Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Modern Elektrikli Şömineler ve Dekorasyonu

Modern Elektrikli Şömineler ve Dekorasyonu

Elektrikli şömine dekorasyon da şömine ateşinin ısıttığı huzurlu ve sıcak bir ortam şüphesiz ki bir çok insanın ortak hayalidir. Fakat küçük metrekareli apartman dairelerine tıkılıp kalmış bizler için şömine keyfi ulaşılması zor bir lüks gibi görünüyor. Fakat gelişen üretim teknolojileri ile artık günümüzde her tip dairede rahatça kendine yer bulabilen elektrikli şömine modelleri, sıcak ve huzurlu bir atmosfer arayanlar için harika bir seçenek haline gelmiş durumda..

Yazımızda bugün son yıllarda kullanımı oldukça artan ve bir çok kişinin merak ettiği dekoratif elektrikli şömine modelleri ve kullanımları ile ilgili detaylara yer veriyoruz. Elektrikli şömine nasıl çalışır? Elektrikli şömineler güvenli mi? Elektrikli şömine fiyatları nedir? gibi en çok merak edilen sorular ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Modern elektrikli şömineler

Şömine dekorasyon karşısında huzurlu ve sıcak bir gece geçirmek isteyenler artık bu hayallerini elektrikli şömineler ile rahatça gerçekleştirebilecek. Gerçek bir şömine keyfinin yerini tutmasa bile elektrikli şömineler, odunu, külü, şömine ve baca temizliği gibi zahmetli işlerle uğraşmak istemeyenler için oldukça kullanışlı bir seçenek diyebiliriz.Ev ve salon şömine modelleri aşağıdaki gibidir.

elektrikli şömine modelleri 2019
elektrikli şömine modelleri 2020

Diğer yandan elektrikli şömine modelleri modern ve estetik tasarımlarıyla yaşam alanlarını daha kaliteli ve zengin gösterebiliyorlar. Bu noktada hem dekoratif hemde işlevsel tasarımlar olduklarını söyleyebiliriz. Üstelik bir çok dekorasyon tarzına uyum sağlayabilen bir çok farklı renk, model ve özelliğe sahipler. Elektrikli şömineler hakkında en çok merak edilen konu nasıl çalıştıkları, ve nasıl gerçek ateş görünümü verdikleri.. İşte elektrikli şöminelerin çalışma mantığı ve kullanım detayları..

Elektrikli şömine nasıl çalışır?

Elektrikli şömineler şuan bir çok evde kullanılan elektrikli ısıtıcılarla aynı çalışma prensibine sahiptir. Yani fişini prize takıyor ve ısınmasını bekliyorsunuz. Diğer ısıtıcılarda olduğu gibi bir rezistans sistemine sahip, aynı mantıkla teller ısınıyor ve etrafına ısı vermeye başlıyor. Bu noktada ilk kez elektrikli şömine görünlerin kafasında bir soru işareti oluşabiliyor, peki bu alevler nereden geliyor?

Bir çok hazır şömine modelinde parlayan gerçek alevler dikkat çeker, bu görünüm tasarıma daha gerçekçi bir hava katmak, tıpkı gerçek şömine hissi vermek için düşünülmüş bir çözüm yoludur. Tam anlamıyla bir göz yanılsaması, gerçekçi bir alev görüntüsü vermek için ayna yada ampuller kullanılıyor. Son yıllarda daha yüksek kalitede ve birebir şekilde alev efekti verebilen modern şömine modelleri piyasada oldukça ilgi görüyor.

Elektrikli şömineler ısıtabiliyor mu?

Elektrikli şömine ısıtır mı?Bu birazda seçtiğiniz şömine modelinin büyüklüğüne ve gücüne göre değişiklik gösterebilir. Tabi ki gerçek bir odun ateşinin vereceği ısıyla kıyaslanamaz fakat, küçük daireler için beklentileri karşılayabilir, tıpkı diğer elektrikli ısıtıcılarda olduğu gibi. Fakat büyük bir oturma odasında bu tarz bir ısınma yöntemi etkili olmayacaktır, bu noktada ancak dekoratif özelliği öne çıkabilir.

Ev Şömine Modelleri Güvenli midir ?

Bu noktada bacalı bir şömineden daha güvenli olduğu rahatlıkla söylenebilir. Çünkü düzenli şekilde baca temizliği yapılmazsa, baca tıkanması neticesinde ortaya duman zehirlenmesi gibi ölümcül neticeler çıkabilir. Aynı zamanda bacalı şöminelerde sıkça görünen bir durumda alev sıçramasıdır ki buda mal ve can kaybına yol açabilen bir etkendir.

Bu sıraladığımız tehlikeler elektrikli şömineler için geçerli değildir, kısacası daha güvenlidir. Fakat her elektrikli aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilmemelidir. Özellikle ısı veren bir cihaz olduğundan çocuklu evlerde çok daha dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Elektrikli şömineler ne kadar elektrik harcar?

Bu durum tercih edeceğiniz şöminenin modeline, büyüklüğüne ve saatte harcadığı kilovata göre değişecektir. Yani ne kadar süre kullanacağınıza göre basit bir hesap ile günlük elektrik masrafını hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı şu şekilde yapabilirsiniz, şuan kullandığınız elektriğin kilovat fiyatı, cihazın açık kalacağı süre ve yine cihazın harcadığı kilovat miktarını çarpabilirsiniz.

Diyelim ki şuan kullandığınız elektriğin kilovat fiyatı 0.17 TL,  satın aldığınız elektrikli şömine ise 2 kilovatlık bir model, cihazı günde yaklaşık 6 saat açık tutarsanız  2kw x 6saat x 30gün x 0.17TL= 61,7 TL şeklinde hesaplayabilirsiniz.

Dekoratif elektrikli şömine modelleri

Günümüzde her dekorasyon tarzına uyum sağlayabilen bir çok farklı ebatta ve tasarımda elektrikli şömine bulunuyor. Bir çok farklı çeşidi var fakat günümüzde en çok ilgi gören modeller plazma şömine olarak adı geçen ve yazımızda bahsettiğimiz gerçekçi alev görünümü veren modellerdir. Bunun dışında giydirme adı verilen tasarımlarda bulunuyor, bu tasarımların farkı ise çevresine çerçeve benzeri farklı ögeler eklenebiliyor olması. Bu şekilde hem klasik hemde modern iç mekanlara rahatlıkla uyum sağlayabiliyorlar.

Daha yenilikçi tasarımlar arasında duvara monte edilebilen ankastre şömineler son derece dikkat çekici. Hem tasarımları hemde işlevsellikleri bu yenilikçi modern şömineler uzaktan kumanda ile yönetilebiliyor.

Elektrikli şömine fiyatları 2021

Dekoratif elektrikli şömine fiyatları  ürünün markasına, ebatlarına ve özelliklerine göre farklılık gösterecektir. Bu noktada piyasada yaklaşık olarak  450 TL ile 5000 TL’ye kadar bir çok farklı modele rastlamanız mümkün. Bu tarz bir ürünü almadan önce size önerimiz ilk önce Koçtaş, Tekzen, İkea ve Bauhaus gibi ünlü yapı marketleri inceleyebilirsiniz. Bu tarz yapı marketlerde zaman zaman büyük kampanya ve indirimler oluyor ve çok hesaplı elektrikli şömine modelleri bulabilirsiniz. Yapay şömine modelleri fiyatları oldukça yüksektir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz