Dekorasyon Blog Arama

Mutfağınıza Tazelik Katacak en Güzel Bitkiler

En popüler mutfak bitkileri

Mutfağınıza Tazelik Katacak en Güzel Bitkiler

Bitkilerin mekanda yarattığı tazelik ve ferahlık hissinden yararlanmak istiyorsanız mutfağınızda yetiştirebileceğiniz bir çok yararlı ve lezzetli bitki çeşidi bulunuyor. Özellikle yemeklerinizde taze otları kullanmayı seviyorsanız mutfağınıza tazelik katacak en güzel bitkiler yazımızın devamında sizi bekliyor.

Mutfağınızda bitki yetiştirerek hem dekorasyona taze ve doğal bir hava katabilir, hemde yemeklerinizi tatlandırmak için tamamen organik, kendi yetiştirdiğiniz otlardan faydalanabilirsiniz. Aralarında maydanoz, fesleğen ve nane gibi yemeklerin lezzetini arttıran bir çok güzel bitkiyi galerimizde inceleyebilirsiniz. İşte hem yararlı, hemde mutfağınıza tazelik katacak en güzel mutfak bitkileri..

Mutfağınıza Tazelik Katacak en Güzel Bitkiler

En popüler mutfak bitkileri

En popüler mutfak bitkileri

Kendi yetiştirdiğiniz organik bitkiler ile yemeklerinizi tatlandırmayı düşünüyorsanız mutfak bu iş için oldukça ideal bir alan. Nane, maydanoz, dere otu, fesleğen ve defne gibi birbirinden yararlı ve lezzetli bitkileri hiç zorlanmadan mutfağınızda rahatça yetiştirebilirsiniz. Bu iş için tek ihtiyaç duyacağınız yeterli güneş ışığı.

Bu lezzetli ve şifalı otlar günde en az 5 -6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Mutfağınız güneş gören bir cepheye bakıyor ise çok şanslısınız, mutfağınızda yetiştirebileceğiniz bir çok şifalı ve lezzetli bitki bulunuyor. Bu bitkiler yaz günlerinde gereken güneş ışığını alabilir fakat kış aylarında takviye bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarlar.

Kış mevsiminde güneş ışığından tam olarak yararlanamayan bu bitkiler cansızlaşır ve kurumaya başlar. Önemli olan nokta bitkinizin cansızlaştığını fark ettiğiniz zaman ilave bir ışık kaynağından yararlanmasını sağlamaktır. Bunun için flüoresan ışığını kullanabilirsiniz

Her bitkinin ihtiyaç duyduğu su oranı değişiklik göstereceğinden, yapmanız gereken bitkinin toprağının kuru olup olmadığını düzenli kontrol etmektir. Bitkiler, büyüklüğüne, mevsime ve türüne göre düzenli sulanmalıdır. Mutfağınızda yetiştirmek istediğiniz bitkinin özelliklerine göre su ve toprak ihtiyacını karşılamalısınız. Bu konuda size fikir verebilecek birbirinden güzel mutfak bitkileri ve özellikleri galerimizde sizi bekliyor.

Kekik

Yemeklere lezzet katan aynı zamanda mutfakta kolayca yetiştirilebilen bitkilerin başında kekik geliyor.
Kekik, hem yemeklerinize güzel bir tat veren baharat olarak, hemde kahvaltılarda tüketilebilen son derece sağlıklı bir bitkidir.

Ada çayı

Ada çayı az miktarda büyüyen kompakt bir bitki çeşididir.
Özellikle ada çayı rahatlatıcı özelliği ile bilinir, aynı zamanda bazı yemeklere lezzet katmak içinde kullanılır.

Biberiye

Biberiye dikey forma sahip mutfağınızda rahatça yetiştirebileceğiniz bir bitki çeşidi.
Biberiye bitkisi uzun ömürlü bir bitkidir ve kuru ortamlarda daha sağlıklı bir şekilde büyür.

Maydanoz

Sofraların olmazsa olması, sağlık deposu maydanoz mutfakta yetiştirmek için çok ideal bir btikidir.
Hem kokusu hemde tadı ile Türk mutfağınızın vazgeçilmezi olan maydanozun, hasat yapılırken dış yapraklarının kesilmesi gerekir.

Nane

Lezzetli ve şifalı bitkiler arasında ilk akla gelenlerden biri nanedir.
Diğer bitkilere göre nane daha kolay yetişebilen bir bitki türü.
Mutfağınızda küçük kaplarda dahi kolayca nane yetiştirebilirsiniz.

Dereotu

İç mekanda rahatça yetiştirilebilen faydalı bitkiler arasında yer alıyor dereotu.
Özellikle sebze yemeklerine tat katan aromatik bir bitkidir.

Defne

Damak tadına göre farklı yemeklerde kullanılan defne, yavaş büyüyen ve sonrasında küçük bir ağaca dönüşen yararlı bir bitkidir.

Fesleğen

Mutfağınızda kolayca yetiştirebileceğiniz kısa ömürlü bir bitkidir fesleğen.
Yaprakları ile salatalara tat katmak için kullanabileceğiniz gibi, kurutup baharat olarak kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Bakır Detaylı Işıltılı 10 Mutfak Dekorasyonu 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478