Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Ucuz Yer Döşeme Fikirleri 2021

Ucuz Yer Döşeme Fikirleri 2021

Yer Döşeme Çeşitleri

Ev yer döşemeleri inceleme açısından çok farklı tasarımlar bulunmaktadır.Epoksil çalışmaları ile beraber ahşabı kullanmaktan tutunda doğal taşları harçlar ile karma işlemine,ahşap ürünleri yakma tekniğini zeminde uygulama yahut boyama tekniğini kullanma.Parkelerin farklı renklerini kullanarak şekillendirmeden tutunda karo kesimli doğal taşları kullanarak şekillendirmeye varana kadar geniş bir yelpazeye sahip.Aslına bakarsanız zemin açısından en çok sizin hayal gücünüze kalmış şekilde tasarım uygulanabilir.Hayal gücünüz sizlere ne yapmanızı ve nasıl tasarım yapmanız gerektiğini söyleyecektir.Sizler karar verdikten sonra uygulanması için sağlam ve yetenekli ustalar ve güvenilir firmalar bulmalısınız.

Bu yer döşemesi boyama yöntemi dışında kalıcı ve aşınmasını önlemek için ince epoksil kullanılmış.Boyama konusunda yetenekli değilseniz sizler bunu yapışkan bantlı baskısını uygulatabilirsiniz.Bu şekilde evlerinizde uygulayacağınız yere yapıştırıp üzerine ince bir epoksil çekebilirsiniz.Bu şekilde uzun kullanım amaçlı ve aşınmasının önüne geçip devamlılığını arttırırsınız.

Burada da yine aynı şekilde boyama sanatını üç boyutlu olarak kullanımını görüyorsunuz. Zemin döşeme düz olmasına rağmen üç boyutlu boyama kullanılarak iç dizayn zemininin hareketlenmiş olduğunu görüyorsunuz.Diğer tasarımda da yere yapılan boyama ile sanki aşağıda mahzen varmış hissi verilerek yapılan bir boyama tasarımı söz konusu.

Yer döşemeleri açısından döküm betonun şekillendirme uygulamasını yaparak boyama tasarımı uygulayabilirsiniz de.Bu tasarım çalışması da son zamanlarda çok uygulanan uygulamaların başında yer almaktadır.Hatta betonu şekillendirme kalıpları satılmaktadır.Size düşen kuruduktan sonra düzgün bir şekilde boyamanız kalmaktadır.Diğer tasarımlarda da epoksil kullanımı ile bütün evin yeri açısından dekore edildiklerini görmektesiniz.Simli malzemelerini epoksilin içerisinde karıştırdıktan sonra zemine düz bir şekilde dökülüp çekilmesi ile oluşmaktadır.

Özel mercan taşlarını kullanarak karo yapımı ile karo parke üretimi ile zeminleri de dekore edebilirken parkeleri boyama tekniği ile şekilde verebilirsiniz.Görsellerde görmüş olduğunuz farklı renklerde ahşap parkeleri ve dal parça kesimleri ile zeminler oluşturabilirsiniz.Yakma tekniği aşırı zamanınızı alırken sizi çok yoracağına emin olabilirsiniz.Aşırı yorulmamak ve hemen bitsin istiyorsanız;boyama tekniğini kullanarak aynı görünümü elde edebilirsiniz.Üzerine sürme tekniği ile epoksil çekersiniz.Bu şekilde sizlerden fazla zaman kaybı olmaz.

Ev İçin Yer Döşemeleri

Yatak odalarında genelde zeminde büyük halılara yer verilir, fakat evin diğer bölümlerinde olduğu gibi yatak odaları da döşeme kaplamalarında modaya uygun tasarım seçeneklerine ihtiyaç duyar. Günümüzde bir çok farklı dekorasyon tarzına uyum sağlayabilen farklı zemin kaplama seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler arasında yatak odasında sıcak ve doğal bir tarzı ortaya çıkaran döşemeler olduğu gibi, yenilikçi ve modern bir görünüm arayanlar için çok özel seçeneklerde bulunuyor. Yazımızda bugün günümüzün en popüler yatak odası zemin kaplama seçenekleri ve özelliklerine yer veriyoruz.

Yatak Odası Yer Döşemeleri Seçenekleri

Söz konusu yer döşemeleri olunca doğru seçeneği bulmak için iyi bir araştırma yapmak elzemdir. Zemin kaplamasına karar vermeden önce, her bir seçeneğin avantajını ve dezavantajını göz önünde bulundurmak gerekir. Seçilecek malzemenin dayanıklılığı, kalitesi, bakımı ve maliyeti mutlaka dikkate alınması gereken unsurlar arasında yer alır.

Doğal ahşap döşemeler

Günümüzde ahşap döşemeler her tarz yaşam alanı için popülerdir. Ahşap uzun ömürlü, sıcak ve doğal bir malzeme olduğundan yatak odaları içinde son derece şık bir zemin kaplama seçeneğidir. Açık ve koyu olmak üzere pek çok farklı rengi ve ağaç cinsi içerir. Hem modern hemde klasik tarzda dekore edilmiş yatak odaları için kullanışlı ve uzun ömürlü bir seçenektir. Ancak ahşap bir döşemeye karar vermeden önce belli dönemlerde bakım gerektirdiğini unutmamak gerekir.

Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri
Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri

Ancak ahşap döşemeler bakım sonrası ilk günkü doğallığını ve sıcaklığını rahatça muhafaza edebilir. Ağır ahşap zeminler ise ahşabı nem ve aşınmaya karşı korumak için genellikle boyanır. Ahşap zeminin en büyük avantajı, malzemede küçük kusurlar olsa bile küçük çizikler ve yıpranma izleri olması, zemine karakter kazandırmak ve yıllar sonra bile yatak odasında büyüleyici ve sıcak bir ortama katkıda bulunmaktadır.

Yatak odası için doğal taş zeminler

Zamansız güzel, bakımı kolay ve sağlam, doğal taş döşemeleri bu şekilde tanımlayabiliriz. Akdeniz tarzı yatak odalarının doğal taş zeminler olmadan hayal edilmesi zor. Ancak ülke tarzında klasik yatak odası veya yatak odası da malzemenin özelliklerinden faydalanmaktadır. Sıcak ve topraksal, birçok doğal taş renkleri bulunur, ancak modern koyu veya asil gri doğal taş zeminler yatak odası için düşünülebilir.

Mermer, doğal taşlar arasında gerçek bir klasik ve asil bir ortam yaratıyor. Çok yönlü, aynı zamanda büyük bir popülariteye sahip olan traverten  parlak ve zarif bir efekti, ya da eskitme, rustik bir görünüm yaratabilir. Ek olarak, zımparalanabilir ve böylece yatak odasında özellikle uyumlu bir iç tasarıma katkıda bulunur.

Yatak odası için parlak zemin

Parlak zeminler, yatak odasında da en yeni ve en popüler trendlerden biridir. Özellikle şap, gerçek bir hit haline geldi. Bir kez saf bir alt zemin olarak kullanıldığında, son yıllarda etkileyici bir yer döşemesi haline gelmiştir. Örneğin, sentetik reçineden yapılmış şaplar kullanılır.

Eklemsiz döşenir ve böylece pürüzsüz, uyumlu bir görünüm elde edilir. Ayrıca, son derece sağlam ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar. Nem ve hatta kimyasallar sentetik bir reçine zemine zarar veremez. Şapa alternatif olarak, muşamba yatak odası zemini parlatabilir ve bu amaç için çok popülerdir.

Modern yatak odaları için modaya uygun bir trend olarak beton

Minimalist tutkunları uzun zamandır beton zeminleri tercih ediyor ve artık günümüzde tüm yaşam alanları için beton zeminler on derece popüler bir hale gelmiş durumda. Özellikle endüstriyel tasarımdaki yatak odaları, aynı zamanda klasik ve zarif – modern bir şekilde döşenmiş odalar, pürüzsüz yada pürüzlü şekilde betondan faydalanabiliyor. Saf tasarımı sayesinde beton, yatak odası için tüm tasarım olanaklarını açık bırakır.

Yumuşak kabarık halı

Halı klasik ve aynı zamanda yatak odası için en çok yönlü zemin kaplamalarından biridir. Sağlam ve doğaldan abartılı kabarıklara kadar her şey mümkündür. Halı tüm yatak odasının zeminini halı olarak ya da sadece belirli bir alanı tek halı olarak kaplayabilir. Bireysel halılar, hızlı bir şekilde değiştirilebilir olmaları ve gerektiğinde sarılması gibi avantajlara sahiptir

3 Boyutlu Yer Döşemeler

Son yıllarda dekorasyon dünyasında 3d uygulamalar büyük ilgi görüyor. 3 boyutlu duvar kağıtları ile başlayan bu ilgi çekici akım son yıllarda başta mutfak, banyo ve çocuk odaları olmak üzere bir hayli tercih edilir hale geldi. Yazımızda size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden muhteşem 3 boyutlu yer döşeme dekorasyonları ve 3 boyutlu yer döşeme uygulamaları hakkında detaylara yer veriyoruz.

3 Boyutlu baskı teknikleri tavandan zemine bir çok yaşam alanına cazibe ve farklılık kazandırıyor. Son dönemde 3 boyutlu tavan dekorasyonları oldukça popüler bir durumda, aynı şekilde 3 boyutlu yer döşeme dekorasyonları da dekorasyonda farklılık arayanların ilk tercihleri arasında yer almaya başladı.

Muhteşem 3 Boyutlu Zemin Dekorasyonları

3 boyutlu zemin dekorasyon örneklerine geçmeden önce bu şaşırtıcı ve ilgi çekici tekniğin hangi alanlarda kullanıldığı hakkında detaylardan bahsedelim. 3d zeminler daha çok banyo, tuvalet, mutfak ve çocuk odası gibi alanlar için tercih ediliyor. 3D Baskı teknolojisi ile bu alanları daha ilgi çekici yapmak ve farklılık kazandırmak oldukça zahmetsiz diyebiliriz. Diğer bir taraftan 3 boyutlu zemin dekorasyonları sanıldığının aksine oldukça ekonomik.

Peki bu uyulama nasıl yapılıyor, çok detaya girmeden 3 boyutlu zemin dekorasyonu hakkında küçük teknik bilgilerden bahsedelim birazda. Zemine polimerik yada epoksi olarak bilinen reçine kıvamında bir polimer malzeme, üç boyutlu görselin basılı olduğu vinil üzerine sıvı olarak uygulanıyor ve donarak zemine camsı bir görüntü kazandırıyor. Bu malzemenin şeffalığı isteğe göre değişebiliyor.

Peki 3 boyutlu zemin kaplamalar dayanıklı mı? Evet, zemine uygulanan bu 3 boyutlu baskı tekniği darbelere karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahip.Aynı zamanda bu malzeme herhangi bir koku yaymaz ve toksik madde içermez. Yüksek ısıya dayanıklı olmaları da son derece önemli bir özelik.

Tabi ki bu teknik dışında farklı 3 boyutlu zemin uygulamaları’da bulunuyor, mesela cam malzeme kullanılarak daha gerçekçi ve şık bir görünüm ortaya çıkabilir. Fakat 3 boyutlu baskı malzemesinin üzerine uygulanan gerçek cam malzemenin maliyeti daha fazla olacaktır.

Farklılık yaratan 3 boyutlu zemin dekorasyonları

Dekorasyonda 3d kaplama uygulamaları daha çok dekorasyonda sıra dışı bir farklılık yaratmak isteyenlerin tercihleri arasında geliyor. Bir anlamda kullanımı biraz cesaret istiyor diyebiliriz. Küçük bir banyo yada tuvalet için düşünecek olursak 3 boyutlu baskı tekniğini sadece zeminde kullanmak görsel açıdan daha şık olabilir.

Çocuk odası dekorasyonu içinde rahatlıkla hem zeminde hemde tavanda tercih edilebilir. Çocuk odasına uygulanacak 3D Baskı teknikleri odaya bambaşka bir hava kazandıracak ve çocukların odalarını sevmelerinde önemli bir role sahip olacaktır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz