Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Mutfak Tezgahı Tavsiyeleri ve Dayanıklı Tezgahlar

Mutfak Tezgahı Tavsiyeleri ve Dayanıklı Tezgahlar

“Mutfak tezgahı tavsiye ettiğimiz bütün tasarımları tek tek inceleyip kompozit tezgah ve ahşap görünümlü mutfak tezgahlarına kadar bütün en kullanışlı mutfak tezgahlarını tek tek incelemekteyiz, iyi okumalar dileriz.”

Mutfak gibi yoğun iş temposuna sahip bir alanda çalışma alanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve dayanıklılığı önemli bir konudur. Mutfak tezgahı bir mutfağın iş merkezidir ve tezgah malzemesinin tarzı, rengi kadar önemli bir şey varsa oda üretim malzemesidir. Peki mutfak için en dayanıklı tezgah çeşitleri hangileri? 

En Kullanışlı Mutfak Tezgahı Tavsiyelerimiz

Yazımızın devamında mutfağını yenilemek isteyenler için mutfak tezgahı tavsiyeleri, dünya mutfaklarında en çok kullanılan dayanıklı tezgah çeşitleri ve özelliklerine yer veriyoruz.

Söz konusu mutfak dekorasyonu olunca bir çok farklı tezgah çeşidi arasından doğru seçimi yapmak her zaman kolay olmayabilir. Bu noktada yeni bir mutfak tezgahı bakarken hem bütçenize uygun, hemde uzun yıllar kullanabileceğiniz, dayanıklı ve bakımı kolay bir malzemeye odaklanmanız gerekir. İşte en çok kullanılan, kaliteli ve dayanıklı 2020 mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri..

    Mutfağınız için yeni bir tezgah seçimi yaparken odak noktanız her zaman tezgah malzemesi olmalıdır. Bu malzeme hem mutfağınızın tarzına uygun olmalı hemde yoğun çalışma temposuna dayanabilen güçlü bir yapıya sahip olmalıdır. Bu noktada önünüzde kuvars, granit ve mermer gibi dayanıklı ve kaliteli mutfak tezgah çeşitleri çıkacak. Fakat bu tezgah tiplerinin malzeme özelliklerini bilmeniz daha rahat ve doğru bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Mermer mutfak tezgahları

Mermer mutfak tezgahları
Mermer mutfak tezgahları

Mermerin kullanıldığı alanlara lüks ve kaliteli bir hava kazandırdığı tartışılmaz bir gerçek. Aynı zamanda dayanıklı bir malzeme olması onu mutfak tezgah seçimi yaparken listenin başına ekliyor. Fakat her mutfak tezgahının kendine has avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Örneğin mermer kaliteli ve dayanıklı bir malzemedir fakat gözenekli bir yapıya sahip olmasından dolayı sıvıları kolayca emer ve zamanla mermer üzerinde renk değişimleri ve lekeler ortaya çıkmaya başlar. Diğer yandan ağır işçiliği olmasından dolayı oldukça pahalıdır ve düzenli olarak bakım gerektirir.

Kuvars mutfak tezgahları

Kuvars mutfak tezgahlar
Kuvars mutfak tezgahlar

Hem dayanıklı hemde bol renk seçeneğine sahip kaliteli bir mutfak tezgahı arayanlar için kuvars tezgahlar mükemmel bir seçimdir. Kuvars mutfak tezgahları çok yoğun çalışma temposuna sahip mutfaklar için en ideal seçimdir. Bu tezgah çeşidinin en büyük avantajı çizilmeye ve lekeye karşı son derece dayanıklı olmasıdır. Uzun yıllar sorunsuzca kullanacağınız ve bakım gerektirmeyen bir mutfak tezgahı arıyorsanız sizin için en doğru seçenek kuvars tezgahlar.

Granit Mutfak Tezgahları

Granit mutfak tezgahları
Granit mutfak tezgahları

Granit tezgahlar tıpkı kuvars gibi son derece dayanıklı, kolay olay çizilmeyen ve leke tutmayan bir yapıya sahiptir. Eğer kuvars kadar dayanıklı bir mutfak tezgahı varsa o da granit mutfak tezgahları diyebiliriz. Diğer yandan mutfağınızın renk paletine uygun bir çok farklı renkte seçenek sunması onu günümüz mutfakları için hala en  popüler mutfak tezgah modelleri arasında yer almasının başlıca nedenlerinden biri yapıyor.

Paslanmaz çelik mutfak tezgahları

Paslanmaz çelik mutfak tezgahları
Paslanmaz çelik mutfak tezgahları

Listelediğimiz dayanıklı mutfak tezgah çeşitleri arasında bütçe dostu ve uzun ömürlü bir diğer seçenek paslanmaz çelik tezgah modelleridir. Hem dayanıklı hemde uzun ömürlüdür. Diğer yandan modern endüstriyel tarzı mutfaklar içinde tarzı desteklemek adına mükemmel bir seçim olabilir. En büyük avantajı ise paslanmaz çelik tezgah modelleri bakım gerektirmez ve bakterilere karşı oldukça dirençlidir.

Sıraladığımız bu mutfak tezgah çeşitleri dayanıklılık ve kalite baz alınarak listelendi, elbette mutfak için bir çok farklı seçenekte yer alıyor. Örneğin listede olmayan fakat son yıllarda popülerleşen ahşap mutfak tezgahları ve laminat tezgahları değerlendirebilirsiniz. Ahşap uzun ömürlü bir malzemedir fakat kolay yıpranabilir, çizilebilir ve hasar görebilir olduğundan çok dikkatli ve titiz kullanılmalıdır. Diğer yandan ahşap tezgahlar belirli aralıklarla temizlik ve cila  uygulamasına ihtiyaç duyar.

Akrilik Mutfak Tezgahları

Modern hayatın içinde çok sık karşımıza çıkan bir malzeme türü var: Akrilik. Modadan, hobi malzemelerine, boyalardan mutfak dolap ve tezgahlarına, mobilyalardan bazı iç mimari unsurlara kadar pek çok farklı alanda kullanılan akrilik yüzeyler neden bu kadar popüler hale geldi biliyor musunuz? 

Aslında taş, kum, cam gibi oldukça farklı ham madde kullanılarak oluşturulduğu akrilik kaplama malzemesinin kullanım alanlarının bu kadar geniş olması bize onun kullanılabilirliği hakkında da fikir veriyor. Estetik kabiliyeti sahip ve üstün performansı ile bizlere;akrilik kaplamalı malzemeler, modern hayatın konforlu ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılayabilen günümüz ürünü olarak karşımızda durmaktadır.Pek çok alanda kullanılan akrilik malzemelerin en popüler yaşam alanı ise şüphesiz ki mutfaklar. Pürüzsüz ve oldukça modern bir şıklık sunan akrilik tezgah ve dolaplar

Akrilik Tezgah

Genellikle pastel beyaz ve krem tonlarında üretilen akrilik mutfak tezgahlarının en önemli özellikleri pürüzsüz ve bütünlüklü estetik görünümleridir. Akrilik tezgahlar estetik olarak hem modern hem minimalist hem çağdaş ve yenilikçi hem de ahşap dolaplarla bir araya geldiğinde rustik ve country mutfak stillerine uyum sağlayabilecek bir tarz gösterirler. Onlara bu uyumlu ve estetik avantajlar kazandıran ana unsur ise tabi ki gözeneksiz yapıları. Gözeneksiz yüzeyleri sayesinde akrilik tezgahlar mutfağınızda oldukça akıcı bir görünüm ve modern bir zarafet oluştururlar.

Temizliğe ve hijyene önem verenler için de akrilik mutfak tezgahlarının yeri ayrıdır.Çünkü akrilik mutfak tezgahlarının yüzeyleri gözeneksiz ve pürüzsüz olduğundan hem hijyeniktir hem de temizlikleri diğer tezgah modellerine ve malzeme türlerine göre çok daha kolay ve pratiktir. Akrilik malzemeden üretilen bir mutfak tezgahı lekelere karşı benzerlerinden çok daha dayanıklıdır ve yalnızca nemli bir sabunlu bez ile silinerek kolaylıkla temizlenebilme özelliğine sahiptirler. Tabi bazı doğal taş ve ahşap yüzeylerde leke yapan limon gibi asidik sıvılar ve yağlar akrilik yüzeyler için lekelenme riski oluşturmaz ki bu da mutfak dekorasyonları için oldukça önemli bir özellik olarak bu ürünü en yukarılara taşımaktadır.

Akrilik Tezgah

En iyi Mutfak Tezgahları

Bu yazımızda mutfak tezgahları için en çok tercih edilen malzemeler olan granit ve mermerin özelliklerini inceleyip iki malzeme arasında kıyaslama yapacağız. Avantajları, dezavantajları, görsel ve dokusal özelliklerini inceleyeceğimiz granit ve mermer malzemelerin mutfak için önemine değineceğiz.

Granit tezgah ile mermer tezgah arasındaki farkları sıralamak gerekirse; mermer malzeme olarak granite göre daha yumuşak bir malzeme olduğu için zedelenmesi, yaralanması, çizilmesi granit tezgah modellerine göre daha kolaydır. Granit ise çok sert bir malzeme olduğu için mermere göre daha dayanıklı bir malzeme olduğundan daha uzun ömürlüdür. Mermer tezgah çok çabuk leke tutup, çok çabuk çizilirken granit tezgah ise kolay kolay leke tutmaz ve çizilmez. Mermer düz bir görünüme sahipken granit kristalli ve tanecikli bir yapıya sahip olduğu için daha zarif ve daha estetik bir görünüme sahiptir. Mermer mi daha sağlam granit mi diye düşünenler için granit malzemenin çizilmez derece de sert bir malzeme olduğunu, magmatik yapıda biriken kristallerden meydana gelmesi ve yüksek ısıya dayanıklı olmasından dolayı granitin daha sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Ev dekorasyonlarında daha uzun ömürlü olması ve daha sağlıklı olması için mutfak tezgahı mermer  yerine granit tercih edilmelidir. Eğer bütçeniz yeterli değilse Granit mutfak tezgahı tercih edebilirsiniz. Mermer, granite göre daha yumuşak bir malzeme olsa çok uzun yıllar mutfağınıza zarafet katacak ve dekorasyonun ışıltısını koruyacak bir malzemedir.  

Akrilik Tezgah

 Granit mermer metrekare fiyatları ise iki malzemenin fiyatları arasında bir yelpaze içinde yer alır. Granit mermer; doğada mermer ile granit tabakaları arasında yer alan ve başkalaşımını tamamlamamış olan bir malzemedir. Malzeme olarak hem granit hem de mermer özeliği gösterdiği için ne çok sert ne de çok yumuşak olma özelliğine sahiptir. Fiyatının uygun olması nedeni ile de granit mutfak tezgahı yerine granit mermer mutfak tezgahı tercih edilebilir. 

Granit ve mermer çeşitleri kendi arasında kalitelerine göre sınıflara ayrılır. Granit; yaylak, spahi, platino, african red, amerolla gold, santiago red, sardo, balaban gree, capao banito, cafe bahia, multicolor red, giallo california, giallo nostro, raw silk, blue eyes, blue pearl classic modellere ayrılmaktadır. Bu modeller en çok tercih edilen granit modelleri olduğu gibi bu modellerin dışında da çok sayıda granit modeli yer almaktadır. Mermer çeşitleri de kalitelerine göre farklı sınıflara ayrılır. Afyon beyazı ve grisi, akşehir siyahı, beyaz traverten, Bilecik kırmızısı ve beyazı, Elazığ vişnesi, harmankaya, Uşak beyazı, Sivrihisar beji gibi çıkarıldığı bölgeye ve damarına göre adlandırılır. 

Akrilik Tezgah

Mermerit Tezgah Kullanışlı mı?

Eskiden, üretim teknolojileri bu kadar gelişmemişken tezgah gibi dekorasyon üniteleri tek bir malzemenin farklı yöntemler kullanılarak şekillendirilmesi ile oluşturulurdu. Ahşabın farklı türleri ve farklı kalitede ağaç parçaları kesilerek, bir araya getirilerek ve basınç uygulanarak ahşap tezgahlar imal edilir, mermer gibi doğal taşlardan oluşan malzemeler de yine farklı kesme ve şekillendirme işlemleri sonrasında mutfaklarımızda tezgah olarak kullanılırdı. Ancak teknoloji ve endüstriyel tasarımın gelişmesi ile birlikte kompozit adı verilen malzeme çeşitleri de hem üretim ve şekillendirme kolaylığı dolayısıyla, hem de daha ekonomik oldukları için öne çıkmaya başladılar. Kompozit malzemeler, özünde iki ya da daha fazla ham madenin farklı teknikler kullanılarak bir araya getirilmesi ile imal edilen karma malzemeler anlamına geliyor. Yani farklı taşların kullanılarak bir araya getirildiği tezgahlar da, kimyasal bileşenlerle ahşap, polyester, mermer ve hatta kağıt gibi ham maddelerin birleştirilerek üretildiği tezgahlar da kompozit tezgahlar grubuna giriyor. Mermerit tezgahlar da kompozit tezgah türlerinden yalnızca bir tanesi. 

Mermeritin oluşumu polyester ve mermerin plaka olarak kullanılamayan kısımlarının oluşturduğu mermer tozu karışımı ile meydana geliyor. Tekstil sektöründen mobilya ve iç mimari donanımlara kadar çoğu alanda kullanılan ve lifli bir madde olan, petrol ve kömürün işlenmesi ile meydana getirilen polyester malzemenin kolay şekillendirilebilir, ekonomik ve pratik olması mermer tozunun dayanıklılığı ve şıklığı birleşin de ortaya bir hayli sağlam, sert ve modern bir tezgah tasarımı çıkıyor.

Mermerden üretilen mutfak tezgahlarında bildiğiniz gibi limon, sirke vb. gibi asidik ürünlerin tezgah ile teması sonucu lekeler oluşur çünkü mermer aside tepki veren bir doğal taştır. Mermerit tezgahlarda ise bu tarz lekeler oluşmaz, gözeneksiz yapısı sayesinde bakterilere karşı korunaklı bir yüzey oluşturur ve temizliği de diğer tezgah türlerine göre çok daha basittir. Polyesterin en önemli özelliklerinden biri de bakım istememesi olduğu için mermerit de yıllarca bir bakıma ihtiyaç duymadan ilk günkü yeni görünümü koruyabilen bir tezgah modelidir. Ayrıca tabii ki suya dayanıklıdır ve bu yüzden mutfakların yanı sıra banyolarda da sıklıkla kullanılır.

Akrilik Tezgah

Granit Tezgahlar

Mutfak içinde yer alan tezgahlar için sert bir malzeme olan granit tercih edilmelidir. Granit malzeme farklı renklere, dokulara sahip bir malzeme olmasının yanında kolay kolay çizilmeyen, kırılmayan ve leke tutmayan bir malzeme olarak mutfağın dekoratif görüntüsünün bozulmasını önleyen, zarafeti  ve ışıltısı ile mutfağa renk katan bir malzemedir. Bu nedenle mutfaklarda bütçeler çerçevesinde granit kullanılması avantaj sağlar. 

Akrilik Tezgah

Kabaran Mutfak Tezgahı

Kabarmalar için firmalar geneli sizleri suçlamaktadır.Kullanımdan kaynaklıdır deyip işin içinden çıkmaya çalışıyorlar.Bu yüzden asla peşin iş yapmayın.Hatta bunu zamana yayın ki tezgahınızın kullanışlı olup olmadığı bu sürede kendini ortaya koyar.Her firma bir değil tabi, alanında iyi iş yapan firmalar var.Kabaran mutfak tezgahları için yapmanız gereken firmayı arayıp değişimini talep etmek.Bunun dışında yapılabilecek başka bir şey yoktur.

Ahşap Mutfak Tezgahları

Ahşap Mutfak Tezgahı

Masif bir ahşap görünümlü mutfak tezgahı ilk kez işleme girdikten ve devam eden bakımdan sonra, yüzeyin nemli bir bezle ve hafif bir deterjanla silinmesinden daha fazla bir şeye gereksinim duymaz.

Daha ciddi temizlik söz konusu olduğunda, granit tezgahlarda, gres ve kiri temizlemek için genellikle ağır iş taşı ve yağ giderici gerekecektir. Granit tezgahlar için taşlar ve yağ gidericiler yaygın olarak mevcuttur ve tezgahınızın nispeten hızlı bir şekilde harika görünmesine yardımcı olacaktır. ancak ahşap görünümlü mutfak tezgahı da buna gerek yoktur.

Dökülme ve ihmal yüzünden bir granit tezgah lekelenince, daha yorucu bir işlem gerekir. Lekeleri granitten çıkarmak için polisil denilen etkili bir kil temizleme tozu kullanılır. Genellikle, polisil kullanmak granitinizin yüzeyini matlaştıracak ve parlaklığı geri kazanmak için cila işlemine para harcamanız gerekecektir. Zaman zaman, bazı granit tezgahların tekrar tekrar cilalanması gerekecektir. Tezgahınızın üreticisi, granitinizin cilalanması gerekip gerekmediğini size bildirecek ve eğer gerekiyorsa, size en iyi ürünü ve ne sıklıkta sürecin tekrarlanması gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Masif tezgahlarda ise, dökülmeleri olabildiğince çabuk silmek yeterlidir. Granit tezgahınızda olduğu gibi sıcak tava veya tencereleri temas ettirmemek önemlidir.

Dolayısıyla, granit tezgah bakım şartlarına baktığınızda, masif ahşap tezgahların temizlik ve bakımı için ekstra bir çaba gerekmediği anlaşılmaktadır.

Masif bir ahşap tezgah seçtiğinizde, yalnızca sessiz, sıcak bir tezgah çözümü elde etmez, granitten daha az bakım gerektiren bir çözüm elde edersiniz. Ahşap, granitten daha sessizdir. Çünkü daha az yoğun ve daha az serttir. Bunun anlamı, yüzeyine bir şeyler temas ettiğinde, sesi mermer veya granit gibi yansıtmaktan ziyade sesi emmesidir.

Masif ahşap, piyasadaki diğer yüzeylerin hemen hemen hepsinden daha sıcak bir seçenektir. Seçtiğiniz ahşabın cinsi, rengi veya kalitesi ne olursa olsun, ahşap mutfak tezgahı doğal bir sıcaklığı olan malzemedir. 

Bakım söz konusu olduğunda, ahşabınızı iyi yağlanmış halde tutuyorsanız, yüksek kalitede, gıda dostu bir yağ ile, düzenli bakım gereksiniminizin olmayacağını göreceksiniz. Nemli bir bez ve biraz deterjandan başka bir ihtiyacınız yoktur.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz