Dekorasyon Blog Arama

Sıcak ve Güzel Salonların Ortak Özellikleri

Salon dekorasyonu ve özellikleri 2020

Ne kadar geniş ya da dar olduğu fark etmeksizin sıcaklığıyla herkesi kucaklayan, mutlu eden ve güzelliğiyle akıllarda kalan salonların püf noktaları neler olabilir? Neyse ki bu sorunun cevabı yepyeni mobilyalar ya da pahalı aksesuarlar değil! Sıcak ve güzel bir ev demek, rahat, içinizi sıkmayan, alışkanlıklarınıza, yaşam biçiminize ve zevkinize göre düzenlediğiniz bir ev demektir.

Rahat ve İşlevsel Mobilyalar

Kanepe ya da orta sehpa satın alırken aklımızı daha çok renk seçimi veya salona kaç parça sığdırabileceğimiz kurcalar. Oysa en önemli kriterlerden biri salondaki oturma grubunun rahatlığıdır. Salonda dinlenirken sırtınız ağrımamalı. Ayaklarınızı uzatabilmek için belki bir puf takviyesi yapmalısınız. Televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığınız varsa buna göre bir orta sehpanız olmalı. Eşya satın alırken alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurun. Bir köşede tozlanacak veya örtülerin altında misafiri bekleyen mobilyalarla sıcak bir salon döşemek zordur.

Salona Özel Detaylar

Gıcır gıcır bir salon takımınız ya da antika aksesuarlarınız olmayabilir. Ama salona dikkat çekici ve sizin tarzınızı yansıtan birkaç ayrıntı eklemeniz de aynı çekici etkiyi yaratabilir. Desenli duvar kağıdı, büyük bir ev bitkisi, renkli bir kilim, el işi örtüler, desenli yastıklar, eski bir sandık ya da duvar aplikleri gibi evinizin dekorasyonuna uyan ama sıradanlıktan uzak birkaç aksesuar işinizi görebilir.

Sıcak salonların ortak özellikleri neler

Sıcak salonların ortak özellikleri neler

Ahşabın Sıcaklığı

Sıcaklığı içinizi ısıtan pek çok salon örneğinin ortak özelliği ahşap kullanımıdır. Parke zemin ya da ahşap yemek masası gibi salonun farklı köşelerinde ahşap kullanılabilir. Açık renklerle beraber kullanılırsa evi karartmaz. Evdeki ahşap mobilyaların aynı renk olması bir bütünlük sağlar ve dağınık görüntüyü engeller.

Dekorasyon Tarzı

Dekorasyon tarzı belirlemek ve bu tarza sadık kalmak salonun güzel görünmesi üzerinde etkilidir. Modern bir salon istiyorsanız, modern koltuklarınızı klasik bir sehpayla tamamlamak iyi bir sonuç vermeyebilir. Salona uymayan ama çok beğendiğiniz mobilya veya aksesuarlar sizi yanıltabilir. Bu tip eşyalardan fedakarlık etmeniz gerekebilir.

Sıcak Renkler

Sıcak bir salonda canlı veya sıcak renkler olması doğaldır. Renkli mobilyalar yerine bu renkleri oturma odasına duvar tabloları ve aksesuarlar aracılığıyla katmanız daha az riskli olur. Renklerden sıkılırsanız ve değişiklik yapmak isterseniz, işiniz daha kolay olur ve daha az masraf çıkar. Açık renk duvar ve mobilyalarla sade bir zemin oluşturursanız renkli aksesuarlar boğucu olmaz.

Aydınlatma

İster gündüz ister gece, salonun nasıl aydınlatıldığı nasıl göründüğünü oldukça etkiler. Gündüz vakti eğer doğal ışıktan faydalanabiliyorsanız bu hem evinizi daha güzel gösterir hem de size mutluluk verir. Işık almayan salonlarda açık renk duvarlar ve ayna gibi salona ışık katacak aksesuarlar kullanılabilir. Gece olduğunda ise çiğ bir ışıkla salonu aydınlatmak sinir bozmaktan başka bir işe yaramaz. Dilediğinizde loş bir ortam sağlayacak abajurlar, ışık ayarı yapabileceğiniz lambaderler ya da şık duvar aplikleri gibi farklı aydınlatma ürünleri bir arada salonda yer alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478