Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Mutfak Lavabosu Nasıl Yapıştırılır?

Mutfak Lavabosu Nasıl Yapıştırılır?

Mutfaklarda genel olarak baş gösteren sorunlardan biride düşen mutfak lavabosudur. Bu problem yalnızca eski mutfaklarda değil, yeni yapılan mutfaklarda da yaşanabiliyor. Peki mutfak lavabosu neden düşer? Düşen mutfak lavabosu nasıl yapıştırılır? Mermer neyle yapıştırılır ?  işte en çok merak edilen bu başlıklara yazımızda yer veriyoruz.. Düşen mutfak lavabo yapıştırma yöntemleri ve en iyi mermer yapıştırıcıları.

Eski tip mutfaklarda bu sorun daha fazla yaşanır çünkü bu tip mutfaklarda lavabolar alttan yapıştırmalı şekilde monte edilmiştir. Bu noktada hem uzun süre kullanımdan dolayı, hemde tezgahın montajında tercih edilen yapıştırıcılardan dolayı bu sorun ortaya çıkabiliyor. Özellikle mermer mutfak tezgahlarında bu sorun oldukça yaygındır. Eğer sizde aynı problemi yaşıyor ve düşen mutfak tezgah lavabosu yapıştırma yöntemleri arıyorsanız yazımızın devamında adım adım düşen lavaboyu yapıştırma tekniklerini inceleyebilirsiniz.

Kırılan Lavabo Nasıl Yapıştırılır ?

Eski ve uzun süre güncelleme görmemiş mutfaklarda lavaboda oluşan çatlak, kırık ve düşme gibi bir çok problemle karşılaşılıyor. Hemen aklınıza lavabo nasıl takılır gelebilir. Uzun süre kullanımdan ötürü kaynaklanabilen bu tarz sorunlar aynı zamanda lavabo tezgah montajında tercih edilen yapıştırıcıdan kaynaklı olabilir. Bu noktada montajı yapan ustanın hangi mermer yapıştırıcısı tercih ettiği önemlidir.

Mutfak Lavabosu Nasıl Yapıştırılır
Mutfak Lavabosu Nasıl Yapıştırılır

Eski tip mutfaklarda genel olarak ustalar lavabo montajı yaparken akami adında bir yapıştırıcı tercih ederler. Akami piyasada oldukça bilinen, güçlü bir mermer yapıştırıcısı olarak bilinir. Fakat bu yapıştırıcı uzun vadede ne yazık ki çok başarılı değil. Kısa vadede etkili olmasına karşın, kalıcılığını bir süre sonra kaybeden bir yapıştırıcıdır. Akami ile yapıştırılan lavabolar bir süre sonra lavaboya binen ağırlığı kaldıramaz ve düşme problemi yaşanır. Zaten bu yapıştırıcı genelde mermer ustalarının hem mermer hemde farklı doğal taşları anlık olarak sabitlemek için tercih ettikleri bir yapıştırıcı markasıdır.

Düşen mutfak lavabosu nasıl yapıştırılır?

Öncelikle bu tarz işlere eli yatkın olmayan kişilerin bir ustayla iletişime geçmesi önerilir. Eğer lavabo onarımını siz yapmaya karar verdiyseniz yazımızın devamında yapmanız gerekenleri inceleyebilirsiniz.

1-) Düşen mutfak lavabosunun altını ve mutlaka tezgahla birleştiği alanları bir zımpara kullanarak pürüzsüz hale getirmelisiniz. Hiç bir yapıştırıcı kalıntısı yada mermer kırıntılarının olmamasına dikkat etmeniz, yüzeyi tamamen pürüzsüz hale getirmelisiniz.

2-) Lavabonun ve tezgahla birleşen bölümünün ıslak ve nemli olup olmadığını kontrol edin. Islak yada nemli bölgelere uygulayacağınız yapıştırıcı bir süre sonra etkisini kaybedecek ve bu sorunla tekrar karşılaşacaksınız. Eğer bu bölümlerde ıslaklık gözlemlerseniz hemen bir kuru bez ile güzelce silip, gerekiyorsa bir saç kurutma makinesi ile bu bölgeleri kurutun.

3-) Düşen mutfak tezgah lavabosunu temizledikten sonra ve kuruluğundan emin olduktan sonra artık yapıştırma aşamasına geçebilirsiniz. Fakat bu aşamada önemli olan bir nokta ise kırılan yada çatlayan lavaboyu bir duvara dayamak yerine, düz bir zemine ters şekilde yerleştirebilirsiniz. Zemine çeşitli örtüler yada gazete kağıtları sererek zeminin çizilmesini önleyebilirsiniz.

4-) Bu aşamada tezgahı yada lavaboyu yapıştırmak için güçlü bir yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak. Akami kullanmak yerine size önerimiz güçlü bir silikon yapıştırıcı tercih etmeniz olacaktır. Silikon yapıştırıcılar hem çok güçlüdür, hemde uzun vadede asla sıkıntı yaşatmazlar. İnternet üzerinde küçük bir araştırma yapabilirsiniz bu konuda, yada bir hırdavatçı ile görüşüp önerdiği bir yapıştırıcı satın alabilirsiniz. Mermer tezgahlarda oluşan kırılma, düşme yada çatlama gibi sorunlar için güçlü bir mermer silikonu kullanarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

5-)  Yapıştırıcıyı satın aldıktan sonra, silikon tabancasına yerleştirin ve hem düşen lavabonun kenarlarına, hemde lavabonun tezgahla birleşeceği bölümlerine şeritler halinde uygulayın. Bu noktada size önerimiz soğuk silikon yerine sıcak silikon uygulamanız olacaktır.

6-) Silikonu bu bölgelere sıktıktan sonra hemen, kurutmadan tezgaha sabitleyin. Yapıştırma aşamasında sonra genel olarak 5-6 saat beklemeniz önerilir, fakat bizim önerimiz mümkünse o gün lavaboyu su ile temas ettirmeyin, bir gün kadar bekletin.

Çatlamış, kırılmış mermer tezgahı nasıl yapıştırılır?

Yukarıda düşen mutfak lavabosu yapıştırma konusunda detayları listeledik, çatlamış yada kırılmış mermer yada granit tezgahlar içinde sıladığımız bu işlemleri aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Kaliteli bir mermer silikonu ile sadece mutfak tezgahını değil, banyo, tuvalet yada evin diğer bölümlerinde yer alan zarar görmüş doğal taşları rahatça yapıştırabilirsiniz.

Uzun süreli kullanımdan dolayı mermer yada granit tezgah üzerinde çürümeler görmeye başlarsınız mutlaka en kısa sürede mutfak tezgahınızı yenilemeyi düşünün. Gerekiyorsa önce bir mermer ustasıyla görüşüp bu sorun için farklı öneriler alabilirsiniz. Fakat bu tarz çürümeye başlamış bölümler sağlık açısından oldukça zararlıdır. Söz konusu mutfak olunca çok daha titiz davranmak gerekir. Ayrıca yine uzun süre kullanımdan ötürü oluşan çatlak yada kırıklar mutfak dolaplarına zarar vereceğinden dolayı zamanında müdahale etmeniz gerekir. Uzun vadede bu küçük çatlaklar cebinizden ciddi paraların çıkmasına neden olabilir.

Mermer Altı Çelik Lavabo Yapıştırma

Mutfak tezgahı yapıştırma konusunu incelemeden önce mermer ve granit mutfak tezgahları için etkili bir çok farklı yapıştırıcı bulunuyor. Bu noktada küçük bir araştırma ile alanında öne çıkan mermer ve taş yapıştırıcıları karşınıza çıkacaktır. Fakat bu konuda öneriye ihtiyacınız varsa, sizler için piyasada ki en bilinen ve kaliteli mermer yapıştırıcıları ve fiyatları yazımızın devamında listeledik.

Granit mermer yapıştırıcı : 250 gr   (12 TL)  / 500 gr  (18 TL) / 1000 gr (28 TL) olarak satılan oldukça bilinen ve güçlü bir yapıştırıcıdır.

Akfix G400  granit ve mermer yapıştırıcı : 1000gr olarak satılan etkili bir yapıştırıcıdır, 28TL – 30TL arasında bir fiyata sahiptir.

Pattex mermer ve taş yapıştırıcı : Güçlü yapıştırıcılar arasında yer alan Pattex, 250gr 28 TL, 1200gr fiyatı ise yaklaşık 50 TL fiyata sahip.

Evye yapıştırıcı oldukça sağlam bir yapıştırıcıdır. Evinizde mermer evye yapıştırıcısı kullanmak işinizi oldukça kolaylatacaktır. Evye yapıştırma silikonu diye satın alabilirsiniz. Ayrıca n11 gibi yerlerden dayson firmasının ürünlerini alabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz