Ana Sayfa Çocuk Odası Dekorasyonu Modern Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Modern Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuk odaları çocukların yaş grubuna göre dekore edilir, liseye başlayan çocuklar artık ergenlik dönemine gelmişlerdir ve renk zevklerinden desen zevklerine kadar her şey değişmeye başlar. Durum böyle olduğu için çocuk odası dekorasyonlarını beş sene içerisinde yeniden dekore edeceğinizi düşünerek yapmalısınız. Odaların küçük olması sıkıntı değildir ki hem böylece çocuklar küçük alanlardan verim elde etmeyi öğrenmiş olurlar. Eğer iki kardeş aynı odada kalacaklarsa ve kendilerine ait alana sahip değillerse o zaman sıkıntı olabilir. Bu tarz durumlarda da odada ikinci yatağı koymak için yeterli alan yoksa ranza tercih edebilirsiniz. Ranza kullanımı çocuklara oyun için daha fazla alan verir.

Çocuk odası dekorasyonlarında ki klişe renk tonlarından, klişe dekorasyon fikirlerinden vazgeçip yeniliklere açık tasarımlara bakmanın zamanı gelmiş görünüyor. Tam gelişme çağında olan çocuklarımızın odalarını dekore etmek oldukça zor olduğu için bir de küçük çocuk odası dekore etmek zorunda kalanlar var. Bu tarz küçük çocuk odası dekore etmek isteyenler için dekorasyon tüyoları hazırladık ki aynı zamanda hem çocukları ile hem de küçük odaları ile uğraşmak zorunda kalmasınlar.

Uyku Setlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odalarında tercih edilen tekstil ürünleri sağlık açısından büyük önem taşıyor. Doğal ve pamuklu ürünlerin seçilmesi, çocukların daha konforlu ve rahat bir uyku uyumasına yardımcı oluyor. Cotton Box, Yüzde yüz pamuk dokusuyla çocukların sağlıklarını koruma altına alıyor. Üretimde kimyasal hiçbir maddeye yer vermeyen marka, çocukların hassas cildinde alerji oluşumuna engel oluyor. Nefes alıp veren kumaş yapısı sayesinde terlemenin önüne geçerek, her mevsim çocukların vücut ısısını dengede tutuyor. Farklı yaş grubuna uygun ürünler tasarlayan marka, birbirinden eğlenceli ve sevimli desenleriyle çocuk odalarına renk katıyor.

çoçuk odası dekorasyon fikirleri
çoçuk odası dekorasyon fikirleri

Çocuk Odalarının Dizaynlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odalarının sıcaklığı, odanın nem oranını ve çocukların solunumunu etkiliyor. Odanın çok sıcak olması nem oranının azalmasına ve solunan havanın kuru olmasına neden oluyor. Bu durum çocuklarda burun tıkanıklığı, buna bağlı huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunların yaşanmasına zemin hazırlıyor. Çocuk odalarının ideal sıcaklığının gündüzleri 20-24 derece, gece ise 20-22 derece arasında olması gerekiyor. Nem oranın ise %50 civarında olması ve bu oranın %35’in altına düşmemesi, çocukların sağlıklı uyku uyuması açısından büyük önem arz ediyor.

Çocuk Odaları Tasarımları

Kaliteli Uyku İçin Çocuk Odaları Nasıl Dekorasyon Yapılmalıdır?

Büyüme(Gelişme) çağındaki çocukların yatak odalarını dizayn etmek yorucu bir iş olabilir fakat çocuğunuzun sağlıklı bir gün geçirmesine yardımcı olabilir. Kaliteli şekilde sağlanan bir uyku ortamı, çocuğunuzun büyümesi ve sağlıklı gelişimi açısından önem taşıyan sebeplerden biri.Yatak odalarının rahatlık sağlayan bir alan olduğuna emin olmak, çocuğunuzun uyku kalitesi ve süresini artırmak için iyi bir yöntem olabilir.

İşte, kaliteli uyku ve sağlıklı bir büyüme sağlayan bir çocuk odası için yapabileceklerinizden birkaçı:Yatak Odasında Renk Seçimini sizlere sunuyoruz;

Kırmızı renk sinir ve odaksızlık çağrıştırdığı için; yatak odasında uzak durulmasında yarar olan renkler arasında sayılabilir. Çocuğunuzun sakin bir doğaya sahip olmasını engelleyebilecek olan kırmızı renk, çocuğunuzun fevri çıkışlarına veya istediğini elde edemediğinde fazlaca mutsuzluk sergilemesine sebep olabilir. Genellikle umut ve dostluk çağrıştıran turuncu ise, parlak kullanıldığında fazlaca uyarılmış, kışkırtılmış bir çocuğa sebep olabilir. Uyku rutinini bozabilecek olan parlak kullanım, kaçınılması gereken ana noktalardan birisidir.

Çocuk Odaları Tasarımları

Soluk pembe renk, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve çocuğunuzun daha kolay uykuya dalmasını sağlayabilir. Bununla birlikte dikkatli olmalısınız, tüm odayı pembe renkle dekore etmeniz, çocuğunuzun bu renkten erken sıkılmasına sebep olabilir.

Motivasyon, dışa dönüklük ve mutluluğun rengidir. Limon rengi gibi soluk bir gölge tonu, çocuğunuzun konsantrasyonu fayda sağlayabilir fakat parlak bir sarıyla dizayn edilen bir oda, isteksizliğe sebep olabilir.Bu noktada çocuğunuzun odasını dekore ederken parlak kullanımdan uzak durmanız faydanıza olabilir.Güçlü bir çekiciliğe sahip olan sarı renk ile çocuğunuzun, ilgi konusunda sıkıntı yaşamamasını sağlayabilirsiniz.Bu noktada çocuğunuzun odasını dekore ederken parlak kullanımdan uzak durmanız fayda taşıyabilir.Güçlü bir çekiciliğe sahip olan sarı renk kullanımı ile çocuğunuz, bu renk kullanımında ilgi konusunda sıkıntı yaşamamasını sağlayabilirsiniz.

Çocuk Odaları Tasarımları

Yeşil renk, insanlığın doğayla olan en önemli bağlantısını simgeler. Sükunet ve sağlığın rengi olan yeşil, okuma ve konsantrasyon yeteneklerini geliştirmekle birlikte, zinde bir sabah için idealdir. Mavinin içe dönüklüğü ve sarının ifade gücünün birleşiminden ortaya çıkan ve birbirini nötrleyen yeşil renk,  çocuğunuzun yaratıcılığını artırabilir.

Mavi, bilgeliği, sadakati ve güveni simgeler. Diğer renklere oranla daha edilgen bir renk olan mavi, açık tonları kullanıldığında, okyanus sonsuzluğu çağrıştırdığı için; yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratabilir. Koyu tonlarda kullanıldığında ise ters bir etki beklenebilir. Rahat ve sakin bir yatak odası için çocuğunuzun odasını dekore ederken mavi renk kullanabilirsiniz.

Çocuk Odaları Tasarımları

Çocuk Odalarını Dekorasyon Yaparken Çocuğun Katılımı Neden Önemlidir?

Kız çocuk odası dekorasyon, onların hayatında unutulmayacak, önemli bir yere sahip. Büyüdükleri ve öğrendikleri yer olan yatak odalarının dekore edilmesine katılımları ise kendilerine olan güvenlerini artırıp, yatak odası davranışlarında daha tutarlı olmalarını, böylelikle de uyku rutinine kolay alışmalarını sağlayabilir. Çocuğunuza kendi odalarını dekore etme fırsatı vermek, gelişme çağındaki çocuklar için oldukça öğretici olabilir. Çocuğunuzun sahiplenebileceği bir oda yaratıp, gelişimlerini sorunsuz sürdürebilmeleri açısından, onları dekorasyon sürecine dahil edebilirsiniz.

Modern Çocuk Odalarında Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarımız bebeklik dönemlerini atlattıktan sonra ergenliğe geçiş yapmadan önceki evrede sürekli bir kararsız tavırlar sergilerler.Ne istediklerinden tam anlamıyla emin olamazlar.Seçtikleri şeylerin tamamı birbiriyle alakasız olduğunu görebilirsiniz.Kararsız olmalarının sebebi kendi kimliklerini tam anlamıyla kazanmadan önceki evrede bocalamaları.Bu yüzden ailelerin çocuklarına sabırlı bir şekilde yaklaşarak surumu açıklamaları.Baskı olarak değil de seçimlerindeki karmaşıklığın onlara olumlu ya da olumsuz yönlerini mantıklı şekilde sunmaya çalışarak göstermeniz olacak.

Bu dönemlerde genellikle çocuklar çok karışık renkler ile kendilerini tanımlamaya çalışırlar.Bu onların aslında kendilerinin iç dünyasındaki karmaşıklığı anlatır.Onlara en sevdikleri bir rengi seçtirirken ikinci rengi sizin ona kombin rengi olarak önermeniz çok daha ılımlı bir yaklaşım olur.Genelde siyahı o dönem için daha çok seçerler ve sizler de bunu beyaz ile kombinleyebilirsiniz.Bunun dışında mavi rengi beyaz ya da hardal rengi,turuncu,sarı,kırmızı,gri renkler ile kombinleyebilirsiniz.

kız çocuk odası dekorasyonu
kız çocuk odası dekorasyonu

Dar Çocuk Odalarının Dizaynı Nasıl Yapılabilir?

Dar alanlara sahip olan aileler çocuk odalarını dizayn ederken nasıl olacağını düşünüp durmalarına gerek yok.Onlara güzel bir tasarım sunarak bu konuda çözüm arayan ailelere çözüm sunuyoruz.Yukarıdaki görselde görünen tasarımda hem çalışma masası hem de yatağı aynı ekip içinde kombinlenmiş olarak sizlere sunulmuştur.Yön bakımından çevrilebiliniyor.Renk uyumlarını da düzgün bir şekilde uyarlandıktan sonra harika tasarımlar olarak çocuklarınızın hoşuna gidebilir.

İkiz Çocuğu Olan Aileler Mobilya Tasarımında Nelere Dikkat Etmeli?

İkiz çocuğu olan ailelerin en çok şikayet ettiği konu;bana da onun aynısından al sözü.Genelde birden fazla çocuğu olan ailelerin hep yaşadığı sorun olsa da ikizleri olan aileler bu sorunu çok daha yüksek boyutlarda yaşarlar.İkizler anne karnında ayrılmamayı öğrendikleri için onlara gerçek hayatta da ayrılmayı hiç bir konuda düşünemezler.Sürekli kavga halinde olsalar da hep bir arada yaşayabilirler.Birine bir şey aldığınızda tıpa tıp aynını diğerine de alacaksınız.Renk değişimde bile olay büyür.Bu yüzden ikizlere sahip ailelerin ya da olacakların çok sabırlı davranmaları gerekiyor.

çoçuk odası dekorasyon ürünleri
çoçuk odası dekorasyon ürünleri
çoçuk odası modelleri küçük odalar için
çoçuk odası modelleri küçük odalar için

Erkek Çocuk Odaları Nasıl Dizayn Edilmeli?

Erkek çocukları kanları kaynadıkları için yerinde durmaları genelde zordur.Akılları sürekli top oynama derdine düştükleri için nerede bir top görseler onların dünyaları değişir.Erkek çocuk odaları bu yüzden genelde fazla ekipmanlı olmaması sizlerin çıldırma seviyenizi minimize edebilir.Az ekip olduğu zaman top oynadıkları o odada kırıp dökebilecekleri fazla bir şey olmaz.Bu sayede onlar enerjilerini atabilirler iken sizin sinirleriniz de o kadar tepeye fırlamamış olur.Her iki tasarımda gördüğünüz gibi sade ve hoş tasarımlar olarak dizayn edilmiş.

erkek çoçuk odası dekorasyon fikirleri
erkek çoçuk odası dekorasyon fikirleri
küçük odalar için çoçuk odası modelleri
küçük odalar için çoçuk odası modelleri

Mor Renk Erkek Çocuk Ve Kız Çocuk Odalarında Nasıl Kombin Edilir?

Mor rengi seven aileler çocuklarının odalarında kombinlemeyi düşünüyorlarsa onlara iki örnek sundum.Mor iki ayrı grup için de kullanılabilir.Mor soğuk renklerden biri olduğu için iki taraf açısından da kullanılabilir.Renk itibari ile de gücü temsil eder.Güçlü kişiliği olan çocuklarınızın da tercih edebileceği için güzel bir kombin örneği sizlere paylaşmış bulunmaktayım.

Çoçuk Odası Dizaynları 2021

Çocuk odaları için anca fırsat bulup yeni görselleri sizlerin beğenisine sunuyorum. Beğenebileceğiniz çocuk odaları buldum.Bazıları çok farklı ve bazıları da naif görünüyor.Ben her zaman çocukların kitap okurken yaslanıp rahatça okuyabilecekleri alanları olmasından yanayım.Masada ders çalışan çocukların dinlenme amacıyla kitap okurken kendilerine ait bir köşelerinin olması onların kişiliklerinin gelişmesine ve öz güvenlerinin artmasında yardımcı olduğuna düşünüyorum.

Tüm gün okuldan gelen çocuklarımız,evlere geldikleri zaman belli bir dinlenme zamanından sonra ders çalışmak için masalarına oturuyorlar ancak kitapta çalışma masasında okunmaz ki!Hepimiz kendimizden bilmeliyiz ki,kitap okurken bir yere ayaklarımızı uzatıp hayallere dalarak okunması daha güzeldir.Bunun için de kendimize alan oluştururuz.Bu alanı çocuklarımız içinde oluşturursak kitap okuma alışkanlığını daha çabuk kazandırabilirsiniz.

Dikkat ederseniz genelde yeni çocuk odalarının dizaynlarında kitap okuma köşeleri neredeyse hep var.Çocuk odalarının dizaynları konusunda çocuğunuzun arzu edebileceği ve içinin ısınabileceği bir tarzda dizayn etmeyi unutmayın.Çünkü kişilik oluşumu küçük yaşlarda başlar ve kendi alanlarının oluşumunda onların fikirlerinin alınması da kişilik oluşumu için temel sayılabilir.

Eğer onun istediği tarzda yapmaya çalışırsanız bakarsınız ki geleceğin mühendisini ya da mimarını temelde atmış olursunuz.Yapacağınız davranışlar siz ve çocuğunuz için çok önemlidir.Çocuklar söylemekle şekillenmezler,çocuklar sizin hareketlerinize bakarak şekillenirler.Onlara nasıl davranırsanız onlarda ona göre davranırlar.

Sizlere çocuk odalarında çocukların kalplerine dokunabilecek tasarımlar paylaşmaya çalışıyorum.Seçtikleri tarzlar ile geleceğin kaşifleri,astronotları,doktor,mühendis,kaptanları olabilirler.Önemli olan seçtikleri yolda sizlerin ebeveyn olarak çocukların gelişimde ve isteklerinde yanlarında olmanız.Sordukları sorularda çocukları geri çevirmeyin ve asla ama asla bilmediğiniz soruyu cevaplamaya kalkmayın.Ona araştırıp öyle cevap vereceğinizi söyleyin.Hatta önünde araştırmanız bile onun da ilerde bilmediğini hemen araştırarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

çoçuk odası dizaynları
çoçuk odası dizaynları
erkek çocuk odası dekorasyon
erkek çocuk odası dekorasyon

Çocuk odası dekorları arasında renklerin uyumuna ve çocuğunuzun sevdiği renklere ağırlık vermenizi öneririm.Okuldan geldiği zaman kendini bulabileceği bir alan olması ve mahremiyeti olması onu alakadar ediyor.Siz büyükler nasıl ki kendi kişisel odanızı kendiniz dizayn etmekten zevk alıyorsanız,onlarda kendi kişisel alanlarını kendileri severek kullanmak istiyorlar.

Sizlere çocuklar için öneriler verirken,çocuk odalarının tasarımları konusunda da elimizden geleni yapmaya çalıştık.Sizlerin ve çocuğunuzun beğenebileceği tasarımları paylaşabildiysek ne mutlu bizlere.

Çocuklar İçin Modern Yatak Odaları 2021

Yaratıcı çocuklarla birlikte yatak odalarını dekore etmekten daha heyecanlı ne olabilir? Tüm fikirlerini benimsemesek de zevklerini ve tercihlerini önemsemek, ebeveynlerin ve çocukların keyif alabileceği bir tasarım oluşturmak kesinlikle mümkündür. Çocuklar için modern yatak odaları  yılının en trend tasarımlarından. Bu yazımızda, günlük beklentilerin ötesinde modern çocuk yatak odaları bulunmaktadır. Aşağıdaki inanılmaz fotoğrafları gözden geçirdikten sonra, fikirlerinizi genişletmek için çocuk odası duvar renkleri konumuza bir göz atın.

Renkli ve eklektik, çocuk yatak odası tasarımları hem genç kızlara hem de kız çocuklara hitap edeceğinden emin olabilirsiniz.  Hatta gençler, içine daha yaratıcı özelliklerin bazılarını ekleyerek geliştirebilirler.  Küçük çerçeve masa ve patchwork koltuk, geniş yer kapsayan bir pencere önü oturma alanı ile rengarenk bir  çalışma alanı yapılabilir.

Oda dekorasyonun geri kalan kısımlarına zevkli ve daha eğlenceli araçlar eklenebilir. Spor ve egzersiz yapmak için eğlenceli tırmanma halatı veya Barfiks demiri gibi çocukların ilgi alanlarına göre eklenebilir yapılabilir.

Çocuklar için Modern Oda Dekorasyonları

Yer zemin seçimlerinde ise en iyileri ahşap parkedir.  Üzerinde puantiyeler veya geometrik şekillerden oluşan halı serilebilir. Ayrıca çocuk odaları için dünya haritası duvar kağıdı çekiciliği ile muhteşem bir vurgulu duvar dekorasyonu oluşturur. Kara tahtalar, yazı tahtaları ve mantar tahtaları yaratıcı aktiviteleri sergilemek için bir etkili yer sunar.

Yatak alanının bile sunduğu yaratıcı ilham kaynakları vardır. Raflar, yatmadan önce hikayeler okumak için kitapları sergiler v sevimli çiçekler kız çocuk odalarında hoş görünür.

Daha minimalist bir çocuk odası dekorasyonu isterseniz, hayal gücü için bol bol yer olan taze ve temiz bir estetik düşünebilirsiniz. Parlak sarı tonlar, mavi ve pembe pastel zeminler ve sevimli hayvanların bulunduğu her yerde anında gülümsemeye yol açan oyuncaklar kullanılabilir.

Çocuklar için modern yatak odalarında en çok ilham veren kalın grafik detaylardır. Yıldız şeklindeki ışıkların dizeleri,  bulut ve dağ şekilleri mobilyaların kapılarını süsleyebilir.

Formlar ve mobilyalar sade kalabilir. Ancak renk teması belirgin şekilde daha parlak ve daha güçlü yapılır. Renk engelleme, her işlevsel alanı yaratıcı yollarla ayırır. Tavşanlar ve baykuşlar  hem gerçekçi hem de karikatürize  olarak genel dekoratif temanın büyük bir bölümünü oluşturabilir.

Kitap rafları modern çocuk odalarında,  yadsınamaz bir odak noktasıdır. Oyuncaklar, kitaplar ve hayvan figürleri raflarda sıraya dizilmelidir.  Raflar üzerinde ve altında etkileyici saklama kutuları da çocuk olarının gerçek yıldızlarıdır!

Yaratıcı bir ağaç evinin eklenmesiyle de çocuk odaları sevimli görünmektedir .  Küçük çocukları her gece yatmadan önce uykuya ikna etmenin kesin bir yolu.

Çocuk Odaları İçin Sarı Dekorasyon

Bir çocuk odası için renk seçimi odanın atmosferini etkileyen en önemli unsurdur. Çocukların renkli ve eğlenceli dünyasına hitap eden canlı ve keyif veren renkler tercih edilmeli. Bir renk seçimi yaparken sadece onun görselliğini değil, psikolojik etkilerini göz önünde bulundurmak gerekir. Söz konusu çocuk odası dekorasyonu olunca renk seçimlerinin önemi dahada artıyor.

Sarı renk çocuk odalarından beklenen neşeyi ve enerjiyi fazlasıyla hissettiren bir renk tonu. Sarı renkler kullanıldıkları alanlara enerji ve sıcaklık kazandırır, psikolojik olarak da insanı mutlu eden bir etkisi olduğu bir gerçek. Sarının tüm bu olumlu etkileri tamda bir çocuk odasında olması gereken özellikler.. Çocuk odası için renk seçiminde zorlanıyorsanız galerimizde size bu konuda ilham verecek sarı dekorasyon fikirleri hazırladık..

Neşeli Çocuk Odaları İçin Sarı Dekorasyon Fikirleri

Çocuk odasına sarı ve tonlarını dahil etmenin bir çok farklı ve etkili yolu var. Oda içinde göze çarpan büyük tasarımlarda sarı kullanırsanız, bu tasarımı odanın odak noktası haline getirebilirsiniz. Örneğin, sarı bir çocuk dolabı tek başına odanın daha dinamik ve eğlenceli bir alan olduğunu işaret edebilir.

Sarı çocuk odası dekorasyonu ve öneriler 2020
Sarı çocuk odası dekorasyonu ve öneriler 2020

Yer için sarı bir çocuk halı, duvarda sarı renklerin yer aldığı bir tablo gibi.. Seçenekler sınırsız, ancak şu bir gerçek ki sarı çocuk odaları enerjisi ve neşesiyle her zaman bir adım önde. Üstelik hem kız hemde erkek çocuk odaları için ideal bir renk.

Galerimizde içinizi ısıtacak, neşeli ve enerji dolu sarı çocuk odası dekorasyon örneklerini inceleyebilirsiniz. Sizde çocuk odanızı tasarlarken bu iç ısıtan, keyifli rengi kullanabilirsiniz..

Sarı dolaplar

Sarı rengi çocuk odasında sadece duvarlar için düşünmeyin. Bazen bir odak noktası belirlemek işleri çok daha kolaylaştırır. Örneğin bu sarı dolap tek başına odaya gereken neşeyi ve enerjiyi verebiliyor.

Sarı & Beyaz

Dikkat çeken sarı tonlarını risk almadan kullanmak istiyorsanız yanında beyaz kullanmalısınız. Sarı beyaz duvarlar odaya gereken enerjiyi fazlasıyla verirken, aynı zamanda çok daha dengeli bir görünüm verir. Tüm duvarları sarıya boyamak yerine, belli bir duvarı öne çıkarmak çok daha estetik bir görsel sağlar.

Sarı & Gri

Çocuk odasının bir duvarını komple sarıya boyayabilirsiniz. Bu şekilde sarı duvarı odanın odak noktası haline getirebilirsiniz. Sarıyı dengelemek için beyaz yanında gri tonlarına yoğunlaşabilirsiniz. Gri, sarıya en az beyaz kadar yakışan bir renktir.

Pastel Tonlar

Sarının enerjisini biraz yumuşatmak istiyorsanız duvar rengi olarak pastel renk tonları tercih edebilirsiniz. Özellikle pastel pembeler ve bebek mavisi gibi rahatlatıcı renkler çocuk odası için ideal bir renk paletidir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz