Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Evinizin Kalbi Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Evinizin Kalbi Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfaklar, evin ruhu olarak benimsenmiştir her zaman. Mutfaklar orta çağdan günümüze kadar sadece yemek hazırlanan bir oda değil, ayrıca ailenin toplanarak vakit geçirmesi ve önceki dönemlerde ise ısınma ihtiyacını karşılaşmak için kullanılmıştır. Günümüzde de mutfaklar sadece yemek hazırlanan bir oda değil; sosyalleşmek, arkadaşlarımızla veya ailemizle birlikte vakit geçirdiğimiz çok amaçlı odalardır. Her ne kadar ana özellikleri işlevsellik olsa da dekorasyonu ile tarzınızı ve kişiliğinizi de yansıtmaktadırlar. Bir mutfakta kullanılan aksesuar, mobilya, aydınlatma ve donanım için tercih edebileceğiniz oldukça fazla seçenek bulunmaktadır.Mutfak dekorasyon önerileri yazımızı umarım beğenirsiniz.

mutfak dekorasyon önerileri
mutfak dekorasyon önerileri

Mutfakların evimiz için bu kadar önemli olması, mutfağınızın nasıl görüneceği konusunda da önem taşıyor. Yemeklerin hazırlandığı ve çoğu zaman su kullanımı olduğu bir alan olduğu için duvarların da suya dayanıklı, uzun ömürlü ve sağlam olmaları gerekmektedir. Tüm duvarların fayans olmasına gerek yoktur. Ahşaptan tuğlaya kadar her türlü malzeme kullanılabilmektedir. Günümüzde artık daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı olarak üretilen duvar kağıtları bile mutfak için tercih edilebilir bir üründür.

en güzel mutfak dekorasyonları
en güzel mutfak dekorasyonları

Mutfak dekoruna başlayacağınız zaman karar vermeniz gereken konulardan biri de dolaplar ve mutfak tezgahı için kullanılacak malzemedir. Bu malzemenin rengi ve özellikleri, sizin stilinizi yansıtacaktır. Bu yüzden oldukça önemli bir konudur.

Granit ve mermer gibi doğal taştan üretilen tezgahların avantajı oldukça sağlam olmalarıdır. Granit tezgah sayesinde ısı izole edilir. Hem dayanıklıdır hem de bir çok rengi bulunmaktadır.

ev mutfak dekorasyonu
ev mutfak dekorasyonu

Yeni bir mutfak tasarımı yapılırken önemli konulardan biri ise zemin seçimidir. Bu konuda bütün zevklere ve bütçeye uyan birçok ürün bulabilmeniz mümkün. Zemin konusunda göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Örneğin ailenizde çocuklar veya yaşlı insanlar varsa kayma riskine karşı bir zemin seçmelisiniz.

Esnek zemin kaplamalı zeminler mutfaklar için hemen hemen her zaman popüler olmuşlardır. Ahşap zeminler ise modern, endüstriyel, rüstik ve country tarzı gibi bazı dekorasyon tarzlarıyla uyum sağlamaktadır. Klasik parkeler de hala en popüler zemin çeşitleri arasında yer almaktadır.

Sizler de mutfak tezgahı ve zemin ile ilgili konularda kendi tarzınızı yansıtacak seçimler yaparak oldukça şık mutfağa sahip olabilirsiniz.

mutfak dekorasyon fikirleri
mutfak dekorasyon fikirleri
modern mutfak dekorasyonu
modern mutfak dekorasyonu
mutfak için dekorasyon fikirleri
mutfak için dekorasyon fikirleri
mutfak dekorasyonu nasıl yapılır örnekleri
mutfak dekorasyonu nasıl yapılır örnekleri
Mutfak Dekorasyon Örnekleri
küçük dokunuşlarla mutfak dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu Yaparken Kullanabileceğiniz Renkler

Mutfaklar evin yapı taşını oluşturan, bütün ailenin bir arada olduğu,bir yandan iştah açan yemek kokularının bir yandan da ailenin sıcaklığının her yana yayıldığı evin neşeli bölümü olmaya aday. Bununla birlikte birçok fonksiyonu içinde barındıran mutfaklar dekorasyonuyla da evinizin farklılaşan bir köşesi olmaya oldukça elverişli. Mutfak dekorasyonu yaparken kullanabileceğiniz renkler yazımızdaki farklı alternatiflerle evinizin sıcak ve bir o kadar birleştirici köşesini olan mutfağı renklendirip eğlenceli hale getirebilirsiniz. Mutfak dekorasyonundaki en önemli unsurlardan biri doğru yerde doğru renk kullanımıdır.

Nude Renklerin Dinginliği

mutfak dekorasyonu nasıl yapılır
mutfak dekorasyonu nasıl yapılır

Nude renkler günümüzde popülerliğini her alanda arttırdı. Özellikle ev dekorasyonunda bej, pembe vb. gibi nude renklerin kullanımıyla alandan tasarruf sağlanıyor. Mutfak alanı küçük ve dar olan evler için nude renklerin kullanımı mutfağınızı olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilir.

Klasik Tarz İçin Kahverengi

Mutfak dekorasyonunda kahve ve tonlarının kullanımı klasik tarz sevenler için birebir. Kahverenginin açık tonlardaki nötr renklerle ( beyaz,bej vb.) kullanımı dekorasyonda oluşabilecek renk karmaşasını en aza indirgeyerek mutfağınızı karanlık görünümden kurtarmaya yardımcı oluyor. Koyu kahverengi ile metalik grinin uyumu da mutfak dekorasyonunuz için farklı bir seçim.

Sadeliğin Getirdiği Özen ‘Beyaz’

Amerikan mutfak tarzında sıklıkla karşımıza çıkan beyaz mutfağınızı temiz ve minimal göstermeye yardımcı renklerden biridir. Mutfakta kullanışlı bir renk olmasıyla tercih edilen beyaz aynı zamanda mutfağınızı olduğundan geniş gösterebilir. Farklı renkteki dekorasyon ürünleriyle de beyaz mutfağınızın havasını daha da canlandırabilirsiniz.

Enerjinizi Yükseltecek Neon Renkler

Ev dekorasyonunda yenilikçi ve renkli olmayı sevenler için neon renkler oldukça dikkat çekici. Renkli mutfaklarda önemli bir detay ise renk dengesinin sağlanması için aynı zamanda açık renklere de yer verilmesi gerekiyor. Kırmızı, turuncu,yeşil gibi canlı renklerin kullanımı mutfağınızın enerjisini arttırarak neşeli zamanlar geçirmenize yardımcı olabilir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz