Ana Sayfa Renkler Turuncu ile Uyumlu Renkler Nelerdir ?

Turuncu ile Uyumlu Renkler Nelerdir ?

Dekorasyonda Turuncu İle Uyumlu Renkler

Renk uyumu, ses uyumu, şiir ve tat alanlarında uyumu ifade eden armoni, bir bütünün parçalarını bir ahenk yaratacak şekilde düzenlenmesini ifade eder. Görsel anlamda renk uyumu göze hoş gelen bir olgudur. Görsel elemanların uyumu ve güzelliği izleyicilerin içsel durumunu doğrudan etkiler. Karmaşa ve kaos görünümleri kişide çatışma dürtüsü uyandırırken, renk uyumu ve düzen kişide barışçıl bir his uyandırır. Örneğin bakımsız ve dağınık yerler kişide dengesiz ve huzursuzluğa sebep olduğu gözlenebilir. Bunun temelinde beynin aktiviteleri ve olayları yorumlama şekli yatar. Sadece bir rengin kullanıldığı ortamlar, yetersiz uyarılmaya sebep olur kişinin algısını düşürür. Çok fazla renk ise aşırı uyarılmaya ve zihnin yorulmasına neden olur.

Renk Seçiminde Doğanın Gücünü Kullanmak

Tabiat renk uyumları hakkında mükemmel bir öğreticidir. Bir kare fotoğraftan alınan renkler en iyi renk uyumu örneklerini verecektir.

Renk Bağlamı Nedir Nasıl Kullanılır?

Renk bağlamı renklerin birbiri üzerinde olan etkisi, birbirine davranışını gösterir. Örneğin siyah ve kırmızının uyumunda kırmızı parlak görünürken, kırmızı ve beyaz renklerin uyumunda beyaz renk sönük kalır. Bunun gibi bütün renklerin bir arada kullanımında bazıları ön plana çıkarken bazıları doğal olarak geri planda kalır. Aynı renk iki farklı renkte iki farklı renk gibi görünebilir. Bunlar renklerin birbirine olan etkisini gösterir. Turuncu ile uyumlu renkler arasından yeşil, turuncuyu parlak gösterirken, sarı daha sönük görünmesine sebep olacaktır.

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Turuncu ile Uyumlu Tamamlayıcı Renkler Nelerdir?

Renk çarkında birbirinin karşıtı olan renkler, birbirine zıt renkler birbirinin tamamlayıcısı olarak kabul edilir (örneğin: siyah ve beyaz).  Tamamlayıcı renkler iki, üç, dört, beş gibi gruplar halinde kullanılabilir. Tamamlayıcı renklerin özellikle yüksek doygunlukta olması daha canlı görüntüler elde edilmesinde çok daha fazla etkili olur. Bu renk kataloglama işlemi bilinçli yapıldığında bir ahenk oluşturduğu gibi bilinçsizce yapılan renklendirmeler kaosa ve çarpık görünümler elde etmeye neden olur. Tasarım ile ilgili yapılan işlerde özellikle doğru renkleri bir araya getirmek oldukça zordur ve hassas duyular ister.

Renklerin ön planda olduğu işlere örnek vermek gerekirse mimarlık, iç mimarlık, tasarım, moda, dekorasyon, dijital tasarım, grafikerlik, mobilya-dekor tasarımı, endüstriyel tasarım gibi iş alanları sayılabilir. Tamamlayıcı renklerin bir zeminde kullanılması hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta var; tamamlayıcı renkleri geniş alanlarda kullanmak zordur ancak bir şeyin öne çıkması amacıyla kullanmak daha yararlıdır.

Turuncu ile uyumlu renkler arasında turuncunun tamamlayıcı rengi mavidir. Daha ayrıntılı bir renk çemberi kullanılarak net bir sonuç elde edilebilir. Detaylı renk çemberlerinde seçimin püf noktası seçilen turuncu rengin tam karşılığı olan renkleri bulmakta yatıyor.

Benzer Renkler Nelerdir?

Benzer renkler renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Benzer renkler çoğunlukla birbiriyle iyi eşleşir ve daha sakin daha uyumlu komposizyonları ortaya çıkarırlar. Benzer renkler kullanılarak oluşturulmuş tasarımlar daha rahat bir ortam oluşturur. Benzer renklerin uyumu doğada her zaman gözlenebilir, bir komposizyon oluşturulacağı zaman renkler arasında yeterince kontrast olması önemlidir. Yeteri kadar kontrast  verilmeyen çalışmalarda renkler birbirine karışabilir. Benzer renklerle üçlü bir tasarım oluşturacağımızı farz edelim. Birinci renk hakim renk olarak seçilir, ikinci renk desteklemek için, üçüncü renkse çok daha az miktarlarda ve vurgulamak için kullanılır.

Turuncu ve yeşil renk uyumu nasıl yakalanır? Örneğin yeşil, turuncu, ve sarı kullanılan bir çalışmada. Turuncu hakim renkse, yeşil yardımcı renk ve sarı vurgu rengi olarak seçilebilir. Örneğin bir çiçeğin taç yaprakları turuncuysa hakim renk turuncudur, gövde kısmı yeşil olduğundan yardımcı renk yeşil olur, çiçeğin polen kısmı olan sarıysa hat rengi olarak seçilir. Benzer bir şema seçerken aynı kurallara bağlı kalındığı sürece ortaya güzel bir sonuç çıkacaktır.

Turuncu İle Uyumlu Triad Üçlü Renkler Nelerdir?

Bir renk şeması dairenin içine bölünmüş renklerle oluşturulur. Tiriad-üçlü yöntemi birbiriyle uyumlu renkleri bulmak için geometrik fonsiyonlardan faydalanır. Buna göre dairenin içine çizilen üçgen bir modelin iç köşesindeki her renk bir araya geldiğinde uyumlu olur. Triad üçlüsü renkler her ihtimale karşı canlı bir görünüm oluşturma eğilimindedirler. Turuncuyu canlı gösteren renkler için bu yöntem tercih edilebilir. Triad üçlüsünde renkler kullanılırken bir hakim renk ve iki yardımcı renk olarak bölünür.

Bölünmüş-Tamamlayıcı Renkler Nelerdir?

Turuncu ile bölünmüş tamamlayıcı renklerin kullanımı nasıl olur?

Bölünmüş tamamlayıcı renk şeması, tamamlayıcı renk şemasının bir varyasyonudur. Bölünmüş renklerden birisi ana renk olarak belirlenir, ikinci ve üçüncü köşelerdeki renklerin bitişik renkleriyle komposizyon oluşturulur. Örneğin Kırmızı Turuncuyu baz alarak bir üçgen çizdiğimizde mavi-mor ve sarı yeşil üçgenin köşeleri olacaktır. Hakim olan Kırmızı-turuncu renk için bölünmüş tamamlayıcı renkler 4 tane olur; mavi, mor, yeşil ve, sarı.

Dikdörtgen (dörtlü) tamamlayıcılar ile komposizyon nasıl oluşturulur?

Dikdörtgen şema ile oluşturulan renk uyumu komposizyonları iki çift halinde düzenlenir. Tek hakim renk ve üç yardımcı renk olarak kullanılırsa en iyi sonucu verir. Soğuk ve sıcak tonlar arasında seçim yaparken dikkat etmek gerekir. Soğuk renkler soğuk, sıcak renkler sıcak renklerle en iyi komposizyon oluşturur.

Kare Renk Şeması ile Hazırlanan Turuncu Komposizyonlar

Kare renk şeması dikdörtgen renk şemasına benzer, ancak renkler eşit mesafelerde bulunur. Tek hakim renk ve üç yardımcı renk olarak kullanılması en iyi sonucu verir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz