Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri Kendin Yap

Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri Kendin Yap

Evlerimiz de aynı bizler gibi devamlı değişmektedir. Pratik ev dekorasyonu için yapacağımız değişiklikler sayesinde yaşam kalitemizi arttırabilir, monotonluktan kurtulabilir ve evimizin daha şık ve daha sıcak görünmesini sağlayabiliriz.

Tıpkı modada olduğu gibi, tasarım ve dekorasyon alanlarında da sürekli yeni trendler ortaya çıkmaktadır. Elbette sürekli değişen trendlere uyum sağlayabilmek için bütün mobilyaları ve evin dizaynını da sürekli değiştirmemiz gerekmiyor. Zaten pratik ev dekorasyon fikirleri de sürekli çok büyük değişiklikler göstermiyor. Dekorasyon modasına baktığımızda bazı trendler uzun yıllar boyunca popülerliğini korurken buna ek olarak yeni dokular, renkler ve özellikler ekleniyor. Bu geçişli dönüşümler göz önüne alındığında da düzenli olarak evlerimize ufak tefek dokunuşlar yaparak yeni modaya ayak uydurabilmek mümkün.

Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

pratik ev dekorasyon fikirleri
pratik ev dekorasyon fikirleri

Günümüzde birçok apartman dairesi mimarisinde açık planlı yaşam alanları bulunuyor. Çoğunlukla mutfağın ve oturma odasının birlikte yer aldığı, bazen de yemek odasının açık planlı şekilde salona dahil olduğu tasarımlar modern ev tasarımlarında oldukça popüler.

pratik ev dekorasyon fikirleri kendin yap
pratik ev dekorasyon fikirleri kendin yap

Ev Dekorasyonu İle İlgili Pratik Bilgiler

Asma tavanlar ise zaten son yıllarda en çok tercih edilen iç mimari unsurlarından. Artık modern ve yeni evlerde şık bir asma tavan uygulaması mutlaka bulunuyor. Özellikle küçük odaları daha canlı estetik gösterebilmek için duvar dekorasyonu önemli bir yer teşkil ediyor. Günümüzde tercih edilen duvar dekorasyon modası ise yosun ve bitkilerden meydana gelen sıra dışı ve rengarenk görünümleri ile beraber canlı tablolar diyebiliriz. Dikey bahçe adı verilen ve duvara asılan canlı bitki tasarımları da günümüzde oldukça popüler bir tasarım şekli olarak devam ediyor.

ev dekorasyonu için pratik fikirler
ev dekorasyonu için pratik fikirler

Son zamanlarda popüler olan estetik anlayışlarından birisi de evlerdeki bazı fonksiyonel unsurların bir kapalı dolapta saklanması yerine daha dekoratif birer unsur olarak sergilenmesi durumu. Küçük elektronik aletler, kitaplar, gazete ve dergiler, kaseler, kaplar ve bu gibi bir takım gündelik eşyalar artık salonlarda kapalı raflar yerine açık raflarda durarak dekorasyonu tamamlayan bir unsur olarak görülüyor.

ev dekorasyonu ile ilgili pratik bilgiler
ev dekorasyonu ile ilgili pratik bilgiler

Banyo tasarımlarında ise günümüzde en çok siyah beyaz gibi klasik kombinasyonlar ve nötr renkler tercih ediliyor. Fakat yakın zamanda banyolarda daha çok renkli desen ve renklerin moda olacağı tahmin ediliyor. Banyonun hepsi rengarenk olmasa bile en azından belirli bir renk olarak oluşan bir odak noktası daha çok tercih edilecek gibi gözüküyor.

oda dekorasyonu için pratik fikirler
oda dekorasyonu için pratik fikirler

Ucuz Dekorasyon Fikirleri

Düşük Bütçe İle Büyük Güzellikler Elimizde

Evlerimizi güzelleştirmek için büyük meblalar ödüyoruz.Bazen gerçekten ödediğimiz şeylere uygun fiyatlar ödeyerek kendimiz bile yapabiliriz.Örneğin alttaki resme dikkatli bakarsanız gerçekten güzel bir aydınlatma fikri olup çok orijinal durmaktadır.Yapmanız gereken marangozlar da atılacak çıtalardan temin etmek.Ardından eve gelmeden önce bir yapı markete gidip akıllı ağaç vidası küçüklerinden almanız.Bunun dışında bir yapıştırıcı ve el testeresi lazım.

ucuz dekorasyon fikirleri
ucuz dekorasyon fikirleri

Boyamak istiyorsanız da küçük kapı ruloları var.(Çok küçük oluyorlar)Onlardan bir tane alabilir ve istediğiniz iki renk küçük ahşap boyalarından alabilirsiniz.Birde kuruduktan sonra vernik ile koruma altına almayı unutmayın diye vernik almayı da unutmayın.Dekorasyonda bir şey dikkatimi çekti;telin geçeceği yer demir blok var.Demir bloku aldığınızda onu bir alüminyumcu da ya da sanayi sitelerinde bir yerde yedi adet delik açtırmayı unutmayın.

ucuz ev dekorasyon fikirleri
ucuz ev dekorasyon fikirleri

Bir diğer yaprak çıta lamba yapımı da en yukarıda ki kadar uğraştırmayacağına emin olabilirsiniz.Yapmanız gereken marangozculardan yaprak çıta yada ağaç kabuğu almanız.Gerisi sizin el yeteneğinize ve yapıştırıcının gücüne kalmış.Püf noktası olarak birleştirme alanlarında yuvarlak çıta var muhtemelen.Bu şekilde alt zımbaları atabiliyorsunuz.

ekonomik dekorasyon fikirleri
ekonomik dekorasyon fikirleri

Meyve kasalarından raf yapımı da uygun bütçe için harika bir dizayn olabilir.Öğrenciler genelde ev kiraladıklarında sürekli eşya sorunu yaşıyorlar.Bütçeleri yeterli olmadıkları zamanda da istediklerini alamıyorlar.Bu fikirler ile onlara da ışık tutuyoruz.Paletlerden yatak yapılabilirken,kasalardan da raf,eşya dolabı yapabilirsiniz.Bunun dışında evlerinde farklılık isteyenlerinde tercihine bırakılarak görüldüğü üzere kullanımı gayet başarılı bir çalışma olarak karşımızda durmakta.

az maliyetle ev dekorasyonu
az maliyetle ev dekorasyonu

Meyve kasalarından çalışma masası yapımını da yukarıda görmektesiniz.Baya başarılı bir çalışma olarak görmekteyiz.Odalarında ilginç tasarımı seven bay ve bayan öğrencilere tavsiye ediyorum.İstediğiniz şekilde boyayabilir ve üzerine değişik yapıştırmalar ile şekillendirebilirsiniz.Nostaljiyi seven kişilere de sunuyorum bu dizaynı.

en ucuz ev dekorasyonu
en ucuz ev dekorasyonu

Diğer bir çalışma olarak ta dallardan şamdan yapımı olmuş.Çok kolay bir çalışma olarak karşımızda durmakta.Bunun yapımında hiç bir mebla gerektirmiyor.Tabi boya atmadığınız sürece…Yapmanız gereken tek şey;pikniğe gittiğinizde ormanda kısa bir araştırma yaparak güzel bir dal seçmeniz.Seçtiğiniz dala marangozcu da 5 adet delik açtırmanız.Açtırdığınız deliklere biraz yapıştırıcı sürdükten sonra,dallardan küçük çöplerini yerleştirmeniz olacak.Gerisi de nereye kombin yapmanıza karar vermek.

uygun fiyata ev dekorasyonu
uygun fiyata ev dekorasyonu

Gördüğünüz üzere çam reçinesi olan kozalaktan mumluk yapımı.Bu da baya bir uygun fiyata dizayn edebilirsiniz.Hatta boyamazsanız eğer o meblaya da gerek duymazsınız.Yapacağınız şey çok basit;kozalağın başını güzelce koparmak ve isteğinize göre boyamak.En son olarak ince mumlardan yerleştirmek.Kullanım alanınıza göre düzgün kombinlediğinizden emin olmanız dileğiyle…

basit dekorasyon fikirleri
basit dekorasyon fikirleri

En son olarak meyve kasasının sadece bir tarafını kullanarak bardak askılığı yapılmış.Burada da yapmanız gereken tek şey yapı malzemeciden küçük askıları ve akıllı ahşap vida temin etmek.Gerisi de eve geldiğinizde yerlerini belirleyip matkap ile yerine yerleştirip vidalamak.Mutfağınızda güzel bir köşeye yerleştirebilir ya da yemek masasının yanında güzel bir kombin yaparak göz alıcı bir dekor elde edebilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz