Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Oda Dekorasyon Fikirleri - Kendin Yap

Oda Dekorasyon Fikirleri – Kendin Yap

Yaşam alanlarını kendileri dizayn edip dekore etmek isteyen takipçileri de unutmadık ve onlara bu yazımızda harika görseller ile yardımcı olmaya çalışacağız.Aşağıda paylaştığım bu fotoğrafta odalara kitaplık olabilecek bal peteği şeklinde raflar dizaynını paylaştık.Aslında bunu evlerinizde kırtasiyelerden alınacak sert mukavva kartonlar ile yapabilirsiniz.Güzel bir şekilde keser,istediğiniz çekli vererek dizayn edebilirsiniz.Yok ben çok daha sağlam olsun diyorsanız bir marangoza gidip panel halinde birleştirilecek şeklinde alıp evde birleştirebilirsiniz.Bu sizin tercihinize kalmış tabi…Önemli olan kurgulayacağınız şekiller ve kullanacağınız alan.

Oda dekorasyon fikirleri

Mesela bu üstteki dizaynı ele alarak yorumlayalım.Baştan aşağı renklendirilerek yapılmış olup bu dizaynı ortaya koyabilecek farklı ekipmanlar ile süslemişler.Odanızda kullanacağınız renkler konusunda uyarayım;bu kadar renkli bir dizayn yapıyorsanız eğer gözü yormamak açısından yatak odası takımını çok sade olmasına özen gösterin.Aksi halde renk karmaşası olur ve odaya girenlerin gözlerini yoracağı da kesin gözüyle bakılmalıdır.Perdeler ve halıda aynı şekilde kendine özgü sade ama bir o kadar tamamlayıcı seçilmelidir.

Oda dekorasyon fikirleri

Bir diğer oda dekorasyonuna ait güzel bir tasarımı da yukarıda paylaştım.Gerçek anlamda çok hoş duruyor.Fazla süsü sevmeyen ve sadeliğe önem verenlerin tercih edebileceği fikir olarak karşımızda durmakta.Hele ki zaman onlar için hayatlarının olmazsa olmazı ise tercih edebileceği gerçekten güzel bir dizayn.Bu dekorasyonu hollerde,lobilerde,cafelerde,kuaförlerde,gelinlikçilerde yani aklınıza gelebilecek her alanda değişik şekillerde ve büyüklüklerde kullanabilirsiniz.Önemli olan her defasında tercihlerinize çok dikkatli olarak yaklaşmak ve gözü gereksiz eşyalar ile yormamak.

Oda dekorasyon fikirleri

Çok beğendiğim bir diğer tasarımı da üstte sizler ile paylaşmış bulunmaktayım.Eli bu tür işlere yatkın olanların kolaylıkla yapabileceği bir dizayn olarak karşımızda durmakta.Alt tarafı bir kaç ampul,makas,kablo,ve siyah satılan stickerlardan lazım.Ben kuşları yapamam diyenlere de küçük ip ucu vereyim;hazır satılıyor,bulamazsanız da internetten her birinin şekillerini bulup fotokobi ile çıktısını alıp üzerine koyup kesebilirsiniz.Bulunduğunuz ortama hem hoş bir hava katmış olursunuz hemde sizin kendinize ait tasarımlarınız olur.

Oda dekorasyon fikirleri

Doğayı severler içinde yukarıdaki tasarımı bulup onların beğenilerine sunuyorum.Genellikle bu tasarım biraz daha dağ evlerinde,kır evlerinde yahut çiçekçilerde kullanılabilecek bir tasarım gibi durmaktasa da istedikten sonra kendi evlerimizin dizaynlarında da kullanabilirsiniz.Şekiller ve süslemeler bakımından birbirlerine olan dizaynları çok akıllıca ve yerinde olan bir tercihle duvarı tabiri caizse şenlendirmişler.

Oda dekorasyon fikirleri

Duvar dekorasyonunda doğayı kullanarak odalarını ve evlerini dekore etmek isteyenlere de harika bir görselle sizlerleyiz.Yukarıda ki tasarımda ağaç dallarının birleştirilmesi ile oluşturulan dallar ve dallara da kendi ağacın parçalarının kesilerek yapıştırılmış parçaları ile birlikte dekorasyonda sanki çiçek açmış.Harika bir görüntü sunmakta bizlere.Bu fikri de her alanda kendinize özgü olarak kullanabilirsiniz.Doğa ile iç içe olmayı seven herkesin severek kullanabileceği bir dizayn olmuş.

Oda dekorasyon fikirleri

Son olarak da bunu sizler ile paylaşmak istedim.Resim yapmayı sevenlerin evlerinin duvarlarını değerlendirebileceğini göstermek istedim.Benim de uygulamak istediğim bir teknik olarak aklımda.Yani evime uygun bir fotoğraf bulup bunu duvarıma yansıtmayı isteyenlerdenim.Eli resim ve palete yatkın olanların es geçmemesini istediğim bir düşünce.Gerçek anlamda harika görseller yapabilirsiniz.Kendi yapamayanlarda üzülmesin lütfen onları da unutmadık tabi ki de.Reklam ajanslarının darphanelerini ziyaret ederek istedikleri resimlerin sticker-larını yaptırabilirler.

Boş bir odayı dekore etmek sanıldığının aksine zor bir iştir, bu konu hakkında iç mimarlarında görüşleri aynı yönde, dekorasyon kolay bir iş değil. Oda dekorasyon fikirleri için dekore edeceğiniz odanın konumu, kullanım amacı, evin trafiği ve daha göz önünde bulundurulması gereken bir çok önemli nokta var. Peki oda dekorasyonu nasıl yapılmalı, boş bir odayı dekore ederken nelere dikkat edilmeli, işte bu soruların cevabı yazımızın devamında sizleri bekliyor..

Yeni bir odayı zevkinize göre dekore etme fikri gerçekten heyecan verici, çoğu kişiden aynı cevabı alabilirsiniz dekorasyonun çekici bir tarafı var. Ancak bir odayı dekore ederken işler her zaman istenildiği gibi gitmeyebilir, hesaba hiç katılmayan engeller çoğu zaman can sıkıcı bir hale gelebiliyor.

Harika Oda Dekorasyon Fikirleri

Oda Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Oda dekorasyonu yapmadan önce bu alan için bir yol haritası çıkarmak işleri büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Hatta bu konuda farklı uzmanlardan görüşlerini alabilir, seçimlerinizi ve izleyeceğiniz haritayı bu yönde oluşturabilirsiniz.

Çıkardığınız yol haritası sayesinde kendinizden daha emin bir şekilde adım adım odanızı şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde hem zamandan kazanacaksınız, hemde hayalinizdeki dekorasyona sahip olacaksınız. İşte oda dekorasyonu ve başlamadan önce izlemeniz gereken ilk 5 adım.

Boş oda dekorasyonu nasıl yapılır dekorasyon önerileri 2020
Boş oda dekorasyonu nasıl yapılır dekorasyon önerileri 2020

1-) Odanın kullanım amacı ve düzeni

Boş bir odayı dekore etmeden önce bu odanın hangi amaçla kullanacağını belirlemelisiniz. Bu şekilde atacağınız adımları daha net şekilde bilirsiniz. Örneğin bu oda ailenin ortak kullanımına açık bir oda mı olacak, yoksa size özel bir alan mı olacak? Bu odanın ne amaçla kullanacağına karar vermek bu yolda atacağınız ilk adım olacak.

Kullanım amacından sonra odanın düzeni üzerine kararlar vermelisiniz. Kullanım amacına karar verdikten odanın rengi, mobilya ve aksesuar konusunda daha rahat kararlar verebilirsiniz.

2-) Alan ölçüleri

İkinci aşamada dekore edeceğiniz odanın ölçülerini iyi bilmelisiniz. Bu iş çok keyifli olmayabilir ancak  sonradan sürprizler ile karşılaşmamak adına mutlaka dikkat etmeniz gereken bir konudur. Detaylar çoğu zaman sizi yönlendirecektir, örneğin odanın duvar ve tavan yüksekliği seçimlerinizde belirleyici bir unsurdur. Duvar yüksekliği basit bir ayrıntı gibi gelebilir, fakat bu detayı bilmeniz duvar rengi ve duvarda kullanacağınız tablo boyları konusunda net bir karar vermenizi sağlayacaktır.

3-) Yeni fikirler keşfedin

Oda dekorasyonu yaparken sadece beğendiğiniz iç mekanlar üzerine takılıp kalmayın, farklı dekorasyon tarzlarını inceleyin, özelliklerini keşfedin. Satın alacağınız bir dekorasyon dergisine bağlı kalmayın, internet üzerinde milyonlarca farklı ve yaratıcı fikir var, belkide aralarında eviniz için harika öneriler bulabilirsiniz. Sadece mobilya seçerken değil, oda renkleri, aksesuar seçimleri konusunda da size ilham verecek bir çok farklı dekorasyon fikirleri araştırın.

4-) Odak noktasına karar verin

Oda dekorasyonu yaparken renklerinden yada tasarımından etkilendiğiniz bir parçayı odanın odak noktası haline getirebilirsiniz. Bu konuda önünüzde bir çok farklı seçenek var, odak noktası bir tabloda olabilir, bir sehpa tasarımı da olabilir.  Örneğin çok beğendiğiniz dekoratif bir tablo odanızda öne çıkarmak istediğiniz bir odak noktası olabilir. Tablonun renk paletine göre oda için yapacağınız seçimleri daha rahat şekilde yapabilirsiniz. Farklı bir örnek verecek olursak renklerini ve desenlerini çok beğendiğiniz bir kanepe, odanın geri kalanı için renk konusunda seçimlerinizde belirleyici bir unsur haline gelecektir.

5-) Artık hazırsınız, odanızı şekillendirin!

Odanız için odak noktası belirlediğiniz için artık hazırsınız, odanızı odak noktası etrafında şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Artık odak noktanızı biliyorsunuz ve kullanacağınız renk paletini belirginleşti, artık bu yönde mobilya ve aksesuar seçimleri ile tarzınıza uygun bir şekilde odanızı dekore edebilirsiniz.

Renkli Oda Dekorasyon Fikirleri

Sizler küçük oda dekorasyon fikirleri denildiği zaman modern,klasik,contry tarzı ve benzeri uygulamalar aklınıza gelebilir.Lakin renkli kişilikler ve bol renkleri seven guruplarında olabileceğini belirtmeliyim.Uygun yapılan dekorlarda renk uyumlarında birbirlerini tamamlayan renkler ile seçimler yaptığınız zaman salon içi uygulamalarda aşırı göz almaktadır.

Sıcak renkler ve ana renklerin kullanımı ile göz kamaştırıcı ve içi aydınlatan tasarımları oluşturabilirsiniz. Oda dekoru fikirleri dekorlarınızda otururken sıkılmaz ve verdiği enerji ile sizlerinde ruh halinizi düzeltmenizde bu tasarımlar yardımcı olacağına eminim.

Oluşturacağınız tasarımlarda uyumlara ve renklere özellikle dikkat etmelisiniz.Sıcak renkleri soğuk renkler ile harmanlamaya çalışırken çok dikkat etmelisiniz.Sıcak renklerden oluşan ara renkler ile oluşturmanız sizlere çok daha kolaylık ve rahat grup oluşturmanızda yardımcı olacak.Seçeceğiniz firmaların ürünlerinde sağlam olanlarına ve sizlere kullanım kolaylığı sunan ürünleri almanızda sizlere çok yardımcı olacaktır.Alanınıza göre değerlendirme yapıp bu alana göre model ve tasarım seçmeniz konusunda da dikkatli olmalısınız.

güzel oda dekorasyonları
güzel oda dekorasyonları

Dekora başlamadan önce hangi renkleri seçeceğinize karar vermelisiniz.Sonrasında bu rengi hangi diğer renkler ile uyumlu olabileceğini araştırmalı ve buna göre uyumu yakalamalısınız.Zemin döşemenize de dikkat ederek seçeceğiniz renk üzerinde araştırma yaparken de kumaş tercihi ve hangi tür kumaşları da istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Görmüş olduğunuz dekorlarda renk uyumuna ne kadar özen gösterildiğine sizlerde dikkat edin.Renkler konusunda birbirlerini nasıl tamamladıklarını sizlerde görüyorsunuz.Tek renk ile evlerini donatmak istemeyen kişilerin bu yüzden renk uyumları açısından dikkatli davranmaları gerekir.Seçeceğiniz farklı bir renk uyumu bozar ve bu alanda eğrelti durarak göz uyumunu bozar.Renkli ortamları dekore ederken de bitkilerden yardım da alınabilinir.Onların verdiği doğal enerji de insanı yumuşatır.Ancak özellikle uyarmalıyız ki;bitkilerin olduğu ortamlarda uyunulmaması gerekmektedir.Özellikle astım,bronşit,alerji,koah hastası olanların bu ortamlarda uyumaması gerekmektedir.

oda dizayn fikirleri
oda dizayn fikirleri

Oda dekorasyonu fikirleri konusunda yeterli bir birikime sahip değilseniz ve kendinize güvenmiyorsanız bu alanda çalışan iç mimarların kapısını arşınlayabilirsiniz. Onlar bu konuda sizlere gerekli tüm ayarlamaları yapacaklarından emin olabilirsiniz.Kendine güvenen kişilerde renk uyumlarına ve renklerin ayırımlarına dikkat ederek alanlarını dizayn edebilirler.Bütün ekibi tamamladıktan sonra perde ve halı seçimlerinde de aynı seçtiği parçaların renklerini tamamlayacak özellik ve renkte olmasına özen gösterilmelidir.Tablo seçimi ve obje seçimleri konusunda da aynı yolu tercih etmeleri gerektirmektedir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz