Dekorasyon Blog Arama

Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2020

2020 Mutfak dekorasyon fikirleri

Mutfak yenilemek yada yeni bir mutfak tasarlamak her ne kadar zor ve zahmetli bir iş gibi görünse de bu iş için bir yol haritasına sahip olmak bu süreci fazlasıyla hızlandırabilir. Bu noktada mutfak dekorasyonu henüz başlamadan, farklı bir çok kaynaktan tarzınıza uygun mutfak modelleri inceleyerek bu örneklerden ilham ve farklı ipuçları almayı düşünmelisiniz. Bu aşama önemlidir, çünkü bu araştırma sürecinde karşınıza yüzlerce farklı mutfak dekorasyon fikirleri çıkacak ve siz buna göre mutfağınızı şekillendirebilirsiniz.

Hazır mutfak modelleri hem görsel estetik hemde işlevsellik anlamında beklentilerinizi karşılayamayabilir, kullanışlı ve tarzınızı yansıtan bir mutfak dekorasyonu için her aşamaya hakim olmanız gerekir. Duvar rengi, mutfak dolap seçimi, tezgah ve zemin gibi mutfağın karakterini ortaya çıkaran ögeler için daha fazla ilham kaynağına ihtiyacınız olacak, bu noktada yazımızın devamında işinizi kolaylaştıracak ve size bolca ilham verecek harika mutfak dekorasyon fikirleri ve farklı tarzlarda birbirinden kullanışlı mutfak dekorasyon örnekleri size ilham verebilir.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2020

Yeni bir mutfak dekorasyonu için ilk adım size uygun bir tarz belirlemek olmalıdır. Bu aşamada modern mi yoksa klasik bir mutfak mı sorusuna en doğru yanıtı siz verebilirsiniz. Bu aşamanın mutfağın kalanı hakkında tüm işleri büyük ölçüde kolaylaştıracağını unutmayın. Çünkü mutfağınız için belli bir tarz seçimi yaptığınızda, daha sonra duvar renginden, zemine, mutfak tezgahından mutfak dolaplarına kadar tüm seçimlerinizi bu tarza göre daha rahat şekilde belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde seçtiğiniz mutfak tarzı için karşınıza çıkacak sayılı renk paletleri arasından seçim yapmanız daha kolay olabilir.

Mutfak dekorasyon fikirleri : Renkler

Genellikle mutfak renkleri belirlenirken, seçilen dekorasyon tarzına uygun renk paletleri değerlendirilir. Fakat bazı durumlarda mutfağın büyüklüğü ve aldığı doğal ışık miktarı göz önünde bulundurularak renk tonları seçilebilir. Örneğin küçük mutfaklar için daha çok açık renk duvar boyaları tercih edilir, bu renkler mutfağı hem daha ferah hemde daha büyük göstermek için oldukça etkilidir. Diğer yandan açık renk duvarlar en risksiz seçimdir ve mutfağın kalanı için fazlasıyla özgür renk seçimlerine olanak sağlayabilir.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2020

Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2020

Açık renkler mutfak dekorasyonu için vazgeçilmez gibi görünse de, son yıllarda modern ve çok renkli mutfakların öne çıktığını söyleyebiliriz. Fakat her zevke hitap eden bir mutfak dekorasyonu için akla hemen nötr renkler gelir.  Beyaz, krem, kahve ve toprak tonları ve gri gibi renkler mutfak dekorasyonu için sıkça karşımıza çıkan seçeneklerdir. Fakat daha canlı ve dinamik bir mutfak stili için sarı, yeşil, kırmızı, mor yada mürdüm rengi gibi çarpıcı renkler mutfak dolaplarında yada halı, perde ve diğer mutfak eşyalarında tercih edilebilir.

Renkli mutfak dolapları

Renkli mutfak dolapları

Diğer yandan bazı renk paletleri hem modern hemde klasik tarz mutfaklarda harika sonuçlar ortaya çıkarabilir. Örneğin beyaz ve kahverengi ikilisi hem yenilikçi detaylara sahip, hemde geleneksel mutfaklar için kullanılabilecek ideal renklerdir. Klasik ve şıklığı garanti eden renkler tercih etmek mutfağın şıklığını ve tarzını uzun yıllar muhafaza edebilir.

Mutfakta beyaz ve kahverengi uyumu

Mutfakta beyaz ve kahverengi uyumu

Aynı ikiliden yola çıkacak olursak, beyaz ve kahverengi ağırlıklı bir mutfağa renk katmak için renkli mutfak fayansları tercih edilebilir. Renkli fayanslar mutfağın havasını büyük ölçüde değiştirecek ve mekana hareket katacaktır. Farklı bir seçenek ise tek bir mutfak duvarını odak noktası haline getirmektir. Tek bir duvarı canlı bir renge yada içinde çarpıcı renk ve desenlerin yer aldığı bir duvar kağıdı seçimi yapılabilir.

Mutfak dekorasyon fikirleri : Aydınlatma

Hiç şüphe yok ki kusursuz bir mutfak dekorasyonu için en önemli unsur doğru aydınlatma yöntemleri tercih etmektir. Bu noktada alışılmışın dışına çıkmak ve mutfağa heyecan ve farklılık katmak için bazı adımlar atmayı düşünebilirsiniz. Örneğin klasik tavan lambaları yerine, daha kullanışlı ve estetik görünümlü sarkıtlar, duvarlar için dekoratif aplikler, mutfak dolapları için LED aydınlatmalar gibi bir çok farklı seçenekten yararlanmak gerekebilir.

Modern Mutfak aydınlatmaları

Modern Mutfak aydınlatmaları

Sadece tavanla sınırlı bir aydınlatma yöntemi yerine bu tarz dekoratif ve dikkat çekici aydınlatma seçenekleri ile mutfağınız çok daha estetik ve parlak bir görünüme sahip olacaktır. Tabi ki ister tavan, ister dolap aydınlatmaları için LED aydınlatmalar kullanarak bütçenizi de düşünmelisiniz.

Mutfak dekorasyon fikirleri : Mobilya

Kullanışlı mobilyalar bir mutfağın hem görsel estetiğini hemde kullanımını olumlu yönde etkiler. Özellikle büyük mutfaklar için kullanışlı mutfak masa ve sandalye seçimleri hem tarz hemde görsel zenginlik açısından önemli rol oynar. Bu noktada mutfağın büyüklüğüne ve tarzına uygun masa ve sandalyeler gerek renk gerekse desenleri ile mutfakta büyük bir değişim yaratmanın en rahat yoludur.

Mutfak masa ve sandalye dekorasyonu

Mutfak masa ve sandalye dekorasyonu

Masa ve sandalyelerin her zaman mutfak dolapları ile uyumlu olması gerekmez, hatta farklılık yaratacak kontrastlar yapılabilir ve mutfak çok daha davetkar bir stile sahip olabilir. Örneğin açık renk mutfak dolapları ile koyu renk sandalyeler hiç zahmete girmeden dekorasyona hareket ve çekicilik katabilir. Diğer yandan sadece renkli ve özel tasarım bir mutfak masası tercih ederek mutfağın odak noktasını belirleyebilir ve tüm ilgiyi bu alana toplayabilirsiniz.

Mutfak dekorasyon önerileri 2020

Mutfak dekorasyon önerileri 2020

Küçük mutfaklarda ise mobilya seçimleri biraz daha zorlayıcı olabilir, ancak mutfağın alanına uygun dekoratif ve fonksiyonel özelliklere sahip tasarımlara yönelebilirsiniz. Örneğin alandan tasarruf etmenizi sağlayacak açılır kapanır mutfak masa ve sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Yada masa yerine uygun ölçülerde şık bir mutfak adası tercih ederek mutfağa tarz kazandırabilirsiniz.

Küçük mutfak dekorasyonu

Küçük mutfak dekorasyonu

Küçük mutfak dekorasyonu söz konusu ise her alanın verimli değerlendirilmesi gerekir. Özellikle mutfak duvarlarını depolama amaçlı kullanmak için dekoratif mutfak rafları tercih edebilirsiniz. Üstelik mutfağın tarzına göre ister masif, ister parlak modern raf modelleri ile yeni depolama alanları oluşturabilirsiniz.

Mutfak dekorasyon fikirleri : Zemin Kaplaması

Bir mutfağın görsel estetiğini arttırmak için zemin kaplama seçenekleri iyi şekilde değerlendirilmelidir. Bu aşamada mutfağınızda nasıl bir etki oluşturmak istediğinize karar vermelisiniz. Sıcak samimi bir tarz için seçiminizi ahşaptan yana kullanabilirsiniz. Fakat ahşap yer döşemelerinin düzenli bakım gerektirdiğini ve maliyetinin yüksek olacağını hesaba katmanız gerekir. Bu noktada seçiminizi daha dayanıklı, uzun ömürlü ve bakımı kolay olan fayanstan yana kullanabilirsiniz. Mutfak fayansları arasında tıpkı ahşap görünüme sahip estetik ve sıcak görünümlü yüzlerce farklı seçenek karşınıza çıkacaktır.

Ahşap görünümlü fayans modelleri

Ahşap görünümlü fayans modelleri

Modern bir mutfak stili içi renkli ve desenli mutfak yer seramikleri tercih ederek tüm dikkatleri mutfağın zemininde toplayabilirsiniz. Tabi ki bu tarz bir zemin dekorasyonu için mutfağın sade ve göz yormayan bir renk paletine sahip olması önemlidir. Aksi halde mutfakta bir renk karmaşası yaşanabilir ve göz yoran bir dekorasyon ortaya çıkabilir. Eğer sade renklerde fayanslar tercih etmek istiyorsanız mutfağa hareket ve canlılık katmak için dekoratif mutfak halıları ve kilimleri dekorasyona dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Desenli mutfak fayansları

Desenli mutfak fayansları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları & Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478