Dekorasyon Blog Arama

Pratik Duvar Kağıdı Sökme Teknikleri

Duvar kağıdı nasıl sökülür

Duvar kağıdı sökme işi sanıldığının aksine oldukça zahmetli ve uzun sürebilen bir işlemdir. Özellikle ev tadilat işleri konusunda deneyimi olmayanlar için duvar kağıdı sökme tam bir kabus haline gelebiliyor. Günümüzde hala en popüler duvar kaplaması seçeneği olan duvar kağıdı modelleri, uzun süreli kullanımlarda duvarda mantar ve küf gibi can sıkıcı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Duvarda oluşan bu sorunlar hem maddi açıdan hemde sağlık açısından oldukça büyük bir sorun haline gelebiliyor.

Duvarların hava almasını engelleyen tarzdaki duvar kağıtları çok sağlıklı değildir, hava alamayan duvarda küflenme ve mantar gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmak istemeyenler için yazımızda birbirinden pratik duvar kağıdı çıkarma yöntemleri ve ipuçlarından bahsedeceğiz.

Pratik Duvar Kağıdı Sökme Teknikleri

Yazımızın devamında duvar kağıdı nasıl sökülür, duvar kağıdı sökme işlemine geçmeden önce neler yapılmalı ve hangi malzemeler kullanılmalı gibi işinizi kolaylaştıracak ipuçları sizi bekliyor.

Duvar kağıdı sökme yöntemleri 2020

Duvar kağıdı sökme yöntemleri 2020

Evinizi daha ferah ve dekorasyonla uyumlu bir stile çevirmek için mevcut duvar kağıdını sökmek isteyebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken nokta duvar kağıdı sökme işi deneyimli ustaları bile zaman zaman zorlayabilen bir iştir. Eğer tadilat işlerine eliniz yatkınsa duvar kağıdı çıkarma işlemini yazımızdaki ipuçları size zaman kazandırabilir.

Duvar kağıdı nasıl sökülür?

# Hazırlık 

Duvar kağıdı sökme işlemine başlamadan önce hemen her hırdavatçıda bulabileceğiniz muşambalar ile zemini ve çevredeki mobilyaların üzerini güzelce kaplayın.

Size önerimiz bu işi yaparken eski kıyafetlerinizi kullanmanız, ayrıca rahat çalışmak için bir merdiven kesinlikle yanınızda bulunmalı.

Duvar üzerinde bulunan prizleri boşluk bırakmadan güzelce bantlayın. Duvar kağıdı sökme işlemi yaparken duvar su ile temas edeceğinden dolayı elektrik prizlerini mutlaka kapatmanızı öneririz.

# Duvar kağıdı sökme işlemi

1-) Bu aşamada herhangi bir zorluk yaşamamak için yapı marketlerde satılan duvar kağıdı sökücüler kullanabilirsiniz. Aldığınız duvar kağıdı sökücünün arkasındaki kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun ve bu şekilde sulandırıp hazır hale getirin.

Farklı bir yöntem : Duvar kağıdı sökücü yerine farklı karışımlar kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı deterjanı yada bulaşık deterjanını bir kova ılık su içine döküp karıştırabilirsiniz. Hatta sıkça tercih edilen bir yöntem kağıt tutkalıdır. Ilık su ve bir miktar kağıt tutkalı ile duvarı ıslatıp sökme işlemine başlayabilirsiniz. 

2-) Hazır hale getirdiğiniz karışımı uygun bir fırça ile çalışacağınızın duvara bol miktarda uygulayın.

3-) Duvar  kağıdına uyguladıktan sonra karışımın iyice emildiğinden emin olun ve tam kurumadan geniş ağızlı spatula ile kazımaya başlayın. Kazıma işleminde duvara zarar vermemeye dikkat edin.

4-) İşlem bitiminde duvarda kalan artıkları bol su ile ıslatın ve iyice emdiğinden emin olduktan sonra bir spatula yada zımpara ile temizleyin.

5-) Duvar kağıdı sökme işlemi bittikten sonra duvarı güzelce su yardımı ile fırçalamanızı öneririz.

6-) Son olarak duvar kağıdı çıkarma işlemi yaparken duvarda herhangi bir kesik yada boşluk oluşmuş ise, hemen alçı işlemi yaparak bu bölgeleri doldurun. Alçı kuruduktan sonra bu bölgeleri zımpara işlemi ile pürüzsüz bir hale getirin.

Alternatif : Decotric Duvar Kağıdı Sökücü

Eski duvar kağıtlarını hızlı ve pratik şekilde sökmek istiyorsanız bir çok yapı market mağazasında bulabileceğiniz decotric duvar kağıdı sökücü deneyebilirsiniz. Decotric, konsantredir, en sağlam şekilde yapıştırılmış duvar kağıtlarını bile kolayca çıkarabilir.

Satı aldığınız konsantreyi sıcak su ile karıştırmanız önerilir, bu şekilde etkisi daha fazla arttırılır. Karıştırdıktan sonra bir fırça ile duvara uygulayın ve 10-15 dakika bekleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Doğal ve Sıcak : Bambu ile Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478