Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Rustik Mutfak Dekorasyonu Önerileri 2021

Rustik Mutfak Dekorasyonu Önerileri 2021

Mutfaklarda son yıllarda maksimum minimalizm son derece popüler bir hale gelmiş durumda. Bu durum genellikle çağdaş, modern mutfak dekorasyonu örneklerinde karşımıza çıkan, temiz ve net çizgiler, parlak pürüzsüz yüzeyler, kulpsuz tasarımlar gibi detaylar ile sağlanmış durumda. Fakat bugün daha zengin detaylara sahip, yani daha sıcak ve davetkar olan rustik mutfak dekorasyonu ve merak edilen detaylara yer vereceğiz.

Rustik Mutfak Dekorasyonu

Rustik mutfaklar genel olarak bakıldığında daha zengin ve davetkar bir görünüme sahiptir. Rustik mutfak her zaman sıcak, samimi ve doğal bir görünüme sahip olmalıdır. Bu etkilerin ortaya çıkmasında en önemli rolü olü her zaman olduğu gibi ahşap üstlenmiş durumda.. Peki mükemmel bir rustik mutfak dekorasyonu için nelere dikkat edilmeli, rustik mutfaklarda öne çıkan özellikler ve detaylar yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Rustik mutfak dekorasyonu ve detayları 2020
Rustik mutfak dekorasyonu ve detayları 2020

Rustik Mutfak Modelleri

Ahşap olmadan, rustik mutfakt düşünülemez. Şaşılacak bir şey yok: Doğal malzeme sıcaklık ve güvenliği sağlıyor, sürdürülebilir, doğal ve dayanıklı, ayrıca ahşap tezgahta tam anlamıyla sade ve süper konforlu bir dokunuş sunuyor.

Nostaljik soba

Rustik mutfak rustik bir ocak olmadan ne olurdu? Büyük anneannelerinki gibi nostaljik sobalar, çoğu modern cihaza göre rustik bir mutfak için daha etkileyici ve göz alıcıdır.

Ahşaptan yapılmış oturma alanı

Ahşaptan yapılmış klasik köşe tezgahı rustik kır mutfağında eksik olmamalıdır. Dinlenmeye davet eden  rahat ve iddiasız bir ortam hazırlayarak mutfakta konforlu bir dinlenme alanı oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Çiçek desenleri

Desen söz konusu olduğunda, rustik mutfaklar her zaman çiçekleri sevmiştir. Romantik çiçek baskıları ve zarif, küçük ölçekli kontrol desenleri pişirme alanındaki kır evi konseptine katkıda bulunur.

Desenli Fayanslar

Rustik mutfakta fayans biraz daha dikkat çekici olabilir. Örneğin patchwork fayans tasarımları, dama tahtası desenleri veya zevkli çiçek detayları içeren mutfak seramikleri dekorasyonu tamamlayıcı bir görev üstlenir.

Sepetler ve açık raflar

Rustik mutfakta, her şey sadece kapalı dolapların arkasında kaybolmuyor. Güzel yemekler, yemek kitapları, malzemeler ve aksesuarlar bunun yerine açık raflarda yer alır. Geri kalan her şey, sırayla mobilyaların bir parçası olan güzel rattan sepetlerde saklanabilir.

Rustik Mutfak Bataryası

Dökme demir tavalar, ağır kaplar, altın kenarlı tabaklar ve toplama kapları – romantik kır evi için mükemmel bir tamamlayıcı olan tüm aksesuarlar rustik mutfak dekorasyonu için olmazsa olmaz unsurlardır.

Retro detaylar

Rustik kır evi mutfağı, vintage tarzdaki şeker kavanozları veya çay takımları, süslü cam ve yumurta bardakları, eski mutfak terazileri, kendiliğinden tığ işi fırın eldiveni ve çok daha fazlası gibi heyecan verici detaylara sahip olmalıdır.

Mutfak aksesuarları

Bahsedilen aksesuarlara ek olarak, rustik mutfaklarda mutfak lezzetleri canlandırılan ve oda efektini oluşturan otantik detaylar haline gelir. Taze otlar, kurutulmuş biberler, sarımsak telleri, şarap şişeleri  rustik bir mutfağa sıcak ve samimi bir hava kazandıracaktır.

Rustik Mutfak Perdeleriyle Evinize Yenilik Katın

Rustik mutfak perdesi modası hiçbir zaman geçmiyor. Rustik perdelerin girdiği odanın havasını hemen değiştiren, insana bambaşka bir atmosferi yaşatan bir ruhu var. Rustik perde nedir diye bakacak olursak duvara montajlanan bir boru ve üzerindeki askılara asılan perdelerdir. Klasik dekorasyondan sıkılanlara sıklıkla önerilir. Rustik perdeler yüksek tavanlarda pencereleri diğer sistemlerden çok daha iyi vurgular.

    İyi bir tasarımın olmazsa olmazı perdelerdir. Her renk, doku, kumaş perdelerde farklı tasarımlarda kendini gösterir. Doğru seçilmiş bir perde odanın daha açık ve büyük görünmesini sağlarken aksi durumlarda oda daha kapalı ve karanlık görünebilir. Daha kalın ve kabarık perdeler odaya zenginlik katsada minimal tarzda döşenmiş bir dekorasyon için çok fazla gelecektir. Perde seçimi bu sebeple önemlidir.  Birlikte birkaç rustik perde stilinin nasıl uygulandığına bir göz atalım.

    Korniş sistemleri her evin yapısal aksesuarlarındandır. Fakat rustik perde kullanmak istiyorsanız öncelikle bir rustik perde borusu edinmelisiniz. Rustik perde borunuz farklı çaplarda ve desenlerde olabilir, zevkinize ve dekorasyonun kalan bölümüne uyumlu olacak şekilde seçiminiz yaptıktan sonra sıra boruların uzunluk ölçüsünü belirlemeye gelecek. Rustik perdeler genel olarak pencere yanlarına fazla taşmadan hizalanır. Pencere çerçevesinden ortalama 15-20 cm daha uzun olması sizin için yeterli olacaktır. Eğer seçiminizi daha büyük perdelerden yana kullanacaksanız fon perdelerinizin genişliği kadar rustik borularınızı uzatmanız yeterli. Yukarıdan borunuzu asacak olduğunuz alanın yani pencerenin üst çerçevesi ve tavanın tam ortasından pencere arasında kalan herhangi bir yere borunuzu konumlandırabilirsiniz.

Dekorasyonda  Rustik Mutfak Perdesi

Rustik perde, aslında bir dekorasyon tarzının bir parçası. Bu dekorasyon tarzıda “Rustik” olarak biliniyor. Rustik dekorasyon doğallığı, eskiyi, itibarı ve saygıyı temsil ediyor. Rustik perdelerde bulunduğu odada garip bir şekilde insanda saygı, sıcaklık ve samimiyet duygusu uyandırıyor. Daha sakin, yavaş, zamanın daha ağır aktığı bir yer hissi veriyor. Bu özelliklerde bu perdeleri mutfaklara taşımamız için yeterli. Daha çok zaman geçirilmek istenen mutfaklar çoğunlukla sohbet alanları, ailenin bir araya gelme yeridir. Mutfakta kullanılan rustik perdeler ortamı daha sıcak samimi bir yer haline getiriyor. Rustik perdeler normal tarz perdelerin dışında insan istediği tasarımı yapma şansı vermekte. Rustik perdeyle istediğiniz özgün tasarımı pencerenize uygulayabilirsiniz. Tavana asılan perdelerin aksine çok fazla seçeneği, modeli, rengi evin genel dekorasyonuna uydurma konusunda başarılı bir tarz olarak karşımıza rustik perdeler çıkıyor. 

Rustik Perdeler Asılış Stillerine Göre Sınıflandırılabilir

Halkalarla asılan rustik perdeler: Eğer bir perde diktirecekseniz perdenizi boruya nasıl asacağınıza önceden karar vermelisiniz. Halkalı rustik perdeler perdenin üzerinde açılmış deliklerle veya astar kısmına dikilen bir askılı tela yardımıyla rustik boruya asılır. Normalde korniş düğmesi olması gereken yere rustik boru halkaları geçirilerek kullanımı kolaylaştırılır.

Boruya geçirilen rustik perdeler: Özellikle ince borularda oldukça zarif bir görünümü olan bu rustik perde asış tarzında perdenizde borunun geçebileceği bir boşluk alan dikilmiş olması gerekli.

Perdenin üzerinde halka deliklerden asılan rustik perdeler: Perde dikimi aşamasında üzerine halka şeklinde delikler açılmasıyla perdeler borulara geçirilerek kullanılıyor.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz