Ana Sayfa Yatak Odası Yatak Odası Dekorasyonu İçin Stil Önerileri

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Stil Önerileri

Romantik mi yoksa retro mu? Zarif mi yoksa eklektik mi? Zamansız mı yoksa moda mı? Dört duvarımızı süslemeye gelince, çeşitli stiller arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz. Bugün kendimizi yatak odasına adadık ve bu önemli alanı tasarlamanın farklı yollarını gösteriyoruz. Farklı tarzlardan ilham alın, size ve yatak odanıza en çok uyan stili bulun. İşte yatak odası dekorasyonu için stil önerileri.

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Stil Önerileri

1. Romantik

Dört direkli karyolalar, akan kumaşlar, yumuşak yastıklar, çiçek desenleri, pastel renkler, rüya gibi süslemeler ve yumuşak kıvrımların yanı sıra eski püskü şık bir dokunuş, sonuç romantizm kokan bu muhteşem yatak odası.

Yatak odası stil önerileri 2020
Yatak odası stil önerileri 2020

2. Sürdürülebilir

Sürdürülebilirlik bugünün toplumunda büyük bir konudur. Yemek yeme, moda ya da kurma: Giderek daha fazla insan, ürünlerinin nereden geldiğinin ve doğayla uyumlu olup olmadığının farkındadır. Bu aynı zamanda yatak odası tasarımıyla da çalışmaktadır, örneğin gerçekten harika görünen sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir karton mobilyalarla .

3. Görkemli

Görkemli, lüks detaylara sahip bir yatak odası hayali kuruyorsanız bu dekorasyondan ilham alabilirsiniz. Parlak kadife kumaşlar, altın ve gümüş süslemeler, zengin renkler ile adeta göz alıcı bir görünüm ortaya çıkmış durumda. Bu tarz bir dekorasyon için en önemli tamamlayıcılar hiç şüphe yok ki gümüş şamdanlar, ışıltılı avizeler, lüks halılar, altın ve gümüş çerçeveli aynalardır.

4. Doğal

Ahşap, taş, keten, yün ve kürk gibi ılık, doğal malzemeler, kahverengi ve bej tonlarının, toprak tonlarının ve (krem) beyazın farklı tonları kadar bir parçasıdır. Aksesuarlar söz konusu olduğunda, burada bitki ve hayvan dünyasındaki motifler, manzara fotoğrafları, taze çiçekler ve ahşap oymaları yer alıyor.

5. Minimalist

Burada, görkemli mobilya tarzının keskin karşıtlığını görüyoruz – saflaştırılmış yatak odası görünümü. Gereksiz olan her şeyle dağıtılır – başka bir deyişle, renkler, güzelleşir, süslenir … Bunun yerine, net çizgiler, düz şekiller, basit kesimler ve belirgin renkler hakimdir – tercihen saf beyazdır. Aksesuar ve dekorasyon minimalist tarzda büyük ölçüde dağıtılmaktadır.

7. Vintage

Vintage, retro, nostalji – geçmiş zamanlardan gelen her şey demektir. Şüphesiz pek çok insan şu anda yatak odalarını vintage bir tarzda hazırlıyor . Bunun için neye ihtiyacın var? Büyükannenin çatı katında ya da ferforje yataklar, sallanan sandalyeler, çiçek yatakları, avizeler, eski başucu lambaları ve retro mobilyalar için çeşitli bit pazarlarını arayın.

8. Rustik

Rustik, ülke tarzı anlamına gelmez. Ülke stiline mutlaka uymazsanız , yatak odanıza rustik bir dokunuş da verebilirsiniz . Eski ahşaptan yapılmış sağlam bir yatak, açık kirişlerle birlikte, modern ambiyansta da güzel bir figür yaratır.

9. Zarif

Bunu isteyenler için zarif gibi, yatak odası kurmak için birçok yol vardır. İnce malzemeler ve mükemmel kumaşlar dikkatin odak noktasıdır. Akan perdeler, şık aksesuarlar, kaliteli yatak çarşafları ve zarif renkler, şık aksesuarlar ve sofistike dekoratif objeler kadar önemli bir parçası.

Yatak Odasında Değişiklik Önerileri

Yatak odanız gözünüze sıkıcı görünmeye başladıysa, bu durum güne nasıl başladığınızı ve hatta geceleri uykuya dalış sürecinizi etkileyebilir. Yatak odasında kendinizi huzurlu, dinç ve yenilenmiş hissetmeniz önemlidir. Bu hissi kaybettiğinizi düşünüyorsanız, yatak odasında değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir. Yatak örtülerinden, perdeye dek pek çok farklı alandaki değişiklik önerileri arasından mekanınıza ve bütçenize uygun olanları uygulayarak, yatak odasına ferahlık katabilirsiniz.

Yatak Örtüsü

Yatak odasında dikkati en çok çeken mobilya hiç şüphesiz yataktır. Odanın merkezi olarak kabul edebilirsiniz. Yatak odasına her girdiğinizde gözünüzün artık alışmış olduğu yatak örtünüz yerine, yeni ve her zamanki tercihlerinizden çok farklı bir tarza sahip bir yatak örtüsü odanın havasını değiştirebilir. Yatak odasında yapabileceğiniz en hızlı değişikliklerden biri olacaktır.

Yatak odasında değişiklik önerileri 2020
Yatak odasında değişiklik önerileri 2020

İpucu: Her zaman kullandığınız renklerin dışına çıkmaya çalışın. Genelde sade renkte örtüleriniz varsa bu kez desenli yatak örtülerine bakın. Saten veya jakarlı, dokulu örtüleri deneyebilirsiniz. Odanız çok renkliyse yatağınızı sade, bembeyaz bir uyku mabedine dönüştürmeyi deneyin. Size değişiklik yaptığınızı hissettirecek, bir şekilde gösterişli bir ürün seçin.

Yastık Desteği

Yatağınızı nevresim takımı veya yatak örtünüze uygun, ya da onları tamamlayacak renklerde yastıklarla süsleyebilirsiniz. İrili ufaklı yastıkların renk ve desenleriyle oynayarak, yatağı bir tuval gibi dönüşüp, son derece farklı tasarımlar elde edebilirsiniz. Farklı boylarda, değişik şekillerdeki yastıklardan faydalanın.

İpucu: Yatak örtünüze veya nevresim takımınıza uyumlu yastıkların arasına karışacak sürpriz desende veya vurucu bir renkte bir ya da iki yastık görüntüyü tamamen değiştirir. Odadaki aksesuarlarda bulunan canlı bir rengi seçebilirsiniz.

Vurgu Rengi

Yatak odasının genellikle doğal ve pastel renklerde olması tavsiye edilir. Renklerin güçlü enerjisi uykuya geçişi zorlaştırabileceğinden, yatak odasında sade ve dinlendirici renkler ağırlıktadır. Ancak bu durum zaman içerisinde odanın yavan görünmesine neden olabilir. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa, yatak odasına sevdiğiniz renkte örneğin turkuaz, zümrüt yeşili, macenta, turuncu gibi göz alıcı renkte aksesuarlar katmayı deneyin.

İpucu: Canlı bir rengi yatak odasında duvar resminde, yastıklarda, puf kumaşında, abajur gövdesinde kullanmanız daha kolay olur. Böylece ileride rengi tekrar değiştirmek istediğinizde zorlanmazsınız.

Perde Yenileme

Yatak odası perdelerini yenileme şansınız varsa, perdenin büyük değişim gücünden yararlanabilirsiniz. Perdeler sadece yatak odasında değil, hemen her odada büyük fark yaratabilirler. Modern bir yatak odası için çizgili perdeler, klasik ve büyük pencereli bir yatak odasında, yere kadar uzanan büzgülü perdelerle odanızın atmosferini tümüyle değiştirebilirsiniz.

İpucu: Yatak odası için perde seçerken, eğer desenli veya renkli bir perde seçiyorsanız değişiklik hevesiyle emin olmadığınız bir modele hemen evet demeyin. Çok renkli ve desenli modeller zaman içerisinde gözünüzü yorabilir. Üstelik yatak örtüsü ve halıyı perdeye uydurmak soruna dönüşmemelidir.

Yatak Başlığı

Yatağın, yatak odasının merkezi olduğundan söz etmiştik. İlgi çekici bir yatak başlığı ile odaya yeni bir soluk getirmek zor olmayacaktır. Antika görünümlü bir yatak başlığı, renkli veya uzun bir model ile odaya yeni bir soluk getirebilirsiniz.

İpucu: Eğer yatak başlığınız yeniyse ve değiştirme seçeneğiniz yoksa, yatak başının dayalı olduğu duvara tablo, ayna veya perde asarak bu duvarı süsleyebilirsiniz. Hatta biraz daha ileri giderek, biraz masraf yapmayı göze alırsanız, odada sadece bu duvarı, renkli veya desenli bir duvar kağıdıyla kaplamanız, yatak odasında gözle görülür bir değişiklik yaratacaktır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz