Mutfak Tezgahı Tavsiyeleri ve Dayanıklı Tezgahlar | Ev Dekorasyonu

Mutfak Tezgahı Tavsiyeleri ve Dayanıklı Tezgahlar

Mutfak gibi yoğun iş temposuna sahip bir alanda çalışma alanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve dayanıklılığı önemli bir konudur. Mutfak tezgahı bir mutfağın iş merkezidir ve tezgah malzemesinin tarzı, rengi kadar önemli bir şey varsa oda üretim malzemesidir. Peki mutfak için en dayanıklı tezgah çeşitleri hangileri? Yazımızın devamında mutfağını yenilemek isteyenler için mutfak tezgahı tavsiyeleri, dünya mutfaklarında en çok kullanılan dayanıklı tezgah çeşitleri ve özelliklerine yer veriyoruz.

Söz konusu mutfak dekorasyonu olunca bir çok farklı tezgah çeşidi arasından doğru seçimi yapmak her zaman kolay olmayabilir. Bu noktada yeni bir mutfak tezgahı bakarken hem bütçenize uygun, hemde uzun yıllar kullanabileceğiniz, dayanıklı ve bakımı kolay bir malzemeye odaklanmanız gerekir. İşte en çok kullanılan, kaliteli ve dayanıklı 2020 mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri..

Mutfak Tezgahı Tavsiyeleri ve En Dayanıklı Tezgahlar

Mutfağınız için yeni bir tezgah seçimi yaparken odak noktanız her zaman tezgah malzemesi olmalıdır. Bu malzeme hem mutfağınızın tarzına uygun olmalı hemde yoğun çalışma temposuna dayanabilen güçlü bir yapıya sahip olmalıdır. Bu noktada önünüzde kuvars, granit ve mermer gibi dayanıklı ve kaliteli mutfak tezgah çeşitleri çıkacak. Fakat bu tezgah tiplerinin malzeme özelliklerini bilmeniz daha rahat ve doğru bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Mermer mutfak tezgahları

Mermer mutfak tezgahları

Mermer mutfak tezgahları

Mermerin kullanıldığı alanlara lüks ve kaliteli bir hava kazandırdığı tartışılmaz bir gerçek. Aynı zamanda dayanıklı bir malzeme olması onu mutfak tezgah seçimi yaparken listenin başına ekliyor. Fakat her mutfak tezgahının kendine has avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Örneğin mermer kaliteli ve dayanıklı bir malzemedir fakat gözenekli bir yapıya sahip olmasından dolayı sıvıları kolayca emer ve zamanla mermer üzerinde renk değişimleri ve lekeler ortaya çıkmaya başlar. Diğer yandan ağır işçiliği olmasından dolayı oldukça pahalıdır ve düzenli olarak bakım gerektirir.

Kuvars mutfak tezgahları

Kuvars mutfak tezgahlar

Kuvars mutfak tezgahlar

Hem dayanıklı hemde bol renk seçeneğine sahip kaliteli bir mutfak tezgahı arayanlar için kuvars tezgahlar mükemmel bir seçimdir. Kuvars mutfak tezgahları çok yoğun çalışma temposuna sahip mutfaklar için en ideal seçimdir. Bu tezgah çeşidinin en büyük avantajı çizilmeye ve lekeye karşı son derece dayanıklı olmasıdır. Uzun yıllar sorunsuzca kullanacağınız ve bakım gerektirmeyen bir mutfak tezgahı arıyorsanız sizin için en doğru seçenek kuvars tezgahlar.

Granit Mutfak Tezgahları

Granit mutfak tezgahları

Granit mutfak tezgahları

Granit tezgahlar tıpkı kuvars gibi son derece dayanıklı, kolay olay çizilmeyen ve leke tutmayan bir yapıya sahiptir. Eğer kuvars kadar dayanıklı bir mutfak tezgahı varsa o da granit mutfak tezgahları diyebiliriz. Diğer yandan mutfağınızın renk paletine uygun bir çok farklı renkte seçenek sunması onu günümüz mutfakları için hala en  popüler mutfak tezgah modelleri arasında yer almasının başlıca nedenlerinden biri yapıyor.

Paslanmaz çelik mutfak tezgahları

Paslanmaz çelik mutfak tezgahları

Paslanmaz çelik mutfak tezgahları

Listelediğimiz dayanıklı mutfak tezgah çeşitleri arasında bütçe dostu ve uzun ömürlü bir diğer seçenek paslanmaz çelik tezgah modelleridir. Hem dayanıklı hemde uzun ömürlüdür. Diğer yandan modern endüstriyel tarzı mutfaklar içinde tarzı desteklemek adına mükemmel bir seçim olabilir. En büyük avantajı ise paslanmaz çelik tezgah modelleri bakım gerektirmez ve bakterilere karşı oldukça dirençlidir.

[benzer-post id=”2956″]

Sıraladığımız bu mutfak tezgah çeşitleri dayanıklılık ve kalite baz alınarak listelendi, elbette mutfak için bir çok farklı seçenekte yer alıyor. Örneğin listede olmayan fakat son yıllarda popülerleşen ahşap mutfak tezgahları ve laminat tezgahları değerlendirebilirsiniz. Ahşap uzun ömürlü bir malzemedir fakat kolay yıpranabilir, çizilebilir ve hasar görebilir olduğundan çok dikkatli ve titiz kullanılmalıdır. Diğer yandan ahşap tezgahlar belirli aralıklarla temizlik ve cila  uygulamasına ihtiyaç duyar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mutfak İçin En İyi Tezgah Malzemesi ve Özellikleri başlıklı makalemizde dayanıklı mutfak tezgah türleri, mutfak tezgah çeşitleri ve mutfak tezgah çeşitleri ve fiyatları 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.