Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Modern Mutfak Seramikleri ve Öneriler

Modern Mutfak Seramikleri ve Öneriler

Seramikler geçmişten günümüze dekorasyon ve malzeme anlamında son derece kullanışlı malzemeler. Gelişen üretim teknolojileri ile seramik ürünleri bir çok farklı yeniliklerle bir çok farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Her tarza, her zevke uygun, dayanıklı ve kullanışlı döşeme malzemesi olan seramik günümüz modern mutfaklarına tarz kazandıran en önemli unsurları olmaya devam ediyorlar. Yazımızda bugün mutfağınızı yenilerken size ilham verecek birbirinden şık ve modern mutfak seramikleri ve mutfağınızın farklı alanları için kullanışlı ve şık seramik döşeme fikirleri sizleri bekliyor.

Modern Mutfak Seramikleri ve Öneriler

Mutfağın karakterini ortaya çıkaran aynı zamanda mutfak hayatını kolaylaştıran en önemli unsurlardan biri mutfak seramik seçimidir. Seçtiğiniz seramiklerin tarzı kadar renk ve desen seçimleri de mutfağınızın atmosferini belirleyen, davetkar ve şık bir görünümü beraberinde getiren önemli unsurlardır. Modern bir mutfak dekorasyonu söz konusu ise seramik seçimi konusunda oldukça seçici davranmak gerekir.

Tezgah Duvarı

Modern mutfak dekorasyon örneklerinde seramikler özellikle tezgah duvarında öne çıkan, odak noktası oluşturan bir malzeme haline gelmiş durumdalar. Yani lavabo ve ocağın arkasında kalan, tezgah üstü olarak adlandırılan bu duvarda seramik kullanmak bir çok açıdan avantaj sağlar. Peki nedir bu avantajlar? Her şeyden önce kullanışlı bir mutfak için seramik en doğru döşeme malzemesidir, uzun ömürlü, dayanıklı, rahat temizlenebilir özelliklere sahiptir. Kullanımı kadar görsel etkisi dekorasyon açısından büyük önem taşır.

Modern mutfak seramikleri 2020
Modern mutfak seramikleri 2020

Tezgah duvarı yemek hazırlarken yada bulaşık yıkarken en çok kirlenen alanlardır. Tüm yemek yağları, su ve vb artıkların toplandığı bölüm olmasından dolayı bu alanda kullanılacak döşeme malzemesi çok önemlidir. Seramik elbette ki ilk akla gelen seçenek fakat yazımızın başında da değindiğimiz üzere gelişen üretim teknolojileri ile bir çok farklı seçenekten yararlanmak mümkün olabilir. Ancak mutfak seramikleri söz konusu olunca son derece zengin bir renk ve desen yelpazesi karşınıza çıkabiliyor. Buda her tarz ve her mutfağa uygun binlerce farklı model seçeneği olduğu anlamına geliyor.

Tezgah üstü duvar için parlak yada mat renk modern mutfak seramikleri tercih edebilirsiniz. Yapacağınız seçimler mutfağınızın dekorasyon tarzına göre değişebilir. Örneğin Endüstriyel tarzı modern bir mutfakta tezgah arası için paslanmaz metal karolar seçebilir ve son derece şık ve uyumlu bir tema ortaya çıkarabilirsiniz. Seramik yerine modern mutfaklarda cam karolarda sıkça tercih ediliyor, özellikle cam kapaklı mutfak dolaplarına sahipseniz modern bir uyum yakalayabilirsiniz.

Mutfak Duvarı Dekorasyonu

Mutfak duvarları için günümüzde hala en güçlü döşeme seçenekleri arasında seramikler yer alıyor. Seramik kaplamaların avantajlarından biride modasının ala geçmeyecek olmasıdır. Üstelik duvar kağıdı ve duvar boyasına göre daha dayanıklı, uzun ömürlü olması işin maddi açıdanda büyük bir avantajdır. Modern mutfak seramikleri tüm mutfak duvarlarına uygulanabileceği gibi, sadece pencere çevresi yada tezgah alanı içinde rahatça uygulanabilir. Mutfağınıza çok farklı bir hava kazandırmak için desenli fayanslar arasında 3 boyutlu tasarımlara yönelebilirsiniz. Modern mutfak seramikleri ile döşenmiş bir mutfak iyi derecede aydınlatıldığında mutfak daha parlak ve davetkar bir stile sahip olacaktır.

Zemin Döşeme

Mutfak zemini için seramikler geçmişten günümüze kadar popülerliğini sürdürmüş döşeme malzemeleridir. Kolay temizlenebilir ve dayanıklı olmalarından dolayı zemin için güçlü bir seçenektir. Günümüzde artık mutfak zemini için beyaz yada klasik tek renk toprak tonları seramiklerin dışında ahşap görünümlü modern mutfak seramikleri tercih ediliyor. Ahşap desenleri sert ve soğuk fayansları daha sıcak, samimi ve stil sahibi bir görünüm kazandırıyor. Tabi ki kış mevsimlerinde bu sert ve soğuk zemine basmamak için tezgah önünde mutfağınızın tarzına uygun dekoratif halılar tercih edebilirsiniz.

Mutfak seramikleri

Mutfağınız ister geleneksel, ister modern hangi tarzda olursa olsun mutfak seramikleri ile istediğiniz tarzda bir mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz. Modası geçmeyen, dayanıklı, kolay temizlenebilir yüzeyler için tercih edeceğiniz seramiklerde yaşayabileceğiniz tek sorun fayans arası derz olabilir. Çünkü seramikler arasındaki bu harç zamanla kirlenecek ve rengi koyulaşacaktır. Bu ciddi bir problem değil elbette, büyük boy fayansları tercih edebilir ve klasik beyaz derz yerine son yıllarda sıkça kullanılan renkli derzleri tercih edebilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz