Dekorasyon Blog Arama

Oda Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? İşte ilk 5 Adım

Oda dekorasyonu nasıl yapılır dekorasyon önerileri

Boş bir odayı dekore etmek sanıldığının aksine zor bir iştir, bu konu hakkında iç mimarlarında görüşleri aynı yönde, dekorasyon kolay bir iş değil. Dekore edeceğiniz odanın konumu, kullanım amacı, evin trafiği ve daha göz önünde bulundurulması gereken bir çok önemli nokta var. Peki oda dekorasyonu nasıl yapılmalı, boş bir odayı dekore ederken nelere dikkat edilmeli, işte bu soruların cevabı yazımızın devamında sizleri bekliyor..

Yeni bir odayı zevkinize göre dekore etme fikri gerçekten heyecan verici, çoğu kişiden aynı cevabı alabilirsiniz dekorasyonun çekici bir tarafı var. Ancak bir odayı dekore ederken işler her zaman istenildiği gibi gitmeyebilir, hesaba hiç katılmayan engeller çoğu zaman can sıkıcı bir hale gelebiliyor.

Oda Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? İşte ilk 5 Adım

Oda dekorasyonu yapmadan önce bu alan için bir yol haritası çıkarmak işleri büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Hatta bu konuda farklı uzmanlardan görüşlerini alabilir, seçimlerinizi ve izleyeceğiniz haritayı bu yönde oluşturabilirsiniz.

Çıkardığınız yol haritası sayesinde kendinizden daha emin bir şekilde adım adım odanızı şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde hem zamandan kazanacaksınız, hemde hayalinizdeki dekorasyona sahip olacaksınız. İşte oda dekorasyonu ve başlamadan önce izlemeniz gereken ilk 5 adım.

Boş oda dekorasyonu nasıl yapılır dekorasyon önerileri 2020

Boş oda dekorasyonu nasıl yapılır dekorasyon önerileri 2020

1-) Odanın kullanım amacı ve düzeni

Boş bir odayı dekore etmeden önce bu odanın hangi amaçla kullanacağını belirlemelisiniz. Bu şekilde atacağınız adımları daha net şekilde bilirsiniz. Örneğin bu oda ailenin ortak kullanımına açık bir oda mı olacak, yoksa size özel bir alan mı olacak? Bu odanın ne amaçla kullanacağına karar vermek bu yolda atacağınız ilk adım olacak.

Kullanım amacından sonra odanın düzeni üzerine kararlar vermelisiniz. Kullanım amacına karar verdikten odanın rengi, mobilya ve aksesuar konusunda daha rahat kararlar verebilirsiniz.

2-) Alan ölçüleri

İkinci aşamada dekore edeceğiniz odanın ölçülerini iyi bilmelisiniz. Bu iş çok keyifli olmayabilir ancak  sonradan sürprizler ile karşılaşmamak adına mutlaka dikkat etmeniz gereken bir konudur. Detaylar çoğu zaman sizi yönlendirecektir, örneğin odanın duvar ve tavan yüksekliği seçimlerinizde belirleyici bir unsurdur. Duvar yüksekliği basit bir ayrıntı gibi gelebilir, fakat bu detayı bilmeniz duvar rengi ve duvarda kullanacağınız tablo boyları konusunda net bir karar vermenizi sağlayacaktır.

3-) Yeni fikirler keşfedin

Oda dekorasyonu yaparken sadece beğendiğiniz iç mekanlar üzerine takılıp kalmayın, farklı dekorasyon tarzlarını inceleyin, özelliklerini keşfedin. Satın alacağınız bir dekorasyon dergisine bağlı kalmayın, internet üzerinde milyonlarca farklı ve yaratıcı fikir var, belkide aralarında eviniz için harika öneriler bulabilirsiniz. Sadece mobilya seçerken değil, oda renkleri, aksesuar seçimleri konusunda da size ilham verecek bir çok farklı dekorasyon fikirleri araştırın.

4-) Odak noktasına karar verin

Oda dekorasyonu yaparken renklerinden yada tasarımından etkilendiğiniz bir parçayı odanın odak noktası haline getirebilirsiniz. Bu konuda önünüzde bir çok farklı seçenek var, odak noktası bir tabloda olabilir, bir sehpa tasarımı da olabilir.  Örneğin çok beğendiğiniz dekoratif bir tablo odanızda öne çıkarmak istediğiniz bir odak noktası olabilir. Tablonun renk paletine göre oda için yapacağınız seçimleri daha rahat şekilde yapabilirsiniz. Farklı bir örnek verecek olursak renklerini ve desenlerini çok beğendiğiniz bir kanepe, odanın geri kalanı için renk konusunda seçimlerinizde belirleyici bir unsur haline gelecektir.

5-) Artık hazırsınız, odanızı şekillendirin!

Odanız için odak noktası belirlediğiniz için artık hazırsınız, odanızı odak noktası etrafında şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Artık odak noktanızı biliyorsunuz ve kullanacağınız renk paletini belirginleşti, artık bu yönde mobilya ve aksesuar seçimleri ile tarzınıza uygun bir şekilde odanızı dekore edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Doğal ve Sıcak : Bambu ile Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478