Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları & Önerileri

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları & Önerileri

Söz konusu mutfak yenileme olunca akla ilk gelen uzun bir tadilat süreci ve yapılacak masraflar. Bunun içinde yeni mutfak dolapları, modern beyaz eşyalar ve çeşitli mutfak araç gereçleri gibi bir çok maliyeti yüksek değişiklik listelenebilir. Mutfağın tamamını yenilemek hem zamandan hemde maddi açıdan hazır değilseniz ucuza mutfak yenileme ipuçları ve önerilerinden ilham alarak, artık gözünüze eskimiş gelen mutfağınızı küçük dokunuşlarla yenileyebilirsiniz. Yazımızdan devamında bu konuda size ilham vereceğini düşündüğümüz eski mutfak yenileme sizleri bekliyor.

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları & Öneriler

Amacımız ucuza mutfak yenilemek, yani küçük adımlarla, bütçeyi yormayacak şekilde mutfakta bir takım değişiklik yaparak, eskimiş ve yıpranmış görünümü ortadan kaldırmak. Bu noktada mutfakta yapılacak ve genel görünümü değiştirebilecek onlarca farklı mutfak dekorasyon fikirleri var elbette, fakat yazımızda yer vereceğimiz ucuza mutfak yenileme ipuçları herkesin zahmetsizce yapabileceği türden düzenlemeler olacak.

1-) Duvar boyası ile işe başlayın

Mutfak yenileme fikirleri arasında en etkili adımlardan biri duvar boyasını değiştirmektir. Mutfağa yeni bir hava ve ferahlık kazandırmak için mevcut duvar renginizi değiştirmek ile işe başlayabilirsiniz. Bu noktada boya işinin ağır ve zahmetli bir süreç olacağını düşünebilirsiniz, fakat altından kalkamayacağınız bir iş değil. Biraz zaman ayırıp, uygun fiyatlara alabileceğiniz duvar boyası ile mutfağınızı daha ferah, şık ve modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Özellikle küçük bir mutfağınız varsa duvar boyama işi hem daha az masraflı, hemde daha kısa sürece tamamlanacaktır.

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - duvar renkleri
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – duvar renkleri

Bazen tüm mutfak duvarlarını boyamak yerine, açıkta kalan tek bir duvarın rengini değiştirmek bile mutfakta büyük bir farklılık yaratabilir. Ayırca yapacağınız renk seçimi de bu noktada ferah ve şık bir mutfak dekorasyonu için önemli bir noktadır. Peki mutfak için hangi duvar rengi seçilmeli? Bu konuda kararsızlık yaşıyorsanız hiç düşünmeden renk seçiminizi beyaz, kırık beyaz, krem rengi yada açık bej tonları arasından yapabilirsiniz.

Bu renkler mutfağınızı daha aydınlık ve ferah gösterecek renkler arasında öne çıkıyor. Diğer yandan bu renkler hem modern hemde geleneksel arz mutfaklar için idealdir.  Minimalist tarzlardan hoşlananlar mutfakta açık ve nötr renklere yönelebilir. Eğer tek bir duvarın rengini değiştirmek gibi bir düşünceniz varsa, düz renkler yerine yine açık renk, mutfağa ferahlık katacak dekoratif mutfak duvar kağıtları tercih edebilir.

2-) Mutfak dolabı yenilemek için daha çok ilham!

Duvar rengi değişikliği kadar etkili bir adımda mutfak dolaplarını yenilemektir. Yenilemek derken, tabi ki yeni mutfak dolapları sipariş vermekten bahsetmiyoruz. Eskimiş, yıpranmış mutfak dolapları için yapabileceğiniz ucuz değişiklikler var. En  basit ve etkili fikirlerden biri mutfak dolaplarını farklı renk ve desenlere sahip yapışkanlı folyo ile kaplamak. Bu işlem biraz zahmetli olabilir, fakat iş bittiğinde eski mutfak dolabınız yeni rengi ve desenleriyle mutfağınıza canlılık ve tarz kazandırabilir.Mutfak dolabı yenileme için zaman kaybetmeyin.

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları

Dolap Kapakları Ve Çekmeceler İçin Yeni Dekoratif Kulplar

Diğer bir seçenek ise mevcut dolabınızın kapaklarındaki ve çekmecelerindeki dolap kulplarını değiştirmek olabilir. Bu küçük bir değişiklik ancak büyük farklılık yaratacağından emin olabilirsiniz. Şuan herhangi bir ev dekorasyon mağazasında bile mutfak dolabınız için onlarca farklı tarzda ve modelde dekoratif dolap kulpları çok uygun fiyatlar ile satışa sunuluyor.Bu yapacağınız değişiklikler mutfak yenileme maliyeti arttırmaktadır.

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - dolap kulpları
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – dolap kulpları

Hatta bu küçük tasarımlar arasında bronz, pirinç, gümüş ve altın rengi, cam yada taşlı birbirinden şık model yer alıyor. Yapmanız gereken sadece modern yada geleneksel, mutfağınıza uygun bir kulplar satın alarak montajını yapmak.

Mutfak Dolap Kapağı Yenileme

Yeni mutfak dolabı satın almak hem büyük bir masraf hemde sıkıntılı bir tadilat demek, bu noktada mevcut mutfak dolabınızın sadece kapaklarını yenilemeyi düşünebilirsiniz. Bunun için önünüzde bir kaç farklı seçenek bulunuyor. Örneğin dolap kapaklarını güzelce zımpara işlemi uygulayıp, yeni bir renge boyayabilirsiniz. Bu işlem gözünüze biraz zor geldiyse bir uzmandan yardım alarak rahatça mutfak dolabınızı yenileyebilirsiniz.Eski mutfak dolabı yenileme ilk başlayacağınız yerlerden olmalı

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - dolap kapakları
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – dolap kapakları

Bir çok yapı dekorasyon firması sizin için özel dolap kapakları üretebilir ve birebir pazarlıkla çok hesaplı şekilde bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Örneğin farklı renkli yada cam tasarımlı dolap kapakları ile mutfağınız bambaşka bir görünüme sahip olabilir.

3-) Yeni dekoratif aydınlatmalar kullanın

Ucuza mutfak yenileme fikirleri arasında görsel şıklığı büyük ölçüde etkileyen mutfak lambalarını yenileme yer alıyor. Mutfağınızın çekiciliğini arttırmak ve daha davetkar bir stil oluşturmak için kaliteli mutfak aydınlatmaları tercih etmeniz gerekir. Örneğin klasik tavan lambaları yerine bronz, gümüş yada altın rengi modern sarkıt lambalar tercih edebilirsiniz. Sarkıt aydınlatmalar son yıllarda her tarz yaşam alanı için popüler bir seçenek haline gelmiş durumda. Sizde mutfağınız bu tip bir aydınlatma seçimi yaparak mutfağınızı daha estetik gösterebilirsiniz.

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - mutfak aydınlatmaları
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – mutfak aydınlatmaları

Yenilikçi bir mutfak hayaliniz varsa özellikle mutfak dolapları ve tezgah arkası duvar için çeşitli led aydınlatmalar kullanmayı da düşünebilirsiniz. Şerit halinde hazır olarak satılan led aydınlatmalar hem çok hesaplıdır, hemde çok az elektrik tüketirler. Üstelik mutfaktaki renk paletine uygun şekilde bir çok farklı renkte ledler bulabilirsiniz. Bu şerit ledleri dolap içlerinde, dolap altında yada dolap üstünde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4-) Mutfak perdenizi değiştirin

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - mutfak perdeleri
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – mutfak perdeleri

Mutfağınıza en kolay yoldan desen ve renk kazandırmanın yolu şık bir perde seçimi yapmak. Klasik yada modern mutfağın dekorasyon tarzına göre çeşitli renkleri ve desenleri mutfak perdeleri ile dekorasyona dahil edebilirsiniz. Şık bir mutfak dekorasyonunda perdeler önemli bir role sahiptir ve hem tarzınızı hemde aradığınız canlılığı bu tasarımlar ile mutfağınıza yansıtabilirsiniz.

5-) Düzenli bir mutfak dekorasyonu

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - mutfak düzeni
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – mutfak düzeni

Renk seçimleriniz yada mobilya seçimleriniz kaliteli olabilir fakat düzensiz bir mutfak her zaman olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu noktada göz yoran detayları ortadan kaldırmak, doğru depolama yöntemleri tercih etmek gerekir. Örneğin, mutfak araç gereçleri yada çeşitli aksesuarlarla dolu bir mutfak tezgahı mekanı kalabalık ve dağınık gösteren unsurlardır. Şık bir mutfak dekorasyonu için bu küçük detaylar büyük önem taşır.

6-) Mutfak duvarlarına tarzınızı yansıtın

Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları - aksesuar seçimi
Ucuza Mutfak Yenileme İpuçları – aksesuar seçimi

Ucuz mutfak yenileme fikirleri arasında en hesaplı ve etkili adım duvar dekorasyonu yapmaktır. Mutfak duvarlarınıza tarzınızı yansıtabileceğiniz bir çok farklı dekoratif seçenek bulunuyor. Şık duvar saatleri, mutfak temasına uygun dekoratif tablo ve panolar, mutfağa farklılık kazandıran duvar çıkartmaları değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra mutfak duvarlarına dahil edeceğiniz dekoratif raflar ve sepetler mutfağınızda dikkat çeken ögelerdir.

7-) Yeni Mutfak aksesuarları

Ucuza mutfak yenileme ipuçları - mutfak aksesuarları
Ucuza mutfak yenileme ipuçları – mutfak aksesuarları

Mutfakta sürekli elinizin altına olması gereken bazı araş ve gereçleri daha renkli ve dekoratif tasarımlarla değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu tasarımlar hem işinizi kolaylaştıran araçlar hemde mutfak tezgahınızı daha dikkat çekici hale getirecek aksesuar görevi görürler. Bazen şık bir kase, rengarenk çiçeklerinizi sergileyebileceğiniz dekoratif bir vazo bile mutfağınızda çarpıcı bir etki yaratabilir.Mutfak dolabı yenileme fikirleri sizi heyecanlandıracaktır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz