Ana Sayfa Salon Sıcak ve Güzel Salonların Ortak Özellikleri

Sıcak ve Güzel Salonların Ortak Özellikleri

Ne kadar geniş ya da dar olduğu fark etmeksizin sıcaklığıyla herkesi kucaklayan, mutlu eden ve güzelliğiyle akıllarda kalan salonların püf noktaları neler olabilir? Neyse ki bu sorunun cevabı yepyeni mobilyalar ya da pahalı aksesuarlar değil! Sıcak ve güzel bir ev demek, rahat, içinizi sıkmayan, alışkanlıklarınıza, yaşam biçiminize ve zevkinize göre düzenlediğiniz bir ev demektir.

En Güzel Salon Dekorasyonları

Kanepe ya da orta sehpa satın alırken aklımızı daha çok renk seçimi veya salona kaç parça sığdırabileceğimiz kurcalar. Oysa en önemli kriterlerden biri salondaki oturma grubunun rahatlığıdır. Salonda dinlenirken sırtınız ağrımamalı. Ayaklarınızı uzatabilmek için belki bir puf takviyesi yapmalısınız. Televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığınız varsa buna göre bir orta sehpanız olmalı. Eşya satın alırken alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurun. Bir köşede tozlanacak veya örtülerin altında misafiri bekleyen mobilyalarla sıcak bir salon döşemek zordur.

Salona Özel Detaylar

Gıcır gıcır bir salon takımınız ya da antika aksesuarlarınız olmayabilir. Ama salona dikkat çekici ve sizin tarzınızı yansıtan birkaç ayrıntı eklemeniz de aynı çekici etkiyi yaratabilir. Desenli duvar kağıdı, büyük bir ev bitkisi, renkli bir kilim, el işi örtüler, desenli yastıklar, eski bir sandık ya da duvar aplikleri gibi evinizin dekorasyonuna uyan ama sıradanlıktan uzak birkaç aksesuar işinizi görebilir.

Sıcak salonların ortak özellikleri neler
Sıcak salonların ortak özellikleri neler

Ahşabın Sıcaklığı

Sıcaklığı içinizi ısıtan pek çok salon örneğinin ortak özelliği ahşap kullanımıdır. Parke zemin ya da ahşap yemek masası gibi salonun farklı köşelerinde ahşap kullanılabilir. Açık renklerle beraber kullanılırsa evi karartmaz. Evdeki ahşap mobilyaların aynı renk olması bir bütünlük sağlar ve dağınık görüntüyü engeller.

Dekorasyon Tarzı

Dekorasyon tarzı belirlemek ve bu tarza sadık kalmak salonun güzel görünmesi üzerinde etkilidir. Modern bir salon istiyorsanız, modern koltuklarınızı klasik bir sehpayla tamamlamak iyi bir sonuç vermeyebilir. Salona uymayan ama çok beğendiğiniz mobilya veya aksesuarlar sizi yanıltabilir. Bu tip eşyalardan fedakarlık etmeniz gerekebilir.

Sıcak Renkler

Sıcak bir salonda canlı veya sıcak renkler olması doğaldır. Renkli mobilyalar yerine bu renkleri oturma odasına duvar tabloları ve aksesuarlar aracılığıyla katmanız daha az riskli olur. Renklerden sıkılırsanız ve değişiklik yapmak isterseniz, işiniz daha kolay olur ve daha az masraf çıkar. Açık renk duvar ve mobilyalarla sade bir zemin oluşturursanız renkli aksesuarlar boğucu olmaz.

Aydınlatma

İster gündüz ister gece, salonun nasıl aydınlatıldığı nasıl göründüğünü oldukça etkiler. Gündüz vakti eğer doğal ışıktan faydalanabiliyorsanız bu hem evinizi daha güzel gösterir hem de size mutluluk verir. Işık almayan salonlarda açık renk duvarlar ve ayna gibi salona ışık katacak aksesuarlar kullanılabilir. Gece olduğunda ise çiğ bir ışıkla salonu aydınlatmak sinir bozmaktan başka bir işe yaramaz. Dilediğinizde loş bir ortam sağlayacak abajurlar, ışık ayarı yapabileceğiniz lambaderler ya da şık duvar aplikleri gibi farklı aydınlatma ürünleri bir arada salonda yer alabilir.

Doğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

Salonunuzu dekore ederken şık, rahatlatıcı ve modası hiç geçmeyecek renk paletleri arayışınız olabilir, bu noktada dekorasyonda doğal renkler kullanabilir, göz yormayan rahat ve doğal görünüme sahip salon dekorasyonu yapabilirsiniz. Aslında bu tarz bir dekorasyon için kullanılması gereken renk tonları belli bellidir, göze batmayan, yani çok dikkat çekmeyecek, keskin ve baskın renkler dışında kalan sade tonlardan bahsediyoruz.

Doğal renkler neler? Salon dekorasyonu için hangi doğal renkler kullanılabilir? Yazımızın devamında size ilham vereceğini düşündüğümüz doğal renklerle dekore edilmiş harika salon örnekleri ve birbirinden şık salon renk kombinasyonları sizleri bekliyor.

Yaşam alanlarınızda doğallığı ön plana çıkarmak ve aynı zamanda şık bir stil oluşturmak için parlak ve canlı renk tonları yerine daha sade, göz yormayan rahatlatıcı renkler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz, kısacası doğal renkler kullanabilirsiniz. Peki doğal renkler neler? Siyah, beyaz ve çeşitli gri tonları gibi çeşitli kahverengi ve toprak tonları, fildişi, krem ve bej tonları, toprak tonları dekorasyonda kullanabileceğiniz doğal renkler arasında yer alırlar. Tabi ki bu renkler dışında bazı dikkat çeken renklerin pastel tonları da bu gruba rahatlıkla dahil olabilirler, örneğin pastel yeşil yada pastel mavi gibi..

Doğal renkler ile salon dekorasyonu ve öneriler
Doğal renkler ile salon dekorasyonu ve öneriler

Doğal renkler ile salon dekorasyonu yapmak her zaman kolay olmayabilir, mekanda sıkıcı ve tek düze bir görünümden uzaklaşarak bu renk tonlarını bir araya getirmek çok önemli. Bu tarz bir problem ile karşılaşmamak adına özellikle desen ve aksesuar konusunda doğru seçimler yapılmalı. Tabi ki sadece aksesuar ve desen seçimleri ile iş bitmiyor, bir rengin farklı tonlarını bir arada kullanmak, mekanda dikkat çeken odak noktaları oluşturarak hareket kazandırmak gerekebilir. Örneğin beyaz tonların hüküm sürdüğü bir salonda siyah bir mobilyanın yada aksesuarın mekanı hareketlendirmesi gibi..

Doğal renkler ile modern salon dekorasyonu
Doğal renkler ile modern salon dekorasyonu

Dekorasyonda doğal renkleri kullanmak her zaman sıkıcı ve tekdüze bir görünümün ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Mekana derinlik ve hareket kazandırmak için bir rengin farklı tonları da kullanılabilir. Örneğin çok açık bir bej tonu ile koyu bir bej tonu başarılı bir şekilde salona derinlik kazandırabilir ve kontrast oluşturabilir. Bu şekilde canlı ve parlak renklere ihtiyaç duyulmadan da çok şık, göz yormayan ve davetkar bir salon dekorasyonu ortaya çıkabilir.

Dekorasyonda doğal renkler nasıl kullanılmalı
Dekorasyonda doğal renkler nasıl kullanılmalı

Doğal renkler ile dekore edilmiş bir salonda istenilen hareketi ve parlaklığı katmak için bir çok farklı seçenek değerlendirilebilir. Örneğin, bu tarz bir salonda cam, kristal ve metalik renkte ev aksesuarları yada aydınlatma tasarımları kullanılabilir. Bu tarz aksesuar ve aydınlatma ürünlerinde tercih edeceğiniz renk tonları salonun sönük ve tek düze görünmesini rahatça engelleyecektir. Aynı zamanda doğallıktan bahsediyorken salona dahil edeceğiniz çeşitli bitkilerle mekana tazelik ve ferahlık kazandırabilirsiniz.

Doğal renklerin avantajı nedir?

Dekorasyonda doğal renkleri tercih etmek için bir çok neden var elbette fakat en önemlisi doğal renklerin, diğer canlı ve dikkat çeken renk tonlarının tamamıyla uyumlu olmasıdır. Yani doğal renkler ile dekore ettiğiniz yaşam alanlarınıza istediğiniz zaman, istediğiniz canlı renkleri dahil edebilirsiniz anlamına geliyor. Aksesuar, tekstil yada aydınlatma tasarımları arasında parlak ve çarpıcı tonlar ile mekanda odak noktası oluşturarak rahatça mekana enerji katabilirsiniz. Çoğu zaman bu bir veya iki parça kolayca yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Naturel renkler ve salon dekorasyonu
Naturel renkler ve salon dekorasyonu

Diğer yandan dekorasyonda doğal renklerin modası asla geçmez, bu sebeple her mevsim eviniz şık ve rahat tarzı ile size keyif verecektir. Doğal renklerin bir diğer avantajı ise hem modern hemde geleneksel tarzlarla uyumlu olmasıdır. Sadece oturma odası değil, mutfak, yatak odası, çocuk odası, antre gibi alanlar içinde son derece ideal ve şık renklerdir.

Doğal renkler ve salon mobilyaları

Bu tarz bir salonda seçeceğiniz mobilyaların duvar rengiyle uyumlu olması önemli bir noktadır. Eğer salon mobilya seçimlerinizde açık renk mobilyalara yönelecekseniz duvar renginde riske girmeden bej yada kahve tonları tercih edebilirsiniz. Bu renkler dışında daha koyu duvar boyası seçimleri salonun atmosferini olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer yandan küçük ve yeterince ışık alamayan salonlar için koyu renklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu tarz küçük salonlarda açık renk mobilyalar ve açık renk doğal duvar renkleri tercih edilerek ferah bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Dekorasyonda doğal renkler ve mobilya seçimleri
Dekorasyonda doğal renkler ve mobilya seçimleri

Doğal renklerin ahengini bozmadan mekana farklı renk ve desen dahil etmek için en önemli tasarımlar perde ve halı modelleridir. Kabul etmek gerekir ki hem perde hemde halı salonda zahmetsiz bir değişiklik için en ideal aksesuarlardır. Aynı durum duvar kağıtları içinde geçerlidir, örneğin dokulu bir duvar kağıdı mekanda gözle görülür bir değişim yaratabilir.

Duvar kağıdından bahsetmişken şunu da ilave etmemiz gerekir, eğer bej yada kahverengi salon mobilyaları yer alıyorsa salonda pastel yeşil bir duvar kağıdı ile çarpıcı bir görünüm ortaya çıkacaktır. Desen yerine taş duvar dekorasyonu doğal bir salon dekorasyonu için harika bir seçim olabilir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz