Dekorasyon Blog Arama

Mutfak İçin En İyi Tezgah Malzemesi ve Özellikleri

Mermer tezgah modelleri

Mutfak bir evin iş merkezi görevini görür, mutfak tezgahı ise bu merkezin vazgeçilmez kısmıdır. Hem kullanım açısından hemde mutfağın tarzını desteklemesi açısından tezgah seçimi yaparken seçici olmak uzun vadede akıllıca bir yoldur. Genelde yeni mutfak dekorasyonu yapmak isteyenlerin aklında ki ilk soru mutfak için en iyi tezgah malzemesi nedir? sorusudur. Günümüzde her tarz mutfak için tercih edilebilecek bir çok farklı mutfak tezgah çeşidi vardır. Yazımızda mutfak için doğru tezgah nasıl seçilir, en dayanıklı mutfak tezgahları neler gibi merak edilen soruların yanıtlarını detayları ile bulabilirsiniz.

Mutfak İçin En İyi Tezgah Malzemesi ve Özellikleri

Bir mutfak tezgahı seçerken görünümü ve tarzı dışında malzemesi yani dayanıklılığı baz alınmalıdır. Daha sonra ise tarzınıza, zevkinize ve bütçenize uygun olması gibi unsurlara dikkat edebilirsiniz. Fakat öncelik her zaman dayanıklılık olmalıdır. Özellikle yoğun çalışılan mutfaklarda tezgah seçimi çok önemli bir noktadır. Bu tarz mutfaklarda kolay yıpranmayan, çizilmeyen, çizik ve lekeleri belli etmeyecek tarzda dayanıklı malzemeden üretilen mutfak tezgahları tercih edilmelidir.

Unutmayın ki her tezgah malzemesinin artıları ve eksileri vardır ve bu özellikleri de satış fiyatlarını etkiler. Dolayısı ile hem mutfağınıza hemde bütçenize uygun doğru mutfak tezgahı seçimi yapmak için günümüz mutfaklarında kullanılan en popüler mutfak tezgah çeşitleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Yazımızın devamında dünya mutfaklarında kullanılan birbirinden farklı özelliklere sahip en iyi tezgah çeşitlerini ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Kuvars tezgahlar

Kuvars tezgah modelleri

Kuvars tezgah modelleri

Kuvars muhtemelen mutfak tezgahı için en güzel ve en dayanıklı malzemedir. Kuvars çok çeşitli renklerde gelir ve kolay kolay lekelenmez veya çizilmez. Kuvars tezgah tipi ve rengine bağlı olarak metre kare başı farklı fiyatlarda satışa sunulabilir. Kuvars tezgahlar özellikle yoğun tempoda iş yapılan mutfaklar için mükemmel bir seçim olacaktır.

Granit tezgahlar

Granit tezgah modelleri

Granit tezgah modelleri

Kuvars kadar dayanıklı, uzun ömürlü bir tezgah varsa oda granit tezgah modellerdir. Kuvars gibi granit tezgahlarda yoğun çalışılan mutfak tipleri için ideal bir seçimdir. Kaliteli bir granit tezgah lekelenmez ya da çizilmez ve yiyeceklerde bulunabilecek ısıya ve asitli korozyona karşı dayanıklıdır. Aynı kuvars gibi granit, çok çeşitli renkte gelir ve düzenli aralıklarla bakım yapılması gerekebilir, ancak  temizlenmesi kolaydır. Granit mutfak tezgahı modelleri metre kare başı fiyatlandırılır.

Masif ahşap tezgahlar

Masif ahşap tezgahlar

Masif ahşap tezgahlar

Daha az yemek yapılan bir mutfağa sahipseniz ve rustik görünümü seviyorsanız , masif ahşap tezgah sizin için en iyi seçimdir. Geri kazanılmış ahşap tezgah, mutfağınızı çevre dostu yapacaktır ve metrekare başına maliyet, granit tezgahınkinden biraz daha düşük olacaktır. Ancak, uzun süre kullanabilmek için dikkatli çalışma ile daha fazla bakım gerektirecektir.

Ahşap tezgahlar

Ahşap mutfak tezgah modelleri

Ahşap mutfak tezgah modelleri

Kır evi tarzında sıcaklık yayan kır tarzı mutfaktan hoşlanıyorsanız, ahşap tezgahı harika bir seçenek. Ahşap tezgah, mutfağın sıcak, rahat ve zarif görünmesini sağlar. Bununla birlikte, özellikle de suyun kullanılacağı alanların yakınında, örneğin lavabo alanı gibi, sıkça bakım yapılması gerekebilir. Ahşap ayrıca kolayca çizilebilir ve boyanabilir ve bu nedenle kusursuz bir doğal görünüm sağlamak için sık sık ve profesyonelce temizlenmesi ve cilalanması tavsiye edilir. Ahşap tezgahların maliyeti, kullanılan ahşabın türüne bağlı olarak metrekare başına değişkenlik gösterecektir.

Paslanmaz çelik tezgahlar

Paslanmaz çelik tezgah modelleri

Paslanmaz çelik tezgah modelleri

Paslanmaz çelik yoğun bir mutfak için başka bir seçenek. Endüstriyel mutfaklarda en popüler seçenektir ayrıca bakıma ihtiyaç duymaz. Paslanmaz çelik aşındırmaz ve bakteriyel çoğalmalara karşı dirençlidir, mutfaklar için mükemmel bir seçimdir. Paslanmaz çelik tezgah, metrekare başına fiyatlandırılır.

Mermer tezgahlar

Mermer tezgah modelleri

Mermer tezgah modelleri

Mermer tezgahlar, en basit mutfağın bile lüks görünmesini sağlayabilir ve dayanıklıdır. Mermer, mutfağı daha geniş ve aydınlatılmış kılan doğuştan gelen güzelliğe ve yansıtıcı özelliğe sahiptir. Mermerler de birkaç çeşit halinde gelir, ancak kaliteli bir mermeri mutfağa dahil etmek için hatırı sayılır bir parayı gözden çıkarmak gerekebilir. Mermer gözeneklidir ve bu nedenle sıvıları çok hızlı bir şekilde emer. Sızıntılardan korunmalıdır, rengi ve kiri emerek rengini değiştirebilir. Mermerin parlaklığını korumak için düzenli olarak temizlenmesi ve cilalanması gerekir.

Laminat tezgahlar

Laminat tezgah modelleri

Laminat tezgah modelleri

Laminat tezgahı, hızlı montaj ve çok çeşitli seçenekler sayesinde bugünlerde oldukça popülerdir. Laminat tezgahı çok ekonomiktir bütçenizi yormaz. Laminatlar, pişirme türünün çoğunlukla ateşsiz olduğu ekonomik bir mutfak için harika bir fikirdir. Laminat lekelenmez ve kolayca temizlenebilir. Ancak laminat tezgahı çizilmeye ve sıcağa dayanıklı değildir. Uzun vadede nemi absorbe edebilir, ancak düşük maliyetli olması hala ekonomik mutfaklar için mükemmel bir seçimdir.

Beton tezgahlar

Beton tezgah modelleri

Beton tezgah modelleri

Beton tezgah için en katı seçeneklerden biridir ve karmaşıklığa, renklere ve tasarımlara bağlı olarak maliyeti farklılık gösterebilir. Beton tezgahın en iyi kısmı, size benzersiz bir tezgah tasarımı sağlayacak şekilde özelleştirilebilmesidir. Artıları ise, beton, ısıya, lekelenmeye ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Ancak soğuk bir etkiye sahip olması geleneksel mutfaklar için doğru bir seçim olmayabilir.

Cam tezgahlar

Cam tezgah modelleri

Cam tezgah modelleri

Parlak, yansıtıcı bir mutfak istiyorsanız, cam tezgah sizin için doğru  bir seçenek olabilir.. Cam tezgahlar  çeşitli renklerde ve hatta baskılarda sunulmaktadır ve her tarz mutfağa uyum sağlayabilir. Bir cam tezgah kullanımı genel olarak zor değildir, kolay temizlenir ve bakım gerektirmez. Cam tezgahların dezavantajı ise kırılma riskidir. Bu noktada yoğun çalışma gerektiren mutfak tipleri için uygun bir seçenek olmayabilir.

Ucuz Fayans tezgahlar

Fayans tezgah modelleri

Fayans tezgah modelleri

Zeminde kullanılan fayanslar tezgahta çok iyi bir şekilde kullanılabilir, mutfağınızı benzersiz, ekonomik ve sağlam kılar, Fayanslar metrekare başına fiyatlandırılır. Eğer bütçeniz kısıtlıysa, fayans kesinlikle mutfağınız için tezgah malzemesi için ideal bir seçenektir.

Sabuntaşı tezgahlar

Sabuntaşı tezgah modelleri

Sabuntaşı tezgah modelleri

Sabun taşı tezgahlar mutfağınıza rustik ve eski görünümü kazandıran bir tezgah malzemesidir. Sabuntaşı granitten daha yumuşaktır, ısıya dayanıklıdır, ancak sabuntaşının dokusu ve rengi nedeniyle oldukça belirgin olmasa da hızlı çizilebilir. Sabuntaşı tezgahı, maliyet açısından granit ile karşılaştırılabilir ve rustik ambiyansı seven insanlar için popüler bir seçimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu & Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478