Dekorasyon Blog Arama

Mutfak Nasıl Boyanır?

duvar boyama teknikleri

Mutfağı boyamak, çok ihtiyaç duyulan bir ışıltıyı geri getirmeye yardımcı olacaktır. Bazı açılardan, mutfağın boyanması, yatak odalarının veya oturma odalarının boyanmasından daha kolay bir projedir çünkü duvar alanı miktarı sınırlı olma eğilimindedir. Bir mutfağın duvar alanının çoğuna taban dolapları, duvar dolapları hakimdir. Mobilyasız bir mutfak için duvarları bir rulo veya boya püskürtücü ile boyamalısınız. Pencere ve kapı kaplaması için daima bir fırça kullanmalısınız. Mobilyalı bir mutfak için geniş duvar genişliğinde bir rulo ile dolaplar gibi küçük şeritler için bir fırça kullanmalısınız. Doğru yaptığınız takdirde mutfağınızın dekorasyon yöntemi de mükemmel olacaktır.

duvar boyama teknikleri

İhtiyacınız Olacak Araçlar Ve Malzemeler:

 -İç akrilik-lateks boya

 -Astar boya

 -2 1/2-inç boya fırçası

 -Rulo çerçeve ve rulo kapak

 -Boya tepsisi ve astarı

 -Tuval bırakma bezi

 -Maskeleme filmi

 -Boyacı bandı

 -TSP (tri-sodyum fosfat)

 -Rastgele yörünge zımpara ve değişen irmik zımpara kağıdı

 -Toz maskesi veya gaz maskesi

 -Tack bez

 -Mağaza vakumu

 -Yumuşak, temiz pamuklu bezler

boya nasıl yapılır

1- Mutfak Boya Rengi Seçin

 Mutfak boya renklerinizi akıllıca ve özenle seçmek isteyeceksinizdir. En iyi mutfak renkleri yüksek görsel etkiye sahip olduğundan yiyecek ve yemek fikrine uyum sağlama eğilimindedir.

duvar boyama

 2- En İyi Boya Kaplamasını Seçin

 Boya sonlandırmalarını bir boya fanındaki renk spektrumu gibi düşünmelisiniz. Bununla birlikte, bu durumda, spektrum renkler değil, parlaklık tonlarıdır. Bir uçta mat (düz, parlak olmayan) ve diğer uçta yüksek parlaklık (çok parlak, yüzünüzü neredeyse görebilirsiniz). Mutfak için en iyi boya hangisi? Saten ve yarı parlaklık favoriler olma eğilimindedir, ancak nadiren mat tavsiye edilir, çünkü temizlenmesi zordur ve nem boncukları çizgilere neden olabilirler.

 3- Boyanacak Alanı Belirleyin

mutfak duvar boyama

 Ne kadar boya alacağınızı öğrenmek için duvarlarınızın kare görüntülerini alınız. Genellikle yeni bir inşaat mutfağında alan alçıpan dışında her şeyden yoksun olacaktır. Oda yüksekliğini oda uzunluğuna çarparak her duvarın kare görüntüsünü hesaplayabilirsiniz. Sonra toplamı almak için tüm duvarları toplayınız.

 4- Boyanacak Tüm Yüzeyleri Temizleyin

 Taze alçıpan ile boş bir odayla uğraşmadıysanız, mutfak duvarlarının çok fazla temizlenmesi gerekir. Fırın ve tezgâhların üzerindeki, etrafındaki alanların ılık su ve TSP (tri-sodyum fosfat) ile temizleyebilirsiniz. Kapı kaplaması da genellikle TSP temizliğinden de yararlanabilir. Süpürgeliklerin üst kısımlarındaki toz, örümcek ağlarını, diğer döşemeleri vakum ve nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

 5- Maske Ve Kapak

 Tamamlanmış zemini olmayan boş oda için maskeleme ve kaplama gerekmeyecektir. Alt zemindeki boya damlacıkları daha sonra zemin kaplamasıyla kaplanacaktır. Boya püskürtme cihazı kullanıyorsanız boya sisinin taşınmasını önlemek için plastikleri kapıların üzerine bitişik odalara sürüklediğinizden emin olunuz. Bitmiş oda için duvarları boyamadan önce kaplamaya maskeleme bandı uygulamalısınız. Yere bir tuval damla bezi döşemelisiniz. Dolaplar, cihazlar ve masalar gibi büyük nesneleri plastik kaplama veya maskeleme filmi ile örtmelisiniz.

 6- Astar Uygulayın​​​​​

mutfak boyama

 Bir yüzey zaten boyanmışsa ve boya iyi temiz durumda ise, astarlamaya gerek olmayacaktır. Boyanmamış alçıpan, çıplak ahşap ve kötü halde boyalı yüzeyler astarlanmalıdır. Astarı rulo ile geniş alanlara ve fırça ile rulo genişliğini alacak kadar küçük alanlara uygulamalısınız.

 7- Geniş Alanları Yuvarlayın

 Hangi alanların silindiri alacak kadar geniş olduğunu belirlemelisiniz. Tepsiye az miktarda boya dökün, silindir kapağını ıslatın, ardından fazlalığı iyice yuvarlayın. Duvarın bu geniş alanlarını yaklaşık 4 fit x 4 fit bölümleri kaplayan bir W deseninde yuvarlamalısınız. Silindiri boyacı bandının yaklaşık bir veya iki inçine getirmelisiniz.

 8- Boya Fırçası

 Boyanın yaklaşık iki saat kurumasını beklemelisiniz. Boya fırçasını boya kutusuna daldırınız ve silindirin ulaşamadığı alanları manüel olarak boyamalısınız. Boyayı minimum düzeyde uygulayarak ve yeniden fırçalayarak damlamalardan kaçınmalısınız. Birkaç dakikadan fazla bir süre önce boyanmış alanlar muhtemelen zaten filme çekilecek. Bu nedenle, yeniden fırçalamayı sadece yakın zamanda boyanmış alanlara sınırlayın.

 9- Ek Katlar Uygulayın

 Boya renkleri iki hatta üç kat halinde uygulanarak derinleşecektir ve tam potansiyellerine ulaşacaktır. Boyayı en az birkaç saat kurumaya bırakmalısınız, daha sonra boyayı tekrar yuvarlamalısınız ve yeniden fırçalamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Rengarenk Mutfaklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478