Dekorasyon Blog Arama

Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri ve Örnekler

Yatak odası led aydınlatma modelleri 2020

Yatak odanızın kullanışlı ve rahatlatıcı bir ortam haline dönüşmesi için aydınlatma konusunda çok hassas davranılması gerekir. Doğru aydınlatma beraberinde ferah ve aydınlık bir dekorasyonu getirir. Diğer bir yandan akşam uzanıp kitabınızı okurken odanın ışık miktarı ne çok fazla nede çok az olmalı. Bu noktada yatak odası aydınlatma fikirleri ile odanız için doğru ve etkili bir aydınlatma yöntemi uygulamayı düşünebilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri ve Örnekler

Sıradan bir tavan lambası kullanmak yerine pek çok farklı ve dekoratif aydınlatma yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar arasında, tavandan uzanan modern sarkıtlar, başucu lambaları, led ve spot aydınlatmalar gibi bir çok dekoratif seçeneği gözden geçirmelisiniz. Yazımızda yatak odanızı dekore ederken ilham alabileceğiniz atak odası aydınlatma fikirleri ve birbirinden güzel örnekleri inceleyebilirsiniz.

Led aydınlatmalar

Klasik tavan aydınlatmalarından sıkılanlar için son yıllarda en çok tercih edilen, tavana ve duvarlara rahatça entegre edilebilen şerit led aydınlatmalar tercih edebilir. Bu dekoratif aydınlatmaları kullanmak için bir çok farklı neden var, bunlardan ilki çok az elektrik tüketmeleridir. Sıradan bir ampüle göre çok daha az enerji tüketen led aydınlatmalar aynı zamanda bir çok farklı renk seçeneğine mevcut. Yatak odanızda farklılık yaratmak için mor, kırmızı, sarı, yeşil gibi çarpıcı renkleri tercih edebilirsiniz.

Yatak odası aydınlatma fikirleri 2020

Yatak odası aydınlatma fikirleri 2020

[galeri_url]

Abajurlar

Abajur modelleri geçmişten günümüze yatak odalarının vazgeçilmez aydınlatma modelleri arasında yer almıştır. Her tarz dekorasyona uyum sağlayabilmeleri ve oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaları onları hala popüler yapan unsurlar. Abajurlar genellikle yatağın sağ ve sol yanında yer alır ve kolay erişilebilen aydınlatma tasarımlarıdır.

Tavan spotları

Yatak odasında çok fazla zaman geçirenler bir kaç farklı ışık kaynağı kullanmak zorunda kalabilir. Bu noktada tavan spotları odanın ihtiyaç duyduğu ışığı dengeli şekilde karşılayabilir. Spot aydınlatmalar odanın her noktasına eşit şekilde ışık yayar, bu noktada yatak odasını aynı zamanda çalışma odası olarak kullananlar için oldukça ideal bir seçenektir. Diğer yandan spotları sadece ihtiyaç anında açıp kapatabilme özgürlüğü bulunuyor.

Sarkıt Lambalar

Dekoratif ve modern sarkıt lambalar klasik baş ucu lambalarına harika bir alternatiftir ve bir çok farklı avantaja sahiptir. Aynı zamanda yatak odasını tamamlayan şık bir aksesuar olarak düşünülebilir. Sarkıt lambalar hem modern hemde klasik dekore edilmiş yatak odalarında kullanılan tasarımlardır. Bu noktadasadece yatak odasının tarzına uygun bir model seçerek rahatça dekorasyona dahil edilebilirler.

Elektrikli Şömine

Yatak odasında ekstra bir ışık kaynağına ihtiyaç duyuluyorsa ve bu aydınlatmanın odaya bir karakter katması isteniyorsa elektrikli şömineler mükemmel bir seçim olabilir. Şık bir elektrikli şömine yatak odasına romantik bir tat katarken, aynı zamanda daha sıcak ve özel bir atmosfer yaratabilir. Üstelik hem geleneksel hemde yenilikçi yatak odalarına rahatça uyum sağlayabiliyorlar. Bu tarz bir şömine yatak odasına lüks kavramını taşıyabilir.

Okuma lambası

Okuma lambaları genelde otellerde tercih edilen küçük aydınlatma tasarımlarıdır. Genelde yatak çerçevesine entegre edilir ve pratik bir kullanıma sahiptir. Okuma lambalarının avantajı ise başınızı sağa sola döndürmeden doğrudan yukarından ışık vermesidir. Bu sayede kitap okuma saatleri daha rahat geçecektir.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Dekoratif Yatak Odası Duvar Çıkartmaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478