Dekorasyon Blog Arama

Yatak Odası için Renk Seçenekleri ve Öneriler

Yatak odası renkleri ve öneriler

Yazımızda bugün yatak odanız için rahatlatıcı, dinlendirici ve ferahlık hissi uyandıracak renk seçenekleri ve önerilere yer veriyoruz. Yatak odası için uygun renkler neler, hangi renkler sakinleştirir ve rahatlatır, işte tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte yatak odası için renk seçenekleri ve öneriler..

Yatak odalarının rahat, ferah ve dinlendirici bir etkiye sahip olması gerekir, bu noktada renk seçimleri bu alanın ne tarz bir atmosfere sahip olacağı konusunda belirleyici unsurdur. Beyaz, yatak odalarında sıkça kullanılan bir renktir, temiz, rahat ve aydınlık bir hissi vardır, fakat yeterince heyecan verici ve dinlendirici bir etkiye sahip değildir. Bu sebeple yatak odaları için renk uzmanlarının liste başı renkleri genelde mavi ve yeşil tonlarıdır.

Yatak Odası için Renk Seçenekleri ve Öneriler

Mavi, yatak odası için en popüler renklerden biridir. Ama her mavi değil! Koyu mavinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi olsa da, parlak olanı daha mekanda serin ve daha taze bir atmosfer oluşturur. Tüm cesur renklerde olduğu gibi, renk ne kadar yoğunsa, o kadar ekonomik olmalıdır. Örneğin, yatak odasında açık mavi tonları olan geniş alanlar tasarlayabilirsiniz. İşin püf noktası: parlak renkler ile odalar genellikle daha da büyük görünür.

Yatak odası renk seçenekleri 2020

Yatak odası renk seçenekleri 2020

[galeri_url]

Yeşil, aynı zamanda yatak odası için favori renklerden biridir. Rengin rahatlatıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır. Rahat bir uyku için mükemmel bir renk seçeneğidir. Fakat burada bile, renk tonu bilinçli olarak seçilmelidir, çünkü ne kadar soğuk olursa o kadar güven verici görünür.

Sarı çok yünlü bir renk olmasına karşın yatak odalarında çok fazla tercih edilmeyen renkler arasındadır: Parlak sarılar, enerji hissini artırır, harekete geçirir. Bu nedenle söz konusu yatak odası olunca daha sakin, mümkünse pastel sarı tonları tercih edilmelidir. Bu tarz sakin bir sarı ile yatak odası duvarları çok daha çekici bir görünüme kavuşurken, göz yormayan, sakin bir atmosfer elde edilebilir.

Kırmızının, uyarıcı hatta agresif bir renk olarak sınıflandırılmasına şaşmamalı. Bununla birlikte, yatak odasında en sevdiğiniz renk olmadan yapmak istemiyorsanız, güçlü ve koyu renklerde olduğu gibi, sadece bireysel vurgular ile kırmızıyı dekorasyona dahil edebilirsiniz. Bu noktada mümkün olduğunca dengeli kullanmak gerekir, kırmızı çok rahat şekilde mekanın odak noktası olacağı için, perde, halı, şık bir mobilya parçası olarak değerlendirilebilir.

Sıcak ve yatıştırıcı olabilen yoğun bir rengin güzel bir örneği bu mor tondur. Siyah ve beyaz unsurlarla birleştirildiğinde, şık ve rahat görünüyor. Renkli leylak da çok hoş algılanıyor ve biraz daha hafif ve kendini mutlu hissetmek isteyenler için mükemmel bir alternatif.

Kahverengi hem modern hemde klasik yatak odalarında öne çıkan bir renk. Fakat kimilerine göre bu renk artık bayat ve sıkıcı bir görünüm sunuyor. Bu noktada kahverengiyi yatak odasına dahil etmek için şık bir zıtlık denenebilir. Örneğin kahverengi duvar boyası yada kahverengi duvar kağıtları kullanılacak ise oda içinde mor, yeşil ve mavi gibi tonlara yer vererek kahverenginin daha mistik, taze ve konforlu görünmesini sağlayabilirsiniz.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri ve Örnekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478