Dekorasyon Blog Arama

Yemek Masasına Uygun Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Yemek masasına uygun halı seçimi nasıl yapılır

Yemek masaları salonların en göze çarpan mobilyaları arasında, bu alanın şıklığı ve enerjisi mekanın tamamını etkiliyor. Tarzınıza göre bir yemek masası beğendiğiniz ve bunu salonunuzda en uygun yere yerleştirdiniz, peki sonra? Tabi ki iş sadece yemek masası ile bitmiyor, onu daha şık ve çekici gösterecek, tamamlayacak bir halı seçimi yapmanız gerekiyor. Peki yemek masasına uygun halı seçimi nasıl yapılır, halı seçerken hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Yazımızın devamında size bu konuda yol gösterecek bir kaç önerimiz var.

Mekana uygun, kaliteli ve dikkat çekici bir halı seçimi en az yemek masası kadar önemli. Yemek masası ve ona uygun bir halı birlikte çok daha dengeli ve şık bir hava yaratacaktır. İşte yemek masasına uygun halı seçimi yapmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar..

Yemek Masasına Uygun Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bazı dekorasyon uzmanları, halı seçimi mobilyalar alınmadan önce yapılmalı görüşünde, halı seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir çok önemli noktanın olduğunu vurguluyorlar. Peki bu önemli noktalar neler?

Yemek masasına uygun halı seçimi ve öneriler

Yemek masasına uygun halı seçimi ve öneriler

Halı seçerken, kullanacağınız alanın zemin renginden duvar rengine, mobilyalarınızın tarzından renk paletine kadar bir çok önemli nokta var. Yemek masasına uygun halıyı seçmek için adım adım ilerleyin.

Masa boyutu

Doğru halıyı seçmek için yemek masanızın ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız. Ölçüm yapmak her zaman keyifli bir iş olmayabilir, fakat konu dekorasyon olunca mutlaka uygulanmalıdır. Seçeceğiniz halının ebatlarını masa ve sandalyelere gör belirlemelisiniz, yani bu mobilyaların kapladığı alandan biraz daha büyük olmalı halınız.

Masa tasarımı

Göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir nokta ise yemek masasının tasarımı olmalı. Halıyı, masanın şekline uygun modeller arasından seçmelisiniz. Örneğin, dikdörtgen bir yemek masası için yuvarlak halı kullanmanız garip olacaktır, masanın şekli halı doğru halıyı seçmenizde yol gösterici bir unsurdur.

Yazımızın başında, bazı dekorasyon uzmanlarının halının mobilyalardan önce seçilmesi gerektiği düşünüyor demiştik. Bunun nedeni, yemek alanınız için halıyı sona bırakırsanız, odanın genel renk dağılımına uygun renk ve desende bir halıyı bulma ihtimalinin düşük olmasıdır. Oysa yemek bölümünü oluşturmadan önce, seçtiğiniz halının renklerine uygun bir dekorasyonu daha rahat yapabilirsiniz.

Ufak bir öneri; Yemek masanızın bulunduğu köşe için dikkat çeken renklerde yada desenlerde bir halı tasarımı seçerseniz, yemek bölümünü odanın diğer alanından başarılı şekilde ayırabilir, vurgulayabilirsiniz. Basit bir örnek, eğer salonda beyaz renkler hakimse, yemek bölümünü belirgin bir hale getirmek için kırmızı,mavi yada pembe gibi canlı renge ve desene sahip halı modeli seçebilirsiniz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478