Dekorasyon Blog Arama

Rengarenk Mutfaklar

Evlerin en gözde yeridir mutfaklar. Özenle dekore edilip sıcak bir ortam oluşturmaya çalışılır. Renkli mutfaklar modern mutfaklardan daha çok aile sıcaklığı verirler, geçmişimizi bize hatırlatırlar. Rengarenk mutfaklar iç açıcı ve ferah bir hissiyat verir. Ailecek veya arkadaşlarla oturup sohbet etmek için en ideal havayı verir. Bir fincan kahve de olursa mükemmel. Tabi ki bir renkli mutfak seçmek istiyorsanız çok fazla seçenek olduğunu unutmayın, birçok seçenek içinden karar vermekte zorlanacaksınızdır. Bu makalede yardımcı olabilmek için bilgi verilip örneklerle yardımcı olunmaya çalışılacaktır.

Rengarenk Mutfak Örnekleri

Mutfağı Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak dekorasyonları evin en zor ve meşakkatli dekorasyonudur. Kullanışlı bir mutfak ortaya çıkarmak için fonksiyonel, geniş, rahat, konforlu ve şık olmasına dikkat edilmelidir. Öncelik kullanıcının istekleri ve arzuları omalıdır. Dikkat edilmesi gerekenler arasında eğer evin dekorasyonu klasik bir tarza sahipse mutfağı modern ya da gösterişli yapmak biraz garip olabilir. Zemin kaplamaları ,  mutfak duvarları , tavan dekorları , perdeler , halılar değiştirilecek veya değiştirilmeyecek olması bilgisi de çok önemlidir. Ocak duvara tam sıfır olarak planlanmamalıdır. Çünkü tencere kulpları ve karıştırma işlemi için yer bırakmak ihtiyaçtır. Küçük mutfaklar için geniş çekmece ve dolap kapakları tasarlanması , mekanı olduğundan geniş gösterecektir.Renk seçimlerinde bir mekan içerisinde en fazla 5 bağımsız renk kullanmaya özen gösterilmeli.

Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri

Mutfaklarda standart olarak yer alan dolaplar yerine modern duvar rafları tercih edebilir duvar boyunca hem daha kullanışlı ve fonksiyonel bir raf sistemine sahip olabilirsiniz hem de mutfağınızda daha düzenli bir muhafaza alanını oluşturabilirsiniz. Mutfağın daha geniş ve ferah olması için raf tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Buz dolabı ve elektrikli cihazları kullanım sıklığına göre düzenlemeli elektrikli cihazları en az kullandığınız alana yoğunlaştırılmalıdır. Mutfağınızın kullanışlı ve işlevsel olması için  tasarım ve dizayna dikkat etmeli, kendinize göre bir tasarım yaparak mutfağı daha kullanışlı hale getirmelisiniz. Mutfak içinde yapılacak doğru bir planlama ile çok pratik bir mutfak yaşamına, çok ideal bir yaşam alanına ve mutfaktan maksimum verim alabileceğiniz bir odaya sahip olursunuz. 

Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri

Mutfaktaki Renk Uyumlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herhangi bir ortalama büyüklükteki odanın duvarlarının renklerini değiştirmek veya duvar kağıtları varsa duvar kağıtlarını değiştirmek, yoksa duvar kağıtları ile kaplamak hem odanın tüm havasını değiştirir hem de mutfağa ferah bir hava katar. Hemen hemen her renk dolap için kullanabileceğiniz fayans ise çini desenli olanlardır. Bu tarzdaki fayanslar çeşitli dekoratif ürünler ile ortamın havasını hoş bir hale getirmektedir. Bu fayanslara uyumlu çinili karoları yerde kullanmakta ortama bir bütünlük sağlamada yardımcı olmaktadır.

Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri

Mutfak Nasıl Temizlenmelidir?

Mutfak temizliğine buzdolabını temizleyerek başlayabilirsiniz. Bakteri oluşumunu engellemek ve besinleri sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilmek için buzdolabınızın içini temizlenmesi ihmal edilmemelidir. Buzdolabı 2 haftada bir düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Buzdolabının fişini çektikten sonra sirkeli su ile silebilirsiniz. Hayatınıza hız ve pratiklik katan beyaz eşyaların temiz olması sağlığınız için çok önemlidir. Buzdolabı, fırın, küçük ev aletleri temizlenirken öncesinde fişleri çekilmelidir. Fırın ve mikrodalga gibi sıklıkla kullanılan beyaz eşyaları sirkeli su ile temizleyin. Fırını temizlerken raflarını çıkardıktan sonra 800- 900 derecede ısıtarak yağların toza dönüşmesini bekleyin. Böylelikle zor çıkan yağları temizlemeniz daha kolay olacaktır. Fırın tepsileri, en çok kirlenen mutfak eşyaları arasında yer alır. Fırın tepsilerini, tuzla ovalarsanız yağdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri
Rengarenk Mutfak Örnekleri

Mutfak lavabosunda kireç ve yağ kalıntılarını temizlemek için sirkeli su kullanabilirsiniz. Lavabonun iç kısmı açık renkli ise; rengini limon ve karbonat ile açabilirsiniz. Tezgah yüzeyini nemli bir bezli ile silmeniz yeterli olacaktır. Tezgah yüzeyi çizik ise çatalın ucuna nemli bir bez takarak temizleyin, çatlak yüzeyler içerisinde içerisinde kalıntılar barındırır. Her temizlik sırasında lekelerin kalmaması için tezgahınızı silmeyi unutmayın. Dolapların uzun ömürlü olması için ıslak tabak koyulmamasına özen gösterilmelidir. Mutfak temizliğinden sonra sirkeli su karışımını bir taşım kaynatarak kötü kokuları yok edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Rengarenk Mutfak Tasarımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478