Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Yeşil İle Uyumlu Renkler-Dekorasyon Önerileri

Yeşil İle Uyumlu Renkler-Dekorasyon Önerileri

“yeşil ile uyumlu renkler,yeşile uyan renkler,yeşile uygun renkler,yeşile yakışan renkler ve daha fazlası”


Yeşil, ilginç bir iç tasarım rengidir. Herhangi bir oda için yeşil, renk popülerliği açısından ilk 5’te yer almıyorsa da, yine de çok popüler olan yeşil tonları var. Örneğin zeytin yeşili, toprak tonu renk düzenine sahip evlerde kullanılırken, nane yeşili de beyazla birlikte popüler bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Yeşil renge hangi renkler uyar? Dekorasyonda yeşille uyumlu renkler ile evinizi yenileyebilir, küçük dokunuşlarla farklılıklar yaratabilirsiniz.

Şu anda ev dekorasyonunda en moda renklerden biri olan yeşil, özellikle ev dekorasyonu söz konusu olduğunda inanılmaz derecede çok yönlü bir gölgedir. Bu toprak tonu, koyu ve parlaktan pastel ve sıcağa kadar değişir ve gölgeye bağlı olarak alanınızı dönüştürme yeteneği verir. Duvarlardan mobilyalara ve aksesuarlara, bu tonu evinizin dekoruna serpmenin sonsuz yolu vardır.

Yeşil Ne Tür Bir Renk?

Yeşil, hem modaya uygun hem de geleneksel olabilen renklerden biridir. Yemyeşil çimlerin ve temiz havanın görüntülerini çağrıştıran toprak tonu, yeşil, dış mekanı kolayca içeri çeken bir renktir.

Feng shui’ye gelince, yeşil ağaç elementine aittir ve tamamen taze, yeni başlangıçlar ve yenilenme ile ilgili sakinleştirici, dengeleyici bir renk olarak bilinir.

Gölgeye bağlı olarak hem sıcak hem de soğuk olabilir, ancak genellikle daha soğuk spektrumda yer alır. “Soğukluğu” yeşil alt tonlardan alan diğer harika tonları sıklıkla bulacaksınız. Yeşillerin çoğu soğuk olsa da, yeşil renkte geniş bir çeşitlilik vardır ve genellikle odaya ve doğal ışığa bağlı olarak çok farklı hissedilir.

yeşil ile uyumlu renkler
yeşil ile uyumlu renkler

Yeşille Dekorasyonun Temelleri

İster duvarlarınızı yeşile boyayın, ister göz alıcı bir yeşil mobilyaya yatırım yapın, seçmeniz gereken yeşilin tonu tamamen ayarlamak istediğiniz havaya ve doldurmaya çalıştığınız alana bağlıdır. Yeşil renk uyumu diğer renklerle kombinasyonu biraz da sizin renk uyumlamanıza da bağlı olarak da değişkenlik gösterir.

Koyu Yeşil

Koyu yeşil ile uyumlu renkler: Koyu, mücevher tonlu bir yeşil, bir oturma odası veya yatak odası için mükemmel bir fondur. Alanın boyutu ne olursa olsun anında şıklık duygusu yaratır. gibi daha koyu yeşil bir boya dumanlı ve zengin görüneceğinden, topraklama gerektiren daha geniş bir alan veya bir yatağın arkasında vurgulu bir duvar için mükemmel bir seçimdir.

Mücevher tonlu görünümü kucaklamanın bir başka yolu, yemyeşil bir kadife yeşili kanepe veya bir deri kanepenin üzerine bir koyu yeşil atma yastığı yığınıdır. Koyu yeşil bir açıklama yapar, böylece tek bir mobilya parçası bile odanın geri kalanı için zemin hazırlayabilir. Zümrüt yeşili ile uyumlu renkler arasında kırmızı,koyu mavi ve siyahı deneyebilirsiniz.

Yeşil İle Uyumlu Renkler-Dekorasyon Önerileri
yesil renge hangi renkler uyar

Su Yeşili

Su yeşili ile uyumlu renkler dekorasyon konusuna gelince, daha açık bir pastel veya su yeşili, bir odanın aydınlık ve havadar görünmesini sağlayacaktır. Su yeşili ile hangi renk uyar? Su yeşili kendi gibi açık renkli tüm renklerle uyum sağlar. Misafir yatak odaları veya ofis alanları için mükemmel olan rahat bir gölge oyunu oluşturur. Su yeşili, bir yatak odası veya banyoda huzur duygusu yaratacak ve güncellenmiş bir nötr gibi davranacaktır. Bu gölge, orijinal paletten uzaklaşmadan biraz renk katmanın bir yolu olarak minimalist bir odada yatak takımı için de harika bir seçimdir.

Sıcak Yeşil

Sıcak yeşilliklerle dekorasyon söz konusu olduğunda, sarı veya turuncu alt tonlu renkleri birleştirin.  sıcak bir yeşil, hem enerjik hem de gençleştirici bir his verir. Bir makyaj odası ve hatta bir misafir odası için, çok kalın çıkmadan biraz daha fazla renk eklemek istediğiniz herhangi bir alan için mükemmel bir seçimdir.

Haki Yeşili

Yeşil ve tonları ile bir oda tasarlamak istiyorsanız, haki yeşilini unutmamanız gerekir. Dinlendirici ve aynı zamanda yeşile uyumlu renkler arasında oldukça popülerdir. Doğal tahta unsurları olan bir mutfakta ya da oturma odasında haki yeşili dikkat çekici olacaktır. Haki yeşil ile uyumlu renkler aynı yeşil ile uyumlu renkler le aynıdır.

Mint Yeşili

Mint yeşili hangi renklerle uyumludur? Genellikle beyaz ve siyah ile tercih edilse de daha canlı ve ev dekorasyonu istiyorsanız pastel maviler, pastel pembelerle birleştirebilirsiniz.

Petrol Yeşili

Petrol yeşili hangi renklerle uyum sağlar? Diyecek olursanız, petrol yeşili gibi koyu parlement mavi, gri, bordo renkleriyle ister koltuk renklerinizde ister yastık renklerinizde uyum yakalayabilirsiniz.

yeşile hangi renk uyar
yeşile hangi renk uyar

Yeşille Birlikte Gelen Renkler

Yeşille ilgili en güzel şey, onu diğer renklerle eşleştirmenin kolay olmasıdır çünkü çok fazla yeşil tonu vardır. Yeşille uyumlu renkler arasındaen popüler renk paletlerinden biri nötr ve yeşildir. Net, keten benzeri beyazları derin karamsar bir yeşille eşleştirirken, bir yandan canlı ve modern bir his uyandırmasını bir yandan da bir alana kontrast ve görsel ilgi katmanın harika bir yoludur. Siyah, beyaz ve yeşil renk paleti, neredeyse her evde harika görünen güvenilir ve klasik bir palettir.

Daha eski veya eklektik bir his tercih ediyorsanız, bir haki yeşili ile rustik bir portakal rengini eşleştirmeyi düşünün. Bu kombo çok misafirperver ve sakinleştirici gelir. Paleti hafif ve havalı tutmak için adaçayı gibi daha açık yeşil tonları da ekleyebilirsiniz.

Zümrüt yeşili tonlu bir oda için, yeşilin zengin toprak tonlarını derin lacivert ve bordolarla karıştırın. Bu palet, deneme alanı olan geniş yaşam alanları için mükemmeldir. Zengin, derin renkler çeken eski Türk tarzı halılara bakın.

Yeşil rengi ev dekorasyonunda kullanmak, herhangi bir alana toprak gibi, topraklanmış gibi bir his katabilir. Ayrıca, diğer bazı cesur renklerin aksine yeşil, birçok farklı renk paletine iyi uyum sağlayabilir ve aynı zamanda hem sakinleştirici hem de enerjik görünebilir.

Renk Psikolojisinde Yeşilin Anlamı

Yeşil, doğa ve doğal unsurlar, sağlık, zenginlik, cömertlik, canlılık, şans ve yaratıcılıkla ilişkilidir. Bunlar bolluk hisleridir. Aynı zamanda canlandırıcıdır. Bu, bedendeki enerjileri dengeler ve yeniden düzenlerken bedeninizin merkezine bağlanmıştır. Doğa ve sağlık odaklıdır. Özellikle odanızın ferah ve gençleştirici olmasını istiyorsanız, dekorasyonunuzda kesinlikle uzak durmak isteyeceğiniz alt tonlardır.  Renk psikolojisinde, koyu tonlar daha muhafazakârdır. Daha erkeksi de olabilirler. Derin zümrüt yeşili ve kahverengiyle dekore edilmiş bir çalışma odası iyi bir seçim olabilir. Öte yandan, açık yeşiller taze ve sakinleştiricidir.

Yeşil İle Ev Dekorasyonu: Yeşil Evinizde Nerelerde Kullanılır? 

Yeşil ile uyumlu renkler ev dekorasyonu yaparken çok veya az olmasına siz karar vermelisiniz; bu gerçekten odaya getirdiğiniz diğer yeşillere ve ne kadar ifade vermek istediğinize bağlıdır. Yeşilin farklı tonlarının renk psikolojisini bilmek veya anlamak, bir odayı yaratıcı, sakin veya muhafazakar hissettirmenize yardımcı olur.

Banyolar

Banyodaki yeşil tonlar, özellikle onları beyaz veya siyah gibi nötr tonlara karşı koyduğunuzda yeni bir etki yaratır. Tasarımcılar küçük bir odada çok zengin tonlar kullanmayı severler. Yeşil çini, yeşil duvar kağıdı, yeşil tezgah, yeşil boya. Zarif bir ifade için bir kısmını veya tamamını karıştırın. Kullandığınız yeşilin tonlarına dikkat edin: Yeşillerinizin küçük alanda çakışmaması için renk spektrumunun aynı tarafında kalmalısınız.

Oturma Odaları

Dış ortamı içeri getirmek size sevimsiz mi geliyor? Çünkü evinizi yeşille süslerken gidebileceğiniz tek yön budur.  Ev dekorasyonu için yeni bir ifadeye ihtiyaç duyuyorsanız, çok sayıda parlak ton kullanın. Tüm duvarlarınızı kelly yeşili boyayın ve yeşil kilim ve örtülerle kaplayın. Eşsiz bir sehpa veya zümrüt yeşili kanepe bulun. Bu çarpıcı renkler eğlence, yaratıcılık ve yeniliği yansıtır.

Yeşile yakışan renkler konusunda işleri basit tutmak istiyorsanız, yalnızca birkaç vurgu ekleyin. Bu şekilde, tamamen dalmak zorunda kalmadan yeşilin gücünü kullanmaya devam edebilir ve canlılık ve enerji duygularını çağırabilirsiniz. Bitkilerle süsleyin. Renk kullanımınız konusunda seçici olun ve yalnızca yeşil yastıklar veya raflara yeşil renkli kitaplar ekleyin. Ne yaparsanız yapın, zarif ve rafine bir denge için odanın renk özelliği olarak öne çıkmaları için koyu tonların bir karışımını kullandığınızdan emin olun.

Açık Yaşam Alanları

Doğal olarak yeşil ve açık yaşam alanları aslında cennette yapılan bir eşleşmedir. Oradaki tüm yeşillikleri düşünün: yosun, yeşim, eğrelti otu, orman, zeytin, nane, adaçayı, ıhlamur… Bu nedenle, yeşile uyumlu renkler, verandada, balkonda, açık hava yemek alanında veya açık havada oturma alanında iyi iş çıkarırlar.

Mutfak

Mutfakta yeşili düşündüğünüzde, 70’lerin avokado-yeşili aletlerini hayal ediyor olabilirsiniz. Onlar biraz gerilerde kaldı. Bunun yerine, zümrüt yeşili gibi daha derin mavi-yeşil tonları arayın. Beyaz mermer tezgahlı koyu tonlu yeşil dolaplar, biraz eğlenirken aynı zamanda zarafet katar.

En İyi Yeşil İç Tasarım Kombinasyonları

Yeşille süslemeyi karıştırmak çok zor olsa da yeşil hemen hemen her renkle iyi çalışır. Birlikte kullanıldığında, her bir tonun renk psikolojisi yükselir ve odanız her zaman olumlu duygular iletir.

Yeşil ve Sarı

Yeşil ve sarı birlikte dünyevi ve canlıdır. Canlılık duygularını iletmek istiyorsanız nihai kombinasyondur. Sarı, doğal olarak sıcak, misafirperver ve güneşlidir. Yeşil ile birlikte kullanıldığında yaratıcı bir açıklama yapar. Daha rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir görünüm için baskın tonları da azaltılabilir.

Yeşil ve Beyaz veya Yeşil ve Siyah

Yeşil ve beyaz klasik ve nettir. Yeşil ve siyah da öyledir. Her iki durumda da, spektrumun her iki tarafında bir nötr ile karıştırmak tasarımınızı zarif ve zamansız hale getirecektir. Veya modern, enerjik bir görünüm için üçünü de karıştırabilirsiniz.

Yeşil ve Mavi

Yeşil ve mavi benzer renklerdir, yani renk çarkında yan yana dururlar. Bu nedenle, doğal olarak birlikte iyi çalışırlar. Herhangi bir benzer rengi karıştırmak, dingin tasarım, ancak mavi ve yeşili bir araya getirmek özellikle tasarımlarınızın sakin ve rahatlatıcı hissetmesini sağlayacaktır. Her iki renk de renk psikolojisinde güvenlik ve bolluğu yansıtır.

haki yeşil ile uyumlu renkler
haki yeşil ile uyumlu renkler
koyu yeşil ile uyumlu renkler
koyu yeşil ile uyumlu renkler
Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz