Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Seramik Mi Porselen Mi ? Farkı Nedir ?

Seramik Mi Porselen Mi ? Farkı Nedir ?

Genellikle, modern evler çeşitli şekillerde porselen veya seramik ile dekore edilmiştir. Aslında, modern ev sahiplerinin porselen karolar veya seramik meslektaşları kullanmadan bir ev tasarlamaları düşünülemez.  Aynı zamanda İran ve Türkiye’de de seramik karo üretimi aynı zamanda ivme kazandı. Otantik seramik karolar, dünyanın bu bölümünde oldukça popüler oldu. Seramik karolarla yapılan en zarif dekorasyonlardan bazıları bölgenin tarihi binalarında hala görülebilmektedir. El işi seramik karolar, İran’daki İsfahan ve Türkiye’deki İznik gibi yerlerde hala değerli dekor öğeleri olarak kabul edilmektedir.

Seramik ve porselen karoların popülerliği hızla ilerledi. Kısa süre sonra Hollanda, İspanya, Portekiz ve Fas gibi ülkelerdeki ev sahipleri evlerini renkli çinilerle dekore etmeye başladı. Fayansların popülaritesi hiçbir zaman bir azalma belirtisi göstermedi. Kanada’nın çağdaş konutlarında hala dekorun önemli bir parçası olarak kabul edilirler.

Seramik ve Porselen Karo Tasarımları

Seramik karo muazzam renk, şekil ve motif yelpazesinde mevcuttur. Aynısı porselen karo için de geçerlidir. Eviniz için fayans satın alırken, gerçekten de seçimlerle doluyorsunuz. Aşağıdaki konut binaları için bazı popüler fayans tasarımları:

Yığın bond fayansları en basit desenlere sahiptir. Bir patchwork tasarımı oluşturmak için yığın bağını veya farklı renklerde düz döşemeleri birleştirebilirsiniz. Bu mutfak backsplashes ve banyo özellikli duvarlar için idealdir. Köşegen fayansların bir odanın daha geniş görünmesini sağladığı söylenir.

Koridorları, banyoları ve mutfakları döşemek için çapraz fayansları kullanabilirsiniz. Balıksırtı en popüler çini desenlerinden biridir. Evinizin iç tasarımına çok özel bir görünüm kazandırmak için balıksırtı deseninde iki farklı ve zıt renkli çini kullanın.

Sepet örgüsü deseni, ortak balıksırtı desenlerinin bir başka çeşididir. Mutfağınızın, yemek odanızın ve banyonun duvarlarını süslemek için her iki modeli de kullanabilirsiniz.

Yel değirmeni deseni geniş odalarda döşeme için idealdir. Hopscotch, hiçbir zaman modası geçmemiş gibi görünen başka geleneksel çini desenleridir. Seksek ve sedye bağları, duvarlarda açıkta kalan tuğlaların görünümünü taklit eder.

Özellikle küçük bir eviniz varsa, sepet örgüsü ve seksek gibi yoğun bir desen için tek renkli fayans kullanın. Aksi takdirde darmadağın görünümlü bir alan yaratabilirsiniz.

Porselen karo nedir?

Porselen karolar, az miktarda mineralin hakim olduğu kil karışımından yapılmıştır. Bu fayanslar çok yüksek bir sıcaklıkta (1600 derece santigrattan fazla) ateşlenir ve bu da onları suya karşı çok sert ve sızdırmaz hale getirir. Modern porselen karolar, kayrak ve kumtaşı gibi doğal taş karolardan daha dayanıklıdır. Garaj alanınızın zeminini dekore etmek için kolayca kullanabileceğiniz dayanıklılıkları budur. Güzel yer döşemelerinin yıkılmasından korkmak zorunda kalmayacaksınız.

Seramik ve Porselen Farkı

Seramik porselen farkı :Porselen ve seramik birbirinin yerine kullanılan iki terimdir. Fakat birbirlerinden oldukça farklılar. Seramik karolar daha düşük bir sıcaklıkta ateşlenir. Sonuç olarak porselen meslektaşlarına göre gözenekli ve daha az dayanıklıdırlar. Porselen karolar, daha yoğun ve uzun ömürlü olmasını sağlayan daha yüksek bir sıcaklıkta ateşlenir. Çin’de üretilen geleneksel çiniler porselendir. Öte yandan, geleneksel Türk ve İran çini seramiktir. Ancak, artık üretimleri yalnızca bu ülkelerle sınırlı değil.

Porselen ve seramik karo kullanmanın artıları ve eksileri

Evinizde fayans kullanmanın artılarını ve eksilerini gözden geçirelim. Fayanslar öncelikle nem dirençli yapıları nedeniyle tercih edilir. Onlarla tasarım yapmayı gerçekten eğlenceli kılan bir dizi renk ve desende gelirler. Hem seramik hem de porselen karolar, doğal taş ve ahşap gibi diğer bazı döşeme malzemelerinden daha ekonomiktir.

Seramik karolar daha düşük bir fiyata mevcuttur. Ayrıca temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Mutfak ve banyo için çok uygun kılan diğer malzemeler gibi yağ tutmaz ve lekelenmezler.

Fayans kullanımı ile ilgili pek dezavantaj yoktur. Döşeme için yer karosu kullanmaya dikkat edin. Sırlı duvar karolarının döşeme için kullanılması, kayma olmadıkları için tehlikeli olabilir. Yer karosu da duvar karolarından daha dayanıklıdır.

Seramik Mi Porselen Mi ?

Porselen veya seramik, iç mekanlarda hangi karoları tercih edersiniz? Ya da porselen ve seramik, birbiri ardına seçmek için bir neden var mı? Bu gibi sorular çok rahatsız ediyor. Döşeme tipini seçerken, nereye monte etmek istediğinizi unutmayın. Balkonlar, koridorlar ve binanızın diğer bölümlerinin duvarlarını dekore etmek için seramik karolar kolayca kullanılabilir. Porselen karolar ise mutfak, banyo, havuz alanı ve garaj zeminleri için mükemmel.

Porselen zemin

Artık nerede porselen kullanacağınız ve nerede seramik fayans kullanacağınız konusunda net bir fikriniz olduğunu düşünelim, hadi porselen zemini nasıl inşa edeceğinizi öğrenelim. Bu uzmanlar için bir iştir ve uzman yer tesisatçılarına bırakılmalıdır. Karolar arasındaki boşluklar, zeminde kalan bölgede sızma ve nem birikmesine neden olabilir. Bu sonuçta tüm yapıya zarar verecektir.

Banyonuzda porselen yer döşemesi yapmayı planlıyorsanız , kaymaz karolara yatırım yaptığınızdan emin olun. Porselenin özellikleri onu kayganlaştırır ve sonuç olarak yüksek nemli bölgelerde tehlikeli bir seçenek sunar. Çocuğunuzun odasındaki porselen döşeme, çocuğunuzun yanlışlıkla düşmesinden zarar görmemesi için peluş halılarla kaplanmalıdır.

Seramik zemin

Seramik özellikleri, bunları kapalı teraslar, balkonlar, oturma odası, yatak odası ve evinizin diğer bölümleri için ideal bir seçenek haline getirir. Elle boyanmış çinili seramik zemin, evinizin iç kısmında özel bir ambiyans yaratabilir. Seramik zemin, porselen zemin kadar sert değildir. Bu nedenle, bunları ağır mobilyalarınızın olduğu yerlerde veya normal aşınma ve yıpranmadan daha büyük olan garajlarda kullanmaktan kaçınmalısınız.

Banyo için en iyi kiremit

Banyonuz için daima kaymaz karoları seçin. Çeşitli renkler ve motifler seçebilirsiniz. Çağdaş evler, beyaz veya gri tonlarında ıslatılmış fayansları tercih eder. Doğal taş veya ahşap görünümlü bir fayans bile seçebilirsiniz. Çocuk banyoları için daha renkli motifler seçmek daha iyidir.

Mutfak için en iyi kiremit

Banyolar gibi mutfaklar da genellikle porselen veya seramik karolarla dekore edilmiştir. Bu alanda ahşap veya taş efektli karoları düşünebilirsiniz. Taş görünümündeki porselen karoların temizliği kolaydır ve neredeyse doğal taş kadar dayanıklıdır. Mutfak duvar ve yer karoları 2 USD ve 22 USD arasında değişmektedir. Fiyatlar görünüşe ve kaliteye göre değişmektedir. Sepet örgüsü, balıksırtı, seksek ve metro döşemeleri gibi bazı desenler mutfak iç kısmında özellikle büyüleyici görünüyor.

Porselen veya seramik karolara alternatif

Evinizin içini dekore etmek için ayrıca doğal taş ve mozaik karoları tercih edebilirsiniz. Bu seçeneklerin her ikisi de evinize çok dekoratif bir his verir. Mozaik karolar da çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur. Ayna veya cam fayans, mutfakta veya banyo iç kısmında parıltı katabilir. Pişmiş toprak yer döşemeleri kır tarzı evler için idealdir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz artık seramik ve porselen arasındaki fark öğrenmiş oldunuz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz