Ana Sayfa Yatak Odası Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri ve Örnekler

Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri ve Örnekler

Yatak odanızın kullanışlı ve rahatlatıcı bir ortam haline dönüşmesi için aydınlatma konusunda çok hassas davranılması gerekir. Doğru aydınlatma beraberinde ferah ve aydınlık bir dekorasyonu getirir. Diğer bir yandan akşam uzanıp kitabınızı okurken odanın ışık miktarı ne çok fazla nede çok az olmalı. Bu noktada yatak odası aydınlatma fikirleri ile odanız için doğru ve etkili bir aydınlatma yöntemi uygulamayı düşünebilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri ve Örnekler

Sıradan bir tavan lambası kullanmak yerine pek çok farklı ve dekoratif aydınlatma yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar arasında, tavandan uzanan modern sarkıtlar, başucu lambaları, led ve spot aydınlatmalar gibi bir çok dekoratif seçeneği gözden geçirmelisiniz. Yazımızda yatak odanızı dekore ederken ilham alabileceğiniz atak odası aydınlatma fikirleri ve birbirinden güzel örnekleri inceleyebilirsiniz.

Yatak Odası Led Aydınlatma

Klasik tavan aydınlatmalarından sıkılanlar için son yıllarda en çok tercih edilen, tavana ve duvarlara rahatça entegre edilebilen şerit led aydınlatmalar tercih edebilir. Yatak odası ışıklandırma da led kullanmak için bir çok farklı neden var, bunlardan ilki çok az elektrik tüketmeleridir. Sıradan bir ampüle göre çok daha az enerji tüketen yatak odası led ışık aynı zamanda bir çok farklı renk seçeneğine mevcut. Yatak odanızda farklılık yaratmak için mor, kırmızı, sarı, yeşil gibi çarpıcı renkleri tercih edebilirsiniz.Yatak odası led ışıklandırma etrafınızdaki elektrikçiden kolay bir şekilde bulabilirsiiz.

Yatak odası aydınlatma fikirleri 2020
Yatak odası aydınlatma fikirleri 2020

Abajurlar

Abajur modelleri geçmişten günümüze yatak odalarının vazgeçilmez aydınlatma modelleri arasında yer almıştır. Her tarz dekorasyona uyum sağlayabilmeleri ve oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaları onları hala popüler yapan unsurlar. Abajurlar genellikle yatağın sağ ve sol yanında yer alır ve kolay erişilebilen aydınlatma tasarımlarıdır.

Tavan spotları

Yatak odasında çok fazla zaman geçirenler bir kaç farklı ışık kaynağı kullanmak zorunda kalabilir. Bu noktada tavan spotları odanın ihtiyaç duyduğu ışığı dengeli şekilde karşılayabilir. Spot aydınlatmalar odanın her noktasına eşit şekilde ışık yayar, bu noktada yatak odasını aynı zamanda çalışma odası olarak kullananlar için oldukça ideal bir seçenektir. Diğer yandan spotları sadece ihtiyaç anında açıp kapatabilme özgürlüğü bulunuyor.

Sarkıt Lambalar

Dekoratif ve modern sarkıt lambalar klasik baş ucu lambalarına harika bir alternatiftir ve bir çok farklı avantaja sahiptir. Aynı zamanda yatak odasını tamamlayan şık bir aksesuar olarak düşünülebilir. Sarkıt lambalar hem modern hemde klasik dekore edilmiş yatak odalarında kullanılan tasarımlardır. Bu noktadasadece yatak odasının tarzına uygun bir model seçerek rahatça dekorasyona dahil edilebilirler.

Elektrikli Şömine

Yatak odasında ekstra bir ışık kaynağına ihtiyaç duyuluyorsa ve bu aydınlatmanın odaya bir karakter katması isteniyorsa elektrikli şömineler mükemmel bir seçim olabilir. Şık bir elektrikli şömine yatak odasına romantik bir tat katarken, aynı zamanda daha sıcak ve özel bir atmosfer yaratabilir. Üstelik hem geleneksel hemde yenilikçi yatak odalarına rahatça uyum sağlayabiliyorlar. Bu tarz bir şömine yatak odasına lüks kavramını taşıyabilir.

Okuma lambası

Okuma lambaları genelde otellerde tercih edilen küçük aydınlatma tasarımlarıdır. Genelde yatak çerçevesine entegre edilir ve pratik bir kullanıma sahiptir. Okuma lambalarının avantajı ise başınızı sağa sola döndürmeden doğrudan yukarından ışık vermesidir. Bu sayede kitap okuma saatleri daha rahat geçecektir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz