Dekorasyon Blog Arama

Modern Çocuk Odaları Dekorasyonları

Çocuk odaları çocukların yaş grubuna göre dekore edilir, liseye başlayan çocuklar artık ergenlik dönemine gelmişlerdir ve renk zevklerinden desen zevklerine kadar her şey değişmeye başlar. Durum böyle olduğu için çocuk odası dekorasyonlarını beş sene içerisinde yeniden dekore edeceğinizi düşünerek yapmalısınız. Odaların küçük olması sıkıntı değildir ki hem böylece çocuklar küçük alanlardan verim elde etmeyi öğrenmiş olurlar. Eğer iki kardeş aynı odada kalacaklarsa ve kendilerine ait alana sahip değillerse o zaman sıkıntı olabilir. Bu tarz durumlarda da odada ikinci yatağı koymak için yeterli alan yoksa ranza tercih edebilirsiniz. Ranza kullanımı çocuklara oyun için daha fazla alan verir.

Çocuk Odaları Tasarımları

Çocuk odası dekorasyonlarında ki klişe renk tonlarından, klişe dekorasyon fikirlerinden vazgeçip yeniliklere açık tasarımlara bakmanın zamanı gelmiş görünüyor. Tam gelişme çağında olan çocuklarımızın odalarını dekore etmek oldukça zor olduğu için bir de küçük çocuk odası dekore etmek zorunda kalanlar var. Bu tarz küçük çocuk odası dekore etmek isteyenler için dekorasyon tüyoları hazırladık ki aynı zamanda hem çocukları ile hem de küçük odaları ile uğraşmak zorunda kalmasınlar.

Çocuk Odaları Tasarımları

Uyku Setlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odalarında tercih edilen tekstil ürünleri sağlık açısından büyük önem taşıyor. Doğal ve pamuklu ürünlerin seçilmesi, çocukların daha konforlu ve rahat bir uyku uyumasına yardımcı oluyor. Cotton Box, Yüzde yüz pamuk dokusuyla çocukların sağlıklarını koruma altına alıyor. Üretimde kimyasal hiçbir maddeye yer vermeyen marka, çocukların hassas cildinde alerji oluşumuna engel oluyor. Nefes alıp veren kumaş yapısı sayesinde terlemenin önüne geçerek, her mevsim çocukların vücut ısısını dengede tutuyor. Farklı yaş grubuna uygun ürünler tasarlayan marka, birbirinden eğlenceli ve sevimli desenleriyle çocuk odalarına renk katıyor.

Çocuk Odaları Tasarımları
Çocuk Odaları Tasarımları
Çocuk Odaları Tasarımları
Çocuk Odaları Tasarımları

Çocuk Odalarının Dizaynlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odalarının sıcaklığı, odanın nem oranını ve çocukların solunumunu etkiliyor. Odanın çok sıcak olması nem oranının azalmasına ve solunan havanın kuru olmasına neden oluyor. Bu durum çocuklarda burun tıkanıklığı, buna bağlı huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunların yaşanmasına zemin hazırlıyor. Çocuk odalarının ideal sıcaklığının gündüzleri 20-24 derece, gece ise 20-22 derece arasında olması gerekiyor. Nem oranın ise %50 civarında olması ve bu oranın %35’in altına düşmemesi, çocukların sağlıklı uyku uyuması açısından büyük önem arz ediyor.

Çocuk Odaları Tasarımları

Kaliteli Uyku İçin Çocuk Odaları Nasıl Dekorasyon Yapılmalıdır?

Büyüme(Gelişme) çağındaki çocukların yatak odalarını dizayn etmek yorucu bir iş olabilir fakat çocuğunuzun sağlıklı bir gün geçirmesine yardımcı olabilir. Kaliteli şekilde sağlanan bir uyku ortamı, çocuğunuzun büyümesi ve sağlıklı gelişimi açısından önem taşıyan sebeplerden biri.Yatak odalarının rahatlık sağlayan bir alan olduğuna emin olmak, çocuğunuzun uyku kalitesi ve süresini artırmak için iyi bir yöntem olabilir.

İşte, kaliteli uyku ve sağlıklı bir büyüme sağlayan bir çocuk odası için yapabileceklerinizden birkaçı:Yatak Odasında Renk Seçimini sizlere sunuyoruz;

Çocuk Odaları Tasarımları

Kırmızı renk sinir ve odaksızlık çağrıştırdığı için; yatak odasında uzak durulmasında yarar olan renkler arasında sayılabilir. Çocuğunuzun sakin bir doğaya sahip olmasını engelleyebilecek olan kırmızı renk, çocuğunuzun fevri çıkışlarına veya istediğini elde edemediğinde fazlaca mutsuzluk sergilemesine sebep olabilir. Genellikle umut ve dostluk çağrıştıran turuncu ise, parlak kullanıldığında fazlaca uyarılmış, kışkırtılmış bir çocuğa sebep olabilir. Uyku rutinini bozabilecek olan parlak kullanım, kaçınılması gereken ana noktalardan birisidir.

Çocuk Odaları Tasarımları

Soluk pembe renk, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve çocuğunuzun daha kolay uykuya dalmasını sağlayabilir. Bununla birlikte dikkatli olmalısınız, tüm odayı pembe renkle dekore etmeniz, çocuğunuzun bu renkten erken sıkılmasına sebep olabilir.

Çocuk Odaları Tasarımları

Motivasyon, dışa dönüklük ve mutluluğun rengidir. Limon rengi gibi soluk bir gölge tonu, çocuğunuzun konsantrasyonu fayda sağlayabilir fakat parlak bir sarıyla dizayn edilen bir oda, isteksizliğe sebep olabilir.Bu noktada çocuğunuzun odasını dekore ederken parlak kullanımdan uzak durmanız faydanıza olabilir.Güçlü bir çekiciliğe sahip olan sarı renk ile çocuğunuzun, ilgi konusunda sıkıntı yaşamamasını sağlayabilirsiniz.Bu noktada çocuğunuzun odasını dekore ederken parlak kullanımdan uzak durmanız fayda taşıyabilir.Güçlü bir çekiciliğe sahip olan sarı renk kullanımı ile çocuğunuz, bu renk kullanımında ilgi konusunda sıkıntı yaşamamasını sağlayabilirsiniz.

Çocuk Odaları Tasarımları

Yeşil renk, insanlığın doğayla olan en önemli bağlantısını simgeler. Sükunet ve sağlığın rengi olan yeşil, okuma ve konsantrasyon yeteneklerini geliştirmekle birlikte, zinde bir sabah için idealdir. Mavinin içe dönüklüğü ve sarının ifade gücünün birleşiminden ortaya çıkan ve birbirini nötrleyen yeşil renk,  çocuğunuzun yaratıcılığını artırabilir.

Çocuk Odaları Tasarımları

Mavi, bilgeliği, sadakati ve güveni simgeler. Diğer renklere oranla daha edilgen bir renk olan mavi, açık tonları kullanıldığında, okyanus sonsuzluğu çağrıştırdığı için; yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratabilir. Koyu tonlarda kullanıldığında ise ters bir etki beklenebilir. Rahat ve sakin bir yatak odası için çocuğunuzun odasını dekore ederken mavi renk kullanabilirsiniz.

Çocuk Odaları Tasarımları

Çocuk Odalarını Dekorasyon Yaparken Çocuğun Katılımı Neden Önemlidir?

Çocuklarınızın yatak odası, onların hayatında unutulmayacak, önemli bir yere sahip. Büyüdükleri ve öğrendikleri yer olan yatak odalarının dekore edilmesine katılımları ise kendilerine olan güvenlerini artırıp, yatak odası davranışlarında daha tutarlı olmalarını, böylelikle de uyku rutinine kolay alışmalarını sağlayabilir. Çocuğunuza kendi odalarını dekore etme fırsatı vermek, gelişme çağındaki çocuklar için oldukça öğretici olabilir. Çocuğunuzun sahiplenebileceği bir oda yaratıp, gelişimlerini sorunsuz sürdürebilmeleri açısından, onları dekorasyon sürecine dahil edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Çalışma Masalı Ranza Tasarımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478