Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Sadelik ve Zarafet İskandinav Ev Dekorasyonu

Sadelik ve Zarafet İskandinav Ev Dekorasyonu

Orijinal Adıyla Nordic Ev Dekorasyonu Nedir?

İskandinav/Nordic ev dekorasyonu, Batı’nın en sade, en zarif, doğal ve zevkli ev dekorasyonudur. Ahşap, beyaz, siyah, kahve nötr renklerin, hasır ve porselen aksesuarların ön plana çıktığı dekorasyon tarzıdır. Minimal dekorasyonun karakteristik özelliklerini taşır daha az göz yorucu, kaliteden ve estetikten ödün vermeden evini dekore etmek için İskandinav dekorasyonu harika bir o kadar pratik çözümler sunuyor.

İskandinav konsepti ev dekoru yapabilmek pratiktir çünkü evinizi yıkmadan, kırmadan sadece eşya ve aksesuarları değiştirerek İskandinav tarzı dekorasyonu uygulamak çok kolay. Ev dekorasyonu uygulamadan önce bu tasarımın size uyup uymayacağı tereddütlere sebep olabilir. Genellikle dergilerde ve fotoğraflardaki görünmeyen dekorasyonlar bir süre sonra sorun haline dönüşür. Örneğin dergi çekimlerinde mükemmel duran dağınık kitaplar siz uyguladığınızda dağınık görünümlere sebep olur. Endişelenecek bir şey yok çoğu dekor çekimleri sadece çekimden ibarettir ve gerçeği yansıtmaz oysa Nordic ev dekoru gerçek bir ev dekorasyon tarzıdır ve uzun süre kullanabilirsiniz.

İskandinav tarzı ev dekorasyonları rahattır, basittir, moderndir, işlevsel ve uzun ömürlüdür. İskandinav tarzı minimalizmi savunan bir dekorayon tarzıdır peki, maksimalizm tekrar yükselirse o zaman biraz sönük kalmayacak mı? İskandinav tarzı dönüştürülebilir. İskandinav tarzı diğer pek çok tarzın aksine çok fazla geleneğe hitap eder ve geliştirilebilir bir tarz olarak görülebilir.

İskandinav Ev Dekorasyonu
İskandinav Ev Dekorasyonu

İskandinav Tarzı Mobilya Nasıl Olur?

İskandinav tarzı mobilya denilince akla ilk olarak Danimarka tarzı daha sade ama ahşap mobilyaları getiriyor. Modern dekorasyonda bu ürünlerin bir replikalarını İKEA’da görmek mümkün. Ikea bir İsveç mağazasıdır, doğal olarak İskandinav tarzı ürünleriyle meşhur. Ama bu ürünler sadece İkea’da bulunur anlamına gelmiyor. Pekçok marka aynı tarz ürünleri hatta kalite olarak daha üst versiyonlarını üretiyor.

Diğer yandan Antika Gustav tarzı mobilyaların geleceği hala korunuyor. Son zamanlarda Gustav tarzı eskitme mobilyaları her yerde görmek mümkün. İskandinav tarzı mobilyanın bu kadar sevilmesinin bir nedeni var, günümüz stiline yakın ve ortama sıcak bir hava katıyor. İskandinav mimarisi aslında üç ülkenin kültür ve mimari özelliklerini harmanlıyor Norveç, İsveç ve Danimarka. İskandinav bir coğrafi bölgedir ve kendine has iklim ve yaşayış tarzı; orman, deniz, soğuk iklim, insan unsurlarını içine alıyor. Bu tarzın içinde başka dekorasyon akımlarının etkilerini görmek mümkün. Örneğin rustik, bohem, endüstriyel ve boho tarzlarına kadar ufak alıntılar mevcut. Temiz çizgiler ve estetik görünümüyle İskandinav mobilyalar yüzyılın ortasında ki modern tarza benziyor. Ahşabın ham görünümü,  genellikle açık ton ve damarsız olanları tercih edilirken, döşemeler için bir çok seçenek mevcut. İskandinav tarzı koltuk-sandalye döşemeleri ve İskandinav perdeler de hangi desenler ve kumaşlar kullanılıyor bakalım.

İskandinav tarzı mobilya
İskandinav tarzı mobilya
  • Rengarenk çizgi film setinden çıkmış gibi eğlenceli karakterle dolu kumaşlar. İskandinav tarzının en çarpıcı yanı muhtemelen İkea’da sıkça gördüğümüz capcanlı renk ve desenlerde kumaşlar akla gelir. İskandinav tarzında en kontrast renkler birbirine karışmadan uyum içinde bir görünüm oluşturuyor. Desenlere baktığımızda ise çoğu 5 yaşında bir çocuğun elinden çıkmış gibi. İskandinav tarzının bir yönü de tablolar, çerçevelerde evin her yanı çocukların çizdiği resimlerle dolu olması olabilir. Bu çocuksuluk bir ihtimal kültürel bir katkı gibi düşünülebilir.
  • Kazayağı kumaş desenleri. En çok tercih edilen İskandinav tarzı döşemeler arasında.
  • Nötr renkler ve doğal kumaşlarla minimalizm desenleri. (Minimalizm akım, sade yaşamayı ve az eşya kullanmayı savunuyor) minimalist döşemeler  keten, pamuk gibi doğal kumaşlar ve desensiz düz renklerden oluşuyor.
  • Ekose İskandinav tarzı denilince akla gelen bir başka desen.
  • Küçük çiçekli döşeme kumaşları. “Dikkat edilmesi gereken bu döşeme tarzında çok çeşit olabileceği için, daha çok batı kırsal döşemelik kumaşların esas alınmasıdır.”
  • Pastoral tarzı kumaşlar sıklıkla tercih edilir

İskandinav tarzı mobilyalar genellikle ahşap çeşitlerinden huş, meşe, çam gibi sade ve sıcak tonlarda ki ahşap cinsinden oluşur. Boyalı ahşap mobilyalardan ise krem- beyaz, siyah, koyu kırmızı ve koyu yeşil renkleri çoğunlukla tercih edilir.

İskandinav tarzı dekorasyon
İskandinav tarzı dekorasyon

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav tarzı dekorasyon evlerde çok kolay uygulanabilir. Birkaç basit malzeme ve küçük dokunuşla İskandinav tarzını yakalamak çok kolay. İskandinav tarzının en spesifik özelliği konfor ve rahatlığı ön plana çıkarıyor olması. Bu sebeple ağır, taşınması güç, kaba formlara sahip mobilyalara yer yok. İskandinav Tarzı Mobilyalar kolay taşınabilir, yerleri değiştirilebilir, kolay temizlenebilen parçalardan oluşuyor. Rahat koltuklar, sade, kullanışlı masa-sandalyeler ve kitaplıklar bu tarzın başlıca mobilyaları. İskandinav tarzında kullanılan mobilyalar yoğun kullanılsalar bile odaya sıkışık bir atmosfer vermeyeceklerdir. Minimal tarzda yapılan İskandinav iç dekorasyonları ise çok az mobilya ve eşya ile yapıldığından yine ortama ferah aydınlık bir görünüm kazandıracak.

İskandinav Tarzı Aksesuar Seçimi

İskandinav tarzı aksesuar kullanımı; en belirgin yönlerinden birisi pastoral tarzda aksesuarların kullanılmasından oluşuyor. Şatafatlı, gösterişli aksesuarlar yerine doğadan ilham alan aksesuarların kullanıldığı görülebilir. Bu aksesuarlarda yine İskandinav tarzına özgü bir ayrıcalıkla yoğun kullanımlarda bile ortamda kalabalık ve kasvetli bir atmosfer oluşturmuyor. İskandinav ülkeleri soğuk ve güneşli günleri az olan ülkelerdir. Bu sebeple iç mekan aydınlatmaları ve eşyaların ortamda daha aydınlık görünmesi oldukça önemli.

İskandinav tarzda dekorasyon yaparken, dekorasyonu zenginleştirmek için doğadan kazanılan parçalar kullanılır. Ağaç dalları, kozalaklar, yapraklar, doğal taşlar, deniz kabukları kullanılan temel maddeler arasında.  Doğal hayvan postları sıkça kullanılan bir diğer İskandinav dekorasyon çıkış noktası.

İskandinav Tarz Aydınlatma Seçimi

İskandinav Tarzı Aydınlatmalar için spot ışıklar, top şeklinde avizeler ve ışığı geçiren yarı saydam PVC aplikler en çok kullanılan aydınlatmalar arasındadır.  Nötr renklerde kağıt ve  bej kumaş kaplamalı aydınlatmalar ortama loş ve sıcak bir hava katıyor.

İskandinav Tarzda Hasır Kullanımı oldukça yaygındır. Bohem tarzın aksine sepetlerde değil zemin halısı olarak kullanımı daha çok tercih edilmekte.

İskandinav İç Dekorasyonda Renk Kullanımı
İskandinav İç Dekorasyonda Renk Kullanımı

İskandinav İç Dekorasyonda Renk Kullanımı

İskandinav İç Dekorasyonda Renk Kullanımı oldukça kısıtlıdır. Bu tarzın en belirgin özelliği göz yormayacak kadar naturel bir atmosfer meydana getirmekten geçiyor. İç mekandaki eşyaların tümünün bir rengin farklı tonlarından oluşması “Monokrom renk uyumu” İskandinav Tarzının renk belirleyicisi.  Bu renkler sıcak ve soğuk nötr renklerden oluşmakta. En çok kullanılan İskandinav tarzı renkler siyah, beyaz, grinin bütün tonları, bej ve krem renkleri ayrıca kahverengi başlıca renkler arasında.

Dekorasyonda renk ağırlığı ise her zaman ki gibi 3-2-1 olarak belirleniyor. Yani ana-hakim renk odanın yüzde 55’i bu renkten oluşuyor duvarlar ve zemin olabilir, yardımcı renk odanın yüzde 34’ü bu renkten oluşuyor büyük mobilyalar ve döşemeler “halı, perde, koltuk, masa” olabilir, yardımcı renk yüzde 17 oranında kullanılıyor. Aksesuarlar ”çerçeve, vazo, çiçek vb.” bu renkte olabilir.

İskandinav tasarımında olmazsa olmazların başında bambu ahşap aksesuarlar geliyor. Bambu sandalyeler, masalar, konsollar, tabaklar en doğal ve havadar görünümü elde etmenize olanak tanıyor. İskandinav minimalizmi doğu minimalizmi gibi soğuk olmaktan uzak yapıda. Doğu minimalizminde işlevsellik ön planda, konfor ikinci plandadır. Bu sebeple yer yatakları, küçük alan eşyaları, hafif mobilyalar tercih ediliyor. İskandinav minimalizminde ise konfor ilk plandadır. Bu sebeple bu tarz kürklerin kullanımına, deri ve başka materyallerinin kullanımına kısıtlıda olsa imkan tanır. İskandinav minimalizmi için temel kural ortamın sıcak ve davetar olmasıdır. İskandinavlar bu olguya hygge yani Hoo-gah “Danca’da rahatlık anlamına geliyor” diyor. Bu sebeple İskandinav Tasarım için döşemelerin rahatlığı, yumuşaklığı, konforu oldukça önemli bir yer tutar. Rahat yastıklar ve peluş battaniyeler yine İskandinav minimalizm de olmazsa olmazlar arasında sayılıyor.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz