Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Mutfak Halı Dekorasyon Fikirleri 2021

Mutfak Halı Dekorasyon Fikirleri 2021

Mutfak,  lezzetleri yemeklerin hazırlandığı bir alandan çok daha fazla özelliğe sahip bir yaşam alanı günümüzde. Mutfak evin en çok trafik alan odası, dolasıyı ile yemek hazırlığı dışında hem aile bireylerinin hemde eve gelen misafirlerin bir arada zaman geçirdikleri bir oda özelliğine sahip. Bu noktada bu kadar zaman geçirilen bir odanın hem işlevsel hemde görsel bir estetiğe sahip olması elzemdir. Bugün yazımızda bu özel odalara sıcak ve estetik bir hava katan mutfak halı modelleri ve mutfağınız için ilham alabileceğiniz birbirinden şık mutfak halı dekorasyon örnekleri derledik.

Neden bir mutfak halısı kullanmalı?

Bilindiği üzere mutfaklar genelde çok fazla tekstil ürünü barındırmayan odalar, mutfak perdeleri dışında odaya renk ve desen katmanın en zahmetsiz yolu dekoratif mutfak halıları tercih etmektir. Mutfağın büyüklüğü, tarzı ve aldığı doğal ışık mutfak halı seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli unsurlardır. Bir mutfak halı aynı zamanda mutfağın ihtiyacı olan renkleri ve desenleri tek başına karşılayabilecek bir güce sahiptir. Bu noktada mutfak dekorasyonu için farklı renk ve desenleri dahil etmek için bile şık ve dekoratif mutfak halıları tercih edilebilir.

Mutfak için geleneksel desenli halı dekorasyonu
Mutfak için geleneksel desenli halı dekorasyonu

Ses yalıtımı sağlayan mutfak halıları

Özellikle apartman dairelerinde yaşayanlar üst kattan gelen ayak seslerinden fazlasıyla rahatsız olurlar, hele birde üst katta kalabalık bir aile yaşıyorsa bu durum büyük ölçüde probleme dönüşebilir. Halılar bu ses problemini büyük ölçüde ortadan kaldırabilir. Çünkü bir halı tasarımı zemin döşemelerini korurken aynı zamanda bir ses yalıtımı da sağlar.

Bu sayede evde gezinme sırasında aşağı inen ayak sesleri min düzeye iner ve hissedilmez bir hale gelir. Bu noktada mutfak dekorasyonu için tercih edeceğiniz kaliteli ve dekoratif mutfak halıları hem ahşap zemin döşemeleri korur, hemde ses yalıtımı sağlar. Diğer bir açıdan bakarsak soğuk kış aylarında bastığınız zeminin sıcak ve yumuşak olması için büyük bir yardımcıdır. Kısacası halılar sadece ses yalıtımı değil ısı yalıtımı da sağlar. Mutfak halıları aynı zamanda bu odayı çok daha sıcak, davetkar bir görünüme kavuşturur.

Kolay temizlenebilir / Yıkanabilir mutfak halıları

Bakımı kolay mutfak halılarımız ağırlıklı olarak poliakrilik veya polipropilen gibi sentetik elyaftan yapılır. Bu, halıların anında temizlenebilmesi avantajına sahiptir. Hafif kirlenme, derhal kullanıldığında bir bez ve suyla kolayca silinebilir. Ancak daha inatçı kirlerin, agresif halı temizleyicileri kullanmak zorunda kalmadan çıkarılması kolaydır.

Dökülen şarabın, sakız artıklarının veya kahve lekelerinin nasıl çıkarılacağını kılavuzumuzda bulabilirsiniz . Özellikle 30 ° C de yıkanabilen halılar , yenilikçi mutfak halı modelleri 2020 – 2021 arasından tarzınıza uygun birini mutfağa da koyabilirsiniz.

Mutfak halısı mı, mutfak elemanı mı?

Mutfak halısı seçerken hangi halı tipini seçmeniz gerektiği mutfağınızın şekline ve yerine göre değişir.  Büyük mutfaklarda dekoratif halılar mutfağın ortasına yerleştirilebilir, aynısı zıt mutfak adasına sahip bir mini mutfak için de geçerlidir. Tüm renk, desen ve stillerden geniş bir mutfak için sınırsız seçenek bulabilirsiniz.  Mutfak halıları yemek odası içinde idealdir. Bir yandan döşemeyi korumak, diğer yandan mutfağın geri kalanının bu alanını optik olarak sınırlandırmak için çok idealdir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz