Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Mutfak Zemin Kaplama Seçenekleri ve Özellikleri

Mutfak Zemin Kaplama Seçenekleri ve Özellikleri

“mutfak yer döşemesi,mutfak zemin fayans,mutfak yer döşemesi nasıl olmalı”

Mutfak dekorasyonu esnasında genelde en kararsız kalınan konuların başında zemin kaplaması gelir. Geçtiğimiz yıllara bakacak olursak mutfakta hangi döşemenin kullanılacağı sorusunun cevabı oldukça netti, fayans. Fayanslar özellikle suyun temas edebileceği alanlar için dayanıklı ve doğru bir seçimdir, ancak zaman değişiyor ve mutfak zemin kaplama seçenekleri bir hayli genişlemiş durumda.

Yazımızda bugün mutfak zemini için tercih edebileceğiniz döşeme seçeneklerine yer veriyoruz. Zemin kaplaması için tercih edilecek her bir kaplama malzemesinin kendine has avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamak gerekir. Bu noktada mutfak yer döşemesi seçerken hem mutfağın dekorasyon tarzı, hem bütçe hemde ürün çeşitliliği göz önünde tutulmalıdır. İşte mutfak yer kaplama seçenekleri ve özellikleri..

Mutfak Zemin Kaplama Çeşitleri

Mutfak zemin kaplama çeşitleri söz konusu ise Ahşaptan doğal taşa ve betondan vinile kadar bir çok farklı seçenek karşınıza çıkabiliyor. Bu noktada seçim yapmak çoğu zaman güçleşebiliyor. Fakat hem bu iş için ayırdığınız bütçeyi, hemde mutfağınızın tarzına en uygun seçeneği göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu noktada dayanıklılık ilk düşünülmesi gereken unsur olmalıdır. Mutfak yer döşemesi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Fayans

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi fayanslar mutfak zemini için klasik fakat doğru bir seçenektir. Hiç şüphe yok ki yer seramikleri  bakımı kolay ve dayanıklı, hijyenik ve ısıya, neme ve tüm temizlik maddelerine karşı dayanıklıdır. Bu yüzden mutfakta seramik zemin tercih etmeniz için bir çok nedeniniz olabilir.. Özellikle ürün çeşidi olarak zengin olması, farklı varyasyon ve özel  tasarım seçeneklerinin olması fayansların günümüzde hala popülerliğini korumasında önemli unsurlardır. Ev zemin kaplama malzemeleri içerisinde en temiz olanıdır.

Mutfak Zemin Kaplama Seçenekleri Fayans
Mutfak Zemin Kaplama Seçenekleri Fayans

Gerçek ahşap

Mutfak zemini için gerçek ahşap kullanmadan önce iyi düşünülmelidir. Çünkü doğal bir kaplama seçeneği olan ahşap diğer seçeneklere göre daha hassastır ve bakım gerektirir. Son yıllarda doğal ahşap zeminler mutfak için oldukça popüler, mutfakta daha sıcak, daha modern ve davetkar görünüm oluşturdukları tartışılmaz bir gerçek. Bu noktada  sadece doğru ahşap seçimi yapılması, profesyonelce döşenmesi gerekir. Ahşap zemin kaplamaları ile mutfakta konforu sağlayabilir ve birçok farklı stil, renk ve şekillerde hayalinizdeki mutfak stiline rahatça sahip olabilirsiniz.

Laminat

Gerçek ahşap görünümünü seviyorsanız ancak bütçeniz bunun için yeterli değilse laminat sizin için en doğru seçenek olabilir. Laminat döşemeler doğal ahşap kaplamalara nazaran büyük ölçüde daha ucuzdur ve iyi yapılırsa, en azından görsel olarak “orijinalden” neredeyse ayırt edilemez. Mutfakta bile laminat sorunsuz bir şekilde kullanılabilir, ancak istenmeyen şişme ve kalıcı hasarları önlemek için mümkünse çok fazla nem ile temas etmemelidir.

PVC / Vinil

Yıllarca mutfaklarda yer döşemesi olarak PVC veya vinil malzemeler tercih edilmiştir. Bunun nedeni ise hızlı ve kolay bir şekilde döşenebilir olması ve en önemlisi ucuz olmasıdır. PVC / Vinil zemin kaplamaları aynı zamanda oldukça dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Diğer avantajları ise : PVC ses yalıtımı sağlar ve doğal taşı olduğu kadar karoları veya ahşabı aldatıcı şekilde gerçek olarak taklit edebilirsiniz. Tasarım seçenekleri oldukça geniştir.

Beton

Beton mutfak zemini açısından modaya uygun endüstriyel tarzda olması gereken gerçek somut görünümdür ancak aynı zamanda diğer modern iç tasarım stillerinde de giderek daha fazla kullanılmaktadır. Hiç şüphe yok ki eklemsiz tasarımı sayesinde, zeminin bakımı kolaydır ve süper hijyeniktir, diğer taraftan gerçekten şık bir görünüme sahiptir.

Doğal Taş

Mutfakta granit, traverten, kayrak veya mermer gibi doğal taşlar çok daha zengin ve lüks bir etki yaratır. Bu doğal taşlar sadece asil bir tezgah olarak değil , aynı zamanda zarif bir zemin kaplaması olarak da kullanılabilir. Görsel olarak, böyle bir zemin seçimi her zaman bir kazançtır ve çeşitli stilleri işlemek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, örneğin mermerin yoğun yapısına ve sertliğine rağmen çok hassas olduğu ve özel özen gerektirdiği belirtilmelidir. Buna ek olarak, yüksek kaliteli bir doğal taş zemin kaplaması oldukça yüksek fiyatlara ulaşabilir.

Mutfak Yer Döşemesi Nasıl Olmalı?

Yer döşeme hakkında hala aklınızda bir fikir oluşmadıysa öncelikle mutfak yer döşemesi fiyatları konumuzu okumanızı tavsiye ederiz böylelikle bütçenize göre karar vermiş olursunuz.

Ayrıca mutfak epoksi zemin kaplama,antre ve mutfak zemin kaplama konularında uzman kandormuzdan bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 3d mutfak zemin kaplama,granit mutfak yer döşemesi,3 boyutlu mutfak yer döşemesi,beyaz mutfak dolabı yer döşemesi,mutfak pvc zemin kaplama konularında bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Yer kaplama çeşitlerinden olan ve bu seninin en çok tercih edilen granit yer döşemesi renkleri hakkında bilgi için yorum kısmına yazabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz