Ana Sayfa Yatak Odası Yatak Odası Duvar Boya Renkleri ve Önerileri

Yatak Odası Duvar Boya Renkleri ve Önerileri

Yazımızda bugün yatak odanız için rahatlatıcı, dinlendirici ve ferahlık hissi uyandıracak yatak odası renkleri için önerilere yer veriyoruz. Yatak odası için uygun renkler neler, hangi renkler sakinleştirir ve rahatlatır, işte tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte yatak odası için renk seçenekleri ve öneriler..

Yatak odalarının rahat, ferah ve dinlendirici bir etkiye sahip olması gerekir, bu noktada renk seçimleri bu alanın ne tarz bir atmosfere sahip olacağı konusunda belirleyici unsurdur. Beyaz, yatak odalarında sıkça kullanılan bir renktir, temiz, rahat ve aydınlık bir hissi vardır, fakat yeterince heyecan verici ve dinlendirici bir etkiye sahip değildir. Bu sebeple yatak odaları için renk uzmanlarının liste başı renkleri genelde mavi ve yeşil tonlarıdır.

Yatak Odası Duvar Renkleri

Makale Başlıkları

Yatak Odası Ne Renk Olmalı ?

Yatak odası hangi renk olmalı diye merak ediyorsanız yazımızın geri kalanını okumaya devam edebilirsiniz.


Mavi

Mavi, yatak odası için en popüler renklerden biridir. Ama her mavi değil! Koyu mavinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi olsa da, parlak olanı daha mekanda serin ve daha taze bir atmosfer oluşturur. Tüm cesur renklerde olduğu gibi, renk ne kadar yoğunsa, o kadar ekonomik olmalıdır. Örneğin, yatak odasında açık mavi tonları olan geniş alanlar tasarlayabilirsiniz. İşin püf noktası: parlak renkler ile odalar genellikle daha da büyük görünür.

Yatak odası renk seçenekleri 2020
Yatak odası renk seçenekleri 2020

Yeşil

Yatak odasında yeşil renk, yatak odasi icin en uygun renk den biridir. Yeşilin rahatlatıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır. Rahat bir uyku için mükemmel bir renk seçeneğidir. Fakat burada bile, renk tonu bilinçli olarak seçilmelidir, çünkü ne kadar soğuk olursa o kadar güven verici görünür.


Sarı

Sarı çok yünlü bir renk olmasına karşın yatak odalarında çok fazla tercih edilmeyen renkler arasındadır: Parlak sarılar, enerji hissini artırır, harekete geçirir. Bu nedenle söz konusu yatak odası olunca daha sakin, mümkünse pastel sarı tonları tercih edilmelidir. Bu tarz sakin bir sarı ile yatak odası duvarları çok daha çekici bir görünüme kavuşurken, göz yormayan, sakin bir atmosfer elde edilebilir. Sarı yerine yatak odasi icin uygun renkler seçebilirsiniz.


Kırmızı

Kırmızının, uyarıcı hatta agresif bir renk olarak sınıflandırılmasına şaşmamalı. Bununla birlikte, yatak odasında en sevdiğiniz renk olmadan yapmak istemiyorsanız, güçlü ve koyu renklerde olduğu gibi, sadece bireysel vurgular ile kırmızıyı dekorasyona dahil edebilirsiniz. Bu noktada mümkün olduğunca dengeli kullanmak gerekir, kırmızı çok rahat şekilde mekanın odak noktası olacağı için, perde, halı, şık bir mobilya parçası olarak değerlendirilebilir.


Mor

Sıcak ve yatıştırıcı olabilen yoğun bir rengin güzel bir örneği bu mor tondur. Siyah ve beyaz unsurlarla birleştirildiğinde, şık ve rahat görünüyor. Renkli leylak da çok hoş algılanıyor ve biraz daha hafif ve kendini mutlu hissetmek isteyenler için mükemmel bir alternatif.


Kahverengi

Kahverengi hem modern hemde klasik yatak odalarında öne çıkan bir renk. Fakat kimilerine göre bu renk artık bayat ve sıkıcı bir görünüm sunuyor. Bu noktada kahverengiyi yatak odasına dahil etmek için şık bir zıtlık denenebilir. Örneğin kahverengi duvar boyası yada kahverengi duvar kağıtları kullanılacak ise oda içinde mor, yeşil ve mavi gibi tonlara yer vererek kahverenginin daha mistik, taze ve konforlu görünmesini sağlayabilirsiniz. Yatak odası hangi renk boyanmalı derseniz bu renk olabilir.

Bu makalemizde aşağıdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 • Yatak odası hangi renge boyanır?
 • Yatak odası ne renk olmalı?
 • Yatak odası hangi renk olmalı?
 • Filli boya yatak odası renkleri?
 • Yatak odası hangi renk boyanmalı?
 • Yatak odası duvarı ne renk olmalı?
 • Yatak odasında ne renk kullanılmalı?
 • Yatak odası mobilyası ne renk olmalı?
 • Yatak odası için hangi renk tercih edilmeli?
 • Yatak odası hangi renk ışık?
 • Yatak çarşafı ne renk olmalı?
 • Beyaz yatak odasına hangi renk boya gider?

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz