boyanın güzel ve kaliteli görünmesinde yeterli oluyor.

Mobilya Boyama Tasarımları

Ahşap Boyayı Nasıl Vernikleriz?

Ahşap boyama malzemelerinin en önemlilerinden biri de vernik. Bazı boyalar vernik gerektirmeyecek şekilde hazırlanmış olabiliyor.Sonunda vernik atmayabilirsiniz de.Ancak genel geçer kurala göre söyleyebiliriz ki; özellikle bir dekoratif uygulama yaptıysanız,en doğrusu her ahşap boyama işinden sonra vernik uygulamalısınız. Rengi değişmeyecek, dökülmeyecek, boyayı bozmayacak iyi bir vernik seçmeye çalışın ki tüm emekleriniz ziyan olmasın. 

Mobilya Boyama Tasarımları

Vernikli Mobilyaları Zımpara Yapmadan Boyayabilir Miyiz?

Evinizin hiçbir alanında sevmediğiniz renkleri kullanmaya mahkum değilsiniz. Banyonuz eski ve modası geçmiş renklere sahip ise, mutfak dolapları çok koyu renk ve siz daha ferah bir mutfak mı tercih ediyorsunuz? Salon takımınız da eskitme uygulamaları,altın renkler ya da daha modern çizgiler mi istiyorsunuz? Çok düşük bütçeler ile ve kendi emeğinizi kullanarak uygulayabilirsiniz.Bunları yaparken sizlere terapi gibi geleceğini diğer yandan da rahatlayacağınızı söyleyelim.Bu yöntemler ile zımpara yapmadan direk boyayabilirsiniz.

Vernikli yüzeyleri iki seçenek ile boyayabiliriz.

1 Rich Multi Dekor Chalked grubu

2 Rich Multi Surface grubu

Her iki boyanın da tutuculuğu aynıdır. Tek fark chalked olanlar daha kısa surede güçlü tutuculuğa ulaşır, multi surface ise daha fazla sürede ulaşıyor.

Malzemeler:
-Rich multi surface veya chalked boya
-Rich 3000 -3500 veya Rich 8000 – 9000 seri ipek fırca veya Rich sünger rulo
-Rich Su bazlı akrilik vernik

1. tercih Rich Multi Dekor Chalked

Bu boya grubuna sulandırma gerekmez. Diğerlerine göre daha opak (örtücü, kapatıcı) bir gruptur. Genelde iki katta istenilen sonuç alınır ve fırça izi kalma riski çok azdır.
İster rulo ister fırca ile uygulanabilir.
Hiçbir şartta sulandırmadan zımparaya ihtiyaç duymadan direk uygulanır.
1. kattan sonraki kat aralarında 5-6 saat beklemek yeterlidir.
Bir gün bekleyip vernik işlemi yapılır. Chalked boyalar daha mat boyalardır ve verniği de ultra mat verniktir. Ancak diğer vernik grubu ile de kullanılabilir.

Mobilya Boyama Tasarımları
Mobilya Boyama Tasarımları

2. tercih Rich Multi Surface

Boyama aşamaları şu şekildedir;
Rich multi surface ile boyama yaparken zımpara yapmadan direk uygulamaya geçiyoruz.
İlk katımız astar kat olup 2/3 (3 kaşık boya ise 2 kaşık su ) oranında sulandırıp iyice karıştırıyoruz.
İlk katı ister fırça ister rulo ile boyayabilirsiniz. Acemi iseniz sünger rulo ilk katlarda işinizi kolaylaştırır. Koyu renkten beyaza dönmek bir kat daha gerektirir. Açık farklı renkler ise daha kolaydır.
Boyayı vurduktan sonra mutlaka bir gün beklemeliyiz. Astar katta bu önemli.
İkinci katta ise 1/3 (3 kaşık boya 1 kaşık su) oranında sulandırmak yeterli olur. İstediğiniz tona ulaşana kadar boyayıp kat aralarında 5 veya 6 saat kadar beklemenizde fayda var. Daha fazla beklemek ise zarar değil, tam tersi faydalı olur.

Boyama işlemi tamamlandıktan sonra ise mutlaka 1 gün bekleyip Rich akrilik su bazlı mat vernik ile iki kat vernik atıyoruz. Vernik arasında da en az 5 saat bekliyoruz. Mat, yarı mat ya da Rich High Gloss parlak vernik de kullanabilirsiniz. mMbilyalarda mat ya da yarı mat kullanmanız çok daha şık bir sonuç verevektir.

Not: boyalar su bazlı olduğundan dolayı hiçbir şekilde kokusu yok ve sağlığa zararlı değildir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz