Ana Sayfa Ev Dekorasyonu En Güzel Rustik Ev Dekorasyon Fikirleri

En Güzel Rustik Ev Dekorasyon Fikirleri

Rustik ev dekorasyon stil geçen zaman rağmen asla modası geçemeyecek dekorasyon stillerinden biri. Çünkü kırsal yaşamın köklerine ve geleneklerine geri dönüşü temsil ediyor ve herhangi bir eve sıcaklık ve otantiklik duygusu getiriyor. Her ne kadar eski kır evlerine atıfta bulunan doğal renkler ve dokular ile karakterize edilmiş olsa da, daha fazla çok yönlülük sağlamak için şimdi diğer stillerle birleştirilmiştir. Yazımızda bugün evinizi daha sıcak ve davetkar bir yere dönüştürmek için ilham alabileceğiniz rustik ev dekoru ve çeşitli önerilere yer veriyoruz..

Rustik ev dekorasyonu günümüzde artık antika ahşap mobilyaların, doğal kumaşların ve dokuların kullanımıyla sınırlı değildir, ancak çok çeşitli dekoratif malzemeler, teknikler ve görsel efektler arasından seçim yapabilirsiniz. Yani, evinizin daha tanıdık ve sıcak bir dokunuşa sahip olmasını istiyorsanız, bu şüphesiz sizin için mükemmel bir stildir. Yazımızda evinizi  rustik bir tarzda dekore etmek için 10 fikir paylaşıyoruz.

Rustik Ev Dekorasyon için İlham Veren 10 Fikir

Evinizi sıcak ve misafirperver bir yere dönüştürmek için ilham alabileceğiniz rustik dekorasyon fikirleri ve rustik tarzı ev dekorasyon fotoğrafları yazımızda sizleri bekliyor. Sizler için derlediğimiz rustik dekorasyon fikirleri ile evinizi içinden çıkmak istemeyeceğiniz sıcak, samimi ve davetkar bir yere dönüştürebilirsiniz. Bu noktada sadece bu tarzın belirgin özelliklerini ve öne çıkan etkilerini iyi analiz edebilir ve yaşam alanlarınıza uygulayabilirsiniz. İşte rustik tarzı dekorasyon için ilham alabileceğiniz 10 fikir..

1. Rustik Ev Dekoru İçin Ahşap

Ahşap dekorasyon
Ahşap dekorasyon

Bir evin inşası veya dekorasyonu ön planda olduğu organik malzeme seçimi söz konusu olduğunda, ahşap favoridir. Zeminlerin, duvarların veya tavanların kaplanmasında, mobilya imalatında veya dekoratif bir obje olarak kullanılıyor olsun, bu hammadde sade, rahat ve aynı zamanda zarif bir his sağlama kalitesine sahiptir. İç mekanlarınızı dekore etmek ve huzur, rahatlama ve doğa ile dengede hissetmek için ahşap mükemmeldir.

doğal ahşap doğal taşlar

2. Ham dekorasyon

Ham dekorasyon, ahşap unsurları doğal hallerinde, herhangi bir insan müdahalesi veya işlemi olmadan, mobilya ve modern dekoratif öğelerle karıştırmakla karakterize edilir. Bu trend, iç dekorasyonunuza özgünlüğünü ve gelenekçiliğini yansıtan, özgünlüğünü kaybedecek olan kusurların ve düzensiz şekillerin güzelliği için oldukça etkilidir ve tercih edilen bir tarzdır.

3. Dokulu duvarlar

Modern iç dekorasyonda, herhangi bir kaplamaya tercih edilirse yüzeylerin doğal dokusunun parlamasını sağlayan, hiçbir kaplama olmadan duvar ve zemin bulmak giderek daha yaygındır.

Tuğla ya da taş  durumunda, her ikisi de oturma odanızın, yemek odanızın ya da mutfağınızın duvarlarına rustik bir stil getirmek için mükemmel unsurları temsil eder ; çünkü dokusu, en saf haliyle sizinle temas eden mekanlara eşsiz bir güzellik verir. Bu noktada organik, yani doğal malzeme seçimleri özellikle duvar dekorasyonu için oldukça önem taşır.

4. Rustik Tarz Mobilya

Herhangi bir evin dekorasyonunda en önemli hususlardan biri rustik tarz mobilya ve rustik tarzı söz konusu olduğunda, özel bir önem kazanır, çünkü dokular ve malzemeler sayesinde, sizi geçmiş zamana götüren bir etkiye sahiptirler. Alanlarınıza eşsiz bir nostalji atmosferi ve eşsiz bir sıcaklık verir.

5. Dekoratif hasır elemanlar

Hasır, halı, depolama için dekoratif sepet, çöp sepeti veya basit aksesuar olarak, halı, dekoratif sepet gibi her türlü dokunuşa dokunmuş olsun, mevcut dekorasyonda en çok kullanılan doğal liflerden biridir. Rustik, önemli olduğu nostaljik ve romantik.

6. Doğal malzemeden yapılmış tavanlar

Çatı, herhangi bir evin en önemli alanlarından biridir, çünkü sert hava koşullarından herhangi bir eve karşı koruma sağlamaktan sorumludur. İnandığınızın aksine, organik malzemelerle inşa edilmiş bir çatı, dayanıklılıkla eş anlamlıdır. doğal ahşap, doğal taşlar, palmiye, tuğla veya fayansdan yapılmış olsun, doğal malzemelerden yapılmış bir çatı her odaya rustik ve estetik bir tarz sağlayacaktır ve stile göre değişmektedir.

7. Seramik kaplar

Bunları mutfak eşyaları veya dekoratif öğeler olarak kullansanız da, seramikten yapılmış nesneler rustik ve sade bir dekorasyon için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Doğal bir malzeme olan seramik, odanıza organik bir görünüm kazandırır. Buna ek olarak, seramik parçalarının çoğu genellikle el yapımıdır, bu nedenle dekorasyonunuz tamamen orijinal olacaktır.

8. Ahşap kapılar

Ahşap, iç ve dış mekan olmasına bakılmaksızın, bu yapılara büyük dayanıklılık, destek ve görünüm sağladığı için kapı ve pencerelerinizin çerçeveleri için her zaman ideal bir seçenek olacaktır. Rustik tarzda, en saf haliyle ahşap kapılar en olağan alternatiftir ve büyük siyah veya altın aksesuarlar ile birleştirilirse, rustik stili en iyi şekilde elde edersiniz.

9. Wabi Sabi dekorasyonu

Wabi Sabi’nin dekorasyon trendi, kökenlerini on üçüncü ve on beşinci yüzyıllar arasında taşıyan bir Japon felsefesine dayanıyor ve basitliği ve alçak gönüllü yaşamı, doğayla bir arada yaşıyor. Bu Japon yaşam tarzı sadelik ve kusurlulukta güzelliği bulmaya odaklanır. Evinizde bu dekorasyon stilinin belirli öğelerini kullanın; mobilyalar veya doğal hallerinde düzensiz şekilli dekoratif öğeler, paslı veya arızalı, rustik dekorunuza farklı bir dokunuş verecektir.

10. Geri dönüşümlü mobilyalar

Rustik dekorasyon tarzı küresel ısınma, kirlilik ve günümüzün ekolojik toplumlarının karşılaştığı zorluklar, geri dönüşüm ve mobilya üretimi için malzemelerin yeniden kullanılmasına odaklanan iç tasarım trendlerinin oluşmasına yol açmıştır. Mobilyalara özgünlük vermek için organik unsurları yeniden kullanmak, evinizdeki tüm odalara rustik ve ülke tarzı sağlamak için mükemmel bir seçenektir. Evinizi sıcak ve misafirperver bir yere dönüştürmek, sizi başka bir döneme götürmek için, yalnızca doğayla dengede hareket etmeli ve bu fikirleri uygulamanız gerekir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz