Dekorasyon Blog Arama

Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri 2020

Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri

Yatak odalarında genelde zeminde büyük halılara yer verilir, fakat evin diğer bölümlerinde olduğu gibi yatak odaları da döşeme kaplamalarında modaya uygun tasarım seçeneklerine ihtiyaç duyar. Günümüzde bir çok farklı dekorasyon tarzına uyum sağlayabilen farklı zemin kaplama seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler arasında yatak odasında sıcak ve doğal bir tarzı ortaya çıkaran döşemeler olduğu gibi, yenilikçi ve modern bir görünüm arayanlar için çok özel seçeneklerde bulunuyor. Yazımızda bugün günümüzün en popüler yatak odası zemin kaplama seçenekleri ve özelliklerine yer veriyoruz.

Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri

Söz konusu yer döşemeleri olunca doğru seçeneği bulmak için iyi bir araştırma yapmak elzemdir. Zemin kaplamasına karar vermeden önce, her bir seçeneğin avantajını ve dezavantajını göz önünde bulundurmak gerekir. Seçilecek malzemenin dayanıklılığı, kalitesi, bakımı ve maliyeti mutlaka dikkate alınması gereken unsurlar arasında yer alır.

Doğal ahşap döşemeler

Günümüzde ahşap döşemeler her tarz yaşam alanı için popülerdir. Ahşap uzun ömürlü, sıcak ve doğal bir malzeme olduğundan yatak odaları içinde son derece şık bir zemin kaplama seçeneğidir. Açık ve koyu olmak üzere pek çok farklı rengi ve ağaç cinsi içerir. Hem modern hemde klasik tarzda dekore edilmiş yatak odaları için kullanışlı ve uzun ömürlü bir seçenektir. Ancak ahşap bir döşemeye karar vermeden önce belli dönemlerde bakım gerektirdiğini unutmamak gerekir.

Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri

Yatak Odası Zemin Kaplama Seçenekleri

[galeri_url]

Ancak ahşap döşemeler bakım sonrası ilk günkü doğallığını ve sıcaklığını rahatça muhafaza edebilir. Ağır ahşap zeminler ise ahşabı nem ve aşınmaya karşı korumak için genellikle boyanır. Ahşap zeminin en büyük avantajı, malzemede küçük kusurlar olsa bile küçük çizikler ve yıpranma izleri olması, zemine karakter kazandırmak ve yıllar sonra bile yatak odasında büyüleyici ve sıcak bir ortama katkıda bulunmaktadır.

Yatak odası için doğal taş zeminler

Zamansız güzel, bakımı kolay ve sağlam, doğal taş döşemeleri bu şekilde tanımlayabiliriz. Akdeniz tarzı yatak odalarının doğal taş zeminler olmadan hayal edilmesi zor. Ancak ülke tarzında klasik yatak odası veya yatak odası da malzemenin özelliklerinden faydalanmaktadır. Sıcak ve topraksal, birçok doğal taş renkleri bulunur, ancak modern koyu veya asil gri doğal taş zeminler yatak odası için düşünülebilir.

Mermer, doğal taşlar arasında gerçek bir klasik ve asil bir ortam yaratıyor. Çok yönlü, aynı zamanda büyük bir popülariteye sahip olan traverten  parlak ve zarif bir efekti, ya da eskitme, rustik bir görünüm yaratabilir. Ek olarak, zımparalanabilir ve böylece yatak odasında özellikle uyumlu bir iç tasarıma katkıda bulunur.

[benzer-post id=”733″]

Yatak odası için parlak zemin

Parlak zeminler, yatak odasında da en yeni ve en popüler trendlerden biridir. Özellikle şap, gerçek bir hit haline geldi. Bir kez saf bir alt zemin olarak kullanıldığında, son yıllarda etkileyici bir yer döşemesi haline gelmiştir. Örneğin, sentetik reçineden yapılmış şaplar kullanılır.

Eklemsiz döşenir ve böylece pürüzsüz, uyumlu bir görünüm elde edilir. Ayrıca, son derece sağlam ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar. Nem ve hatta kimyasallar sentetik bir reçine zemine zarar veremez. Şapa alternatif olarak, muşamba yatak odası zemini parlatabilir ve bu amaç için çok popülerdir.

Modern yatak odaları için modaya uygun bir trend olarak beton

Minimalist tutkunları uzun zamandır beton zeminleri tercih ediyor ve artık günümüzde tüm yaşam alanları için beton zeminler on derece popüler bir hale gelmiş durumda. Özellikle endüstriyel tasarımdaki yatak odaları, aynı zamanda klasik ve zarif – modern bir şekilde döşenmiş odalar, pürüzsüz yada pürüzlü şekilde betondan faydalanabiliyor. Saf tasarımı sayesinde beton, yatak odası için tüm tasarım olanaklarını açık bırakır.

Yumuşak kabarık halı

Halı klasik ve aynı zamanda yatak odası için en çok yönlü zemin kaplamalarından biridir. Sağlam ve doğaldan abartılı kabarıklara kadar her şey mümkündür. Halı tüm yatak odasının zeminini halı olarak ya da sadece belirli bir alanı tek halı olarak kaplayabilir. Bireysel halılar, hızlı bir şekilde değiştirilebilir olmaları ve gerektiğinde sarılması gibi avantajlara sahiptir.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Yatak Odası Dekorasyonu İçin Stil Önerileri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478